Asian Games first day, first show: Indians in action

On day one of Asian Games 2018, the Indian focus will be on the shooters and wrestlers who could open the medals tally for India. Here's a look at India's schedule on day one.

Sushil Kumar is a medal contender for India in the Freestyle wrestling 74kg category.   -  PTI

India will pin hopes on its shooters and wrestlers to open the medals account on first day of action at the Asian Games on Sunday in Indonesia. The spotlight will also be on Swimming and Wushu, which have medal events. Rowing will see both men and women participate in the heats.

Here's is a look at the Indian athletes in action:

Swimming - Medal event (heats will be held earlier in the day)

Men's 200m Freestyle Final (Indian contender in the event — Saurabh Sangvekar)

Men's 100m Backstroke Final (Indian contenders in the event — Srihari Nataraj, Arvind Mani)

Men's 200m Butterfly Final (Indian contenders in the event — Sajan Prakash)

 

Badminton

Men's Team Round of 16 - Maldives vs India

 

Basketball 5X5

Women's preliminary Group games - Chinese Taipei vs India

 

Handball

Women's preliminary games — India vs China

 

Hockey

Women's Pool B India vs Indonesia (IST 6:30pm)

 

Kabaddi

Men's and Women's group games

Women's — India vs Japan

Men's — India vs Bangladesh, India vs Sri Lanka

 

Wushu

Men's Changquan Final Start list (Indians — Suraj Singh Mayanglambam, Anjul Namdeo)

Women's Sanda -52kg Round 16 — Sanathoi Devi Yumnam (India) vs M.S. Elaheh (Iran)

Men's Sanda -56kg Round of 32 — Santosh Kumar (India) vs Linn Thu Rain (Myanmar)

Men's Sanda -70kg Round of 16 — Pardeep Kumar (India) vs K Mirzodalerkhon (Tajikistan)

Women's Taijiquan Start List (Indians — Sanatombi Chanu Leimapokpam)

 

Rowing

Men's Single Sculls Heats — Dattu Bhokanal

Men's Double Sculls Heats — Om Prakash and Swaran Singh

Women's Double Sculls Heats — Sayali Rajendra Shelake and Pooja

Men's Pair Heats — Malkeet Singh and Gurinder Singh

Women's Pair Heats — Sanjukta Dung Dung and Harpreet Kaur

Men's Lightweight Four Heats — Bhopal Singh, Jagvir Singh, Tejash Hanamant Shinde and Pranay Gamesh Naukarkar

 

Sepak takraw

Men's Regu Group Stage India vs Indonesia

Women's Regu Group Stage India vