India's full contingent of 572 athletes for Asian Games 2018 in Indonesia

Out of the 572 Indian athletes cleared to take part in 36 sports, 312 are men and while the rest 260 are women.

Neeraj Chopra stands a bright chance of landing a medal at Asian Games 2018.   -  AFP

The Sports Ministry has cleared a 804-member Indian contingent, including 572 athletes, for the Asian Games, but said it will bear the expense of 755 members — with 49 out of 232 officials allowed at no cost to government.

The government will bear the cost of 572 athletes, 183 officials, 119 coaches and 21 doctors and physiotherapists and 43 other extra officials. Out of the 572 athletes cleared to take part in 36 sports, 312 are men and while the rest 260 are women.

Here is the list of athletes who will represent India:

ARCHERY (Preview)

Men

Recurve: Atanu Das, Jagdish Choudhary, Sukhchain Singh, Vishwas

Compound: Abhishek Verma, Rajat Chauhan, Sangampreet Singh Bisla, Aman Saini

Women

Recurve: Promila Daimary, Deepika Kumari, Ankita Bhakat, Laxmirani Majhi

Compound: Trisha Deb, Jyothi Surekha Vennam, Madhumita Kumari, Muskan Kirar

ATHLETICS (Preview)

Men

Track Events

200m – Muhammed Anas Yahiya

400m – Arokia Rajiv, Muhammed Anas Yahiya

800m, 1500m – Jinson Johnson, Manjit Singh

5000m, 10000m – G Lakshmanan

4x400m relay – Dharun Ayyasamy, Muhammed Anas Yahiya, Jeevan Karekoppa Suresh, Jithu Baby, Arokia Rajiv, Kunhu Mohammed Puthanpurakkal

400m Hurdles – Dharun Ayyasamy, Santhosh Kumar Tamilarasan

3000m Steeplechase – Shankar Lal Swami

Field Events

Triple Jump – Arpinder Singh, Rakesh Babu AV

Javelin Throw – Shivpal Singh, Neeraj Chopra

Long Jump – Sreeshankar

High Jump – Chethan Balasubramanya

Shot Put – Tajinderpal Singh Toor, Naveen

Road Events

20km Walk – Manish Singh Rawat, KT Irfan

50km Walk – Sandeep Kumar

Women

Track Events

100m – Dutee Chand

200m – Dutee Chand, Hima Das

400m – Hima Das

800m – Tintu Luka (Has pulled out)

1500m – PU Chitra, Monika Chaudhary

5000m – Sanjivani Jadhav, Suriya Loganathan

10000m – Sanjivani Jadhav, Suriya Loganathan

4x400m relay – Jisna Mathew, MR Poovamma, Saritaben Laxmanbhai Gayakwad, Sonia Baishya, Vijayakumari, Vismaya Velluva Koroth

400m Hurdles – Jauna Murmu, Anu Raghavan

3000m Steeplechase – Sudha Singh, Chinta

Field Events

Hammer Throw – Sarita Romit Singh

Discus Throw – Sandeep Kumari, Seema Punia

Javelin Throw – Annu Rani

Long Jump – Nayana James, Neena Varakil

Road Events

20km Walk – Soumya Baby, Khushbir Kaur

Combined Events

Heptathlon – Purnima Hembram, Swapna Barman

Mixed Relay

4x400m – Kunhu Mohammed Puthanpurakkal, Arokia Rajiv, Muhammed Anas Yahiya, Hima Das, MR Poovamma

P.V. Sindhu is a top medal contender in badminton. (File Photo)   -  Getty Images

 

BADMINTON (Preview)

Men

Singles – Kidambi Srikanth, HS Prannoy

Doubles – Satwiksairaj Rankireddy, Chirag Shetty, Manu Attri, Sumeeth Reddy

Women

Singles – PV Sindhu, Saina Nehwal

Doubles – Ashwini Ponnappa, N Sikki Reddy; Rutaparna Panda, Arathi Sara Sunil

Mixed doubles – Satwiksairaj Rankireddy, Sumeeth Reddy, Pranav Jerry Chopra, N Sikki Reddy, Ashwini Ponnappa

Team – Kidambi Srikanth, HS Prannoy, B Sai Praneeth, Sameer Verma, Satwiksairaj Rankireddy, Chirag Shetty, Manu Attri, Sumeeth Reddy, Pranav Jerry Chopra, PV Sindhu, Saina Nehwal, N Sikki Reddy, Ashwini Ponnappa, Sourabh Verma, Sai Uttejitha Rao, Ashmita Chaliha, Rutaparna Panda, Arathi Sara Sunil, Aakarshi Kashyap, Gayathri Gopichand

BASKETBALL (Preview)

Women’s Team: Nisha Sharma, Pushpa Senthil Kumar, Prasannan Geetha Anjana, Hemmige Mahesha Bhandavya, Palanilkumakalayil Skaria Jeena, Rajapriyadharshini Rajaganapathi, Raspreet Sidhu, Shireen Limaye, Priyanka Prabhakara, Madhu Kumari, Sangeeta Kaur, Stephy Nixon

BOXING (Preview)

Men

Light Flyweight (46-49 kg) – Amit

Flyweight (52 kg) – Gaurav Solanki

Bantamweight (56 kg) – Mohammad Hussamuddin

Lightweight (60 kg) – Shiva Thapa

Light Welterweight (64 kg) – Dheeraj

Welterweight (69 kg) – Manoj Kumar

Middleweight (75 kg) – Vikas Krishan Yadav

Women

Flyweight (51 kg) – Sarjubala Devi

Featherweight (57 kg) – Sonia Lather

Lightweight (60 kg) – Pavitra

BOWLING (Preview)

Trio: Dhruv Sarda, Shabbir AD, Akaash Ashok Kumar; Parvez Ahmed Saud, Ramachandraiah Kishan, Shoumick Datta

Team of 6: Dhruv Sarda, Shabbir AD, Aakaash Ashok Kumar, Parvez Ahmed Saud, Kishan Ramachandriah, Shoumick Datta

Masters: Parvez Ahmed Saud, Shoumick Datta

BRIDGE (Preview)

Men

Pranab Bardhan, Sapan Desai, Subhash Gupta, Rajeev Khandelwal, Ajay Khare, Finton Lewis, Debabrata Majumder, Gopinath Manna, Sumit Mukherjee, Shibhnath Sarkar, Bachiraju Satyanarayana, Jaggy Shivdasani, Arun Kumar Sinha, Rajeshwar Tewari and Raju Tolani

Women

Rita Choksi, Feroza Chothia, Hema Deora, Bharati Dey, Marianne Karmarkar, Himani Khandelwal, Kiran Nadar, Aparna Sain and Vasanti Shah

CANOE-KAYAK (Preview)

Men

Sprint: Chingching Singh Arambam, Albert Raj Selvaraj, Naocha Singh Laitonjam, Prohit Baroi, Jamesboy Singh Oinam, Gaurav Tomar, Prakant Sharma, Sunil Singh Salam

Traditional Boat Race: Bijender Singh, Ravinder, Manmohan Dangi, Dilip Singh Negi, Abhay Singh, Arun Nandal, Suraj Singh Negi, Ankit Pachori, Satypal Tomar, Kiran Singh Moirangthem, Hariom Kurmi, Sachin Kumar, Parminder Singh, Manjeet Singh, Heisnam Nganba Meitei

Women

Sprint: Ragina Kiro, Sandhya Kispotta, Soniya Devi Phairembam, Meena Devi Laishram, Inoacha Devi M, Anjali Bashisht, Meera Das

Slalom: Aarti Pandey, Champa Mourya

Traditional Boat Race: Rajeshwari Kushram, Sanjana Singh, Nazis Mansoori, Dimita Devi Toijam, Manju, Oinam Yaiphabi Devi, Sushila Chanu Shoibam, Aarti Nath, Neetu Varma, Thajamanbi Chanu, Sarju Devi Kojenbam, Yumnam Shamashakhi Devi, Menu, Manisha Rani, Kirti Kewat, Ramkanya Dangi

CYCLING (Preview)

Men

Raju Bati, Manjeet Singh, Bike Singh Athokpam, Manohar Lal, Rajbeer, Dilawar, Esow, Ranjit Singh, Appolonious

Women

Deborah, Aleena Reji, M. Sonali Chanu, T. Manorama Devi, Nayana Rajesh Priyadarshini, E. Chaoba Devi and Megha Gugad

EQUESTRIAN (Preview)

Men

Ashish Malik, Rakesh Kumar, Jitender Singh, Fouaad Mirza, Kaevaan Kevic Setalvad, Zahan Kevic Setalvad, Chetan Reddy Nukala

FENCING (Preview)

Women

Thoudam Kabita Devi, Ena Arora, Jas Seerat Singh, Jyotika Dutta

In Gymnastics, all eyes would be on Dipa Karmakar. (File Photo)   -  Getty Images

 

ARTISTIC GYMNASTICS (Preview)

Men

Individual/Team: Rakesh Patra, Yogeshwar Singh, Gaurav Kumar, Ashish Kumar, Siddharth Verma

Women

Individual/Team: Dipa Karmakar, Pranati Das, Aruna Reddy, Mandira Chowdhury, Pranati Nayak

GOLF (Preview)

Men

Individual/Team: Kshitij Naveed Kaul, Harimohan Singh, Rayhan Thomas, Aadil Bedi

Women

Individual/Team: Diksha Dagar, Ridhima Dilawari, Sifat Sagoo

HANDBALL (Preview)

Men

Kamaljeet Singh, Bajrang Thakur, Atul Kumar, Harender Singh, Sachin Kumar Bhardwaj, Karamjeet Singh, Deepak, Davinder Singh, Harjinder Singh, Navdeep, Naveen, Ramesh Chand, Avin Khatkar, Adithya Nagaraj, Rahul Dubey, Greenidge Dcunha

Women

Diksha Kumari, Kajal, Nina Shil, Nidhi Sharma, Deepa, Ritu, Sushma, Indu Gupta, Maninder Kaur, Sanjeeta, Priyanka Thakur, Jyoti Shukla, Banita Sharma, KM Manjula Pathak, Khila Devi, Rimpi

HOCKEY (Preview)

Men

PR Sreejesh (Captain), Chinglensana Singh Kangujam (Vice-Captain), Krishan B Pathak, Harmanpreet Singh, Varun Kumar, Birendra Lakra, Surender Kumar, Rupinder Pal Singh, Amit Rohidas, Manpreet Singh, Simranjeet Singh, Sardar Singh, Vivek Sagar Prasad, SV Sunil, Mandeep Singh, Akashdeep Singh, Lalit Kumar Upadhyay, Dilpreet Singh

Women

Rani Rampal (Captain), Savita (Vice-Captain), Rajani Etimarpu, Deep Grace Ekka, Sunita Lakra, Deepika, Gurjit Kaur, Reena Khokhar, Namita Toppo, Lilima Minz, Monika, Udita, Nikki Pradhan, Neha Goyal, Vandana Katariya, Lalremsiami, Navneet Kaur, Navjot Kaur

JUDO (Preview)

Men

Vijay Kumar Yadav, Harshdeep Singh Brar, Avtar Singh

Women

Th. Kalpana Devi, Garima Chaudhary, Rajwinder Kaur

KABADDI (Preview)

Men

Ajay Thakur (captain), Girish Ernak, Deepak, Mohit Chillar, Sandeep, Pardeep, Rishank Devadiga, Monu Goyat, Rohit Kumar, Raju Lal Choudhary, Mallesh Gangadhari, Rahul Chaudhari

Women

Kavita, Priyanka, Manpreet Kaur, Payel Chowdhury, Ritu Negi, Sonali Vishnu Shingate, Sayali Sanjay Keripale, Randeep Kaur Khehra, Shalini Pathak, Sakshi Kumari, Usha Rani Narasimhaiah, Madhu

KARATE (Preview)

Men

Jayendran Sharath Kumar (U 75kg)

Vishal (Above 84kg)

KURASH (Preview)

Men

Jatin, Jacky Gahlot, Kunal, Manish Tokas, Divesh, Danish Sharma, Parikshit Kumar, Ashwin Pandari Chandran

Women

Pincky Balhara, Malaprabha Yallappa Jadhav, Binisha Nayakattu Biju, Megha Tokas, Jyoti Tokas, Amisha Tokas

PENCAK SILAT (Preview)

Men

Boynao Singh Naorem

Women

Sonia, Simran

ROLLERSPORTS (Preview)

Men

Amitesh Mishra, Harshveer Singh Sekhon

Women

Aarathy Kasturi Raj, Varsha Puranik

ROWING (Preview)

Men

Dattu Baban Bhokanal, Sawarn Singh, Om Prakash, Sukhmeet Singh, Monu, Arjun Lal Jat, Malkeet Singh, Gurinder Singh, Dushyant, Rohit Kumar, Bhagwan Singh, Jagvir Singh, Tejash Shinde Hanamant, Jegan Sekhar, Bhopal Singh, Manish Yadav, Hardeep Singh, N. Pranay Ganesh, Rahul Giri, Pandu Rang, Lucky, Akshat, M. Lakshman Rohith, Sumit, Sonu Laxmi Narain, Arvind Singh and Manpreet Singh

Women

Navneet Kaur, Yamini Singh, Harpreet Kaur, Annu, Sanjukta Dung Dung, Sayali Shekale and Pooja

SAILING (Preview)

Men

Govind Bairagi, Dayna Edgar Agnelo Coelho, Varun Ashok Thakkar, Ganpathy Kelapanda

Women

Katya Ida Coelho, Nethra Kumanan, Sweta Shervegar, Harshita Tomar, Varsha Gautham

SEPAK TAKRAW (Preview)

Men

Niken Singh Khangembam, Sandeep Kumar, Malemnganba Singh Sorokhaibam, Seitaram Singh Thokchom, Henary Singh Wahengbam, Sanjeck Singh Waikhom, Akash Yumnam, Harish Kumar, Lalit Kumar, Ngathem Jotin Singh, Dheeraj, Gurumayum Jiteshor Sharma

Women

Tharangini Annam, Dolly Srivastava, Maipak Devi Ayekpam, Khushbu, Manisha Kumari, Nganthoi Chanu Yanglem, Aruna Devi Mutum, Chaoba Devi Oinam, Linthoingambi Chanu Pangambam, Rashmi, Ronita Devi Elangbam, Jwensinle Kesen

In shooting, Manu Bhaker is one of the top medal contenders. (File Photo)   -  Getty Images

 

SHOOTING (Preview)

Men

Rifle

50m Rifle 3 Positions – Sanjeev Rajput, Akhil Sheoran

10m Air Rifle – Ravi Kumar, Deepak Kumar

300m Standard Rifle 3 Positions – Harjinder Singh, Amit Kumar

Pistol

10m Air Pistol – Abhishek Verma, Saurabh Chaudhary

25m Rapid Fire Pistol – Shivam Shukla, Anish

Shotgun

Trap – Lakshay, Manavjit Singh Sandhu

Skeet – Sheeraz Sheikh, Angadwir Singh Bajwa

Double Trap – Ankur Mittal, Shradul Vihaan

Women

Rifle

50m Rifle 3 Positions – Anjum Moudgil, Gaayathri N

10m Air Rifle – Apurvi Chandela, Elavenil Valarivan

Pistol

10m Air Pistol – Manu Bhaker, Heena Sidhu

25m Pistol – Manu Bhaker, Rahi Sarnobat

Shotgun

Trap – Shreyasi Singh, Seema Tomar

Skeet – Ganemat Sekhon, Rashmmi Rathore

Double Trap – Shreyasi Singh, Varsha Varman

Mixed

10m Air Rifle Mixed Team – Ravi Kumar, Apurvi Chandela

10m Air Pistol Mixed Team – Abhishek Verma, Manu Bhaker

Trap Mixed – Lakshay, Shreyasi Singh

SQUASH (Preview)

Men

Saurav Ghosal, Harinder Pal Sandhu, Ramit Tandon, Mahesh Mangaonkar

Women

Joshna Chinappa, Dipika Pallikal, Sunayna Kuruvilla, Tanvi Khanna

SWIMMING (Preview)

Men

Sajan Prakash (100m Butterfly, 200m Butterfly, 4x100m Medley Relay, 4x100m Freestyle Relay)

Aaron Agnel D’Souza (100m Freestyle, 4x100m Freestyle Relay, 4x100m Medley Relay)

Virdhawal Khade (50m Freestyle, 100m Freestyle, 50m Butterfly, 4x100m Freestyle Relay, 4x100m Medley Relay)

Sandeep Sejwal (50m Breaststroke, 100m Breaststroke, 4x100m Medley Relay) 

Advait Page (200m Backstroke, 1500m Freestyle) 

Srihari Nataraj (50m Backstroke, 100m Backstroke, 200m Backstroke, 4x200m Freestyle Relay, 4x100m Medley Relay) 

Anshul Kothari (50m Freestyle,50m Butterfly, 4x100m Freestyle Relay, 4x100m Medley Relay)

Arvind Mani (50m Backstroke, 100m Backstroke, 4x100m Medley Relay)

Avinash Mani (100m Butterfly, 4x200m Freestyle Relay)

Neel Roy (200m Individual Medley, 4x100m Medley Relay)

Saurabh Sangvekar (200m Freestyle, 4x200m Freestyle Relay)

DIVING (Preview)

Sidharth Bajrang Pardeshi (10m Platform, Sychronised 3m Springboard)

K Ramananda Sharma (10m Platform, Sychronised 3m Springboard)

SPORT CLIMBING (Preview)

Men

Chingkheinganba Maibam

Bharath Stephen Pereira Kamath

Women

Shreya Sanjay Nankar

TENNIS  (Preview)

Men

Singles: Prajnesh Gunneswaran, Ramkumar Ramanathan

Doubles: Sumit Nagal, Leander Paes (Has pulled out), Rohan Bopanna, Divij Sharan

Women

Singles: Karman Kaur Thandi, Ankita Raina

Doubles: Pranjala Yadlapalli, Prarthana Thombare, Riya Bhatia, Rutuja Bhosale

Mixed doubles

Leander Paes (Has pulled out), Rohan Bopanna, Ankita Raina, Prarthana Thombare

TAEKWONDO

Men

Navjeet Maan, Akshay Kumar

Women

Kashish Malik, Anamika Walia, Latika Bhandari, Mamta Kumari Shah, Rodali Barua, Shilpa Thapa

SOFT TENNIS (Preview)

Men

Rohit Dhiman, Jay Meena, Jitender Mehlda, Aniket Chirag Patel, Kamlesh Kumar Shukla

Women

Abhilasha Mehra, Namita Seth, Saayana Sreedetha Prakash, Aadhya Tiwari, Shubh Gulati

In-from Manika Batra is the one to watch out in table tennis.   -  Getty Images

 

TABLE TENNIS (Preview)

Men

Achanta Sharath Kamal (Singles, Team, Mixed Doubles), Sathiyan Gnanasekaran (Singles, Team), Anthony Amalraj (Team, Mixed Doubles), Harmeet Desai (Team), Manav Thakkar (Team)

Women

Manika Batra (Singles, Team, Mixed Doubles), Mouma Das (Singles, Team), Sutirtha Mukherjee (Team), Ayhika Mukherjee (Team), Madhurika Patkar (Team, Mixed Doubles)

VOLLEYBALL

Men

Akhin Gopala Ammal, Ashok Karthik, Deepesh Kumar Sinha, Prabagaran, Amit, Ajithlal Chandran, Rohit Kumar, Gurinder Singh, Jerome Vinith Charles, Vinit Kumar, Ranjit Singh, Ukkrapandian Mohan, Prabakaran Pattani, Pankaj Sharma

Women

Anju Balakrishnan, Soorya, Anusri Ghosh, Aswani Kandoth, Nirmala, Rekha Sreesailam, Anusree Kambrath Poyilil, Sruthi Murali, Minimol Abraham, Anjali Babu, Jini Kovat Shaji, Ruksana Khatun, Priyanka Khedkar, Aswathi Raveendran

WEIGHTLIFTING

Men

Sathish Kumar Sivalingam (77 kg), Ajay Singh (77 kg); Vikas Thakur (94 kg)

Women

Rakhi Halder (63 kg)

WRESTLING

Men

Freestyle

Sandeep Tomar – 57 kg

Bajrang Punia – 65 kg

Sushil Kumar – 74 kg

Pawan Kumar – 86 kg

Mausam Khatri – 97 kg

Sumit Malik – 125 kg

Greco-Roman

Gyanender – 60 kg

Manish – 67 kg

Gurpreet Singh – 77 kg

Harpreet Singh – 87 kg

Hardeep – 97 kg

Naveen – 130 kg

Women

Freestyle

Vinesh Phogat – 50 kg

Pinki – 53 kg

Pooja Dhanda – 57 kg

Sakshi Malik – 62 kg

Divya Kakran – 68 kg

Kiran – 76 kg

WUSHU (Preview)

Men

Santosh Kumar, Surya Singh, Narender Grewal, Pardeep Kumar, Mayanglambam Gyandash Singh, Anjul Namdeo, Mayanglambam Suraj Singh, Chirag Sharma, Sajan Lama, Mayanglambam Punshiva Meitei

Women

Sanathoi Yumnam, Roshibina Devi Naorem, Sanatombi Chanu Leimapokpam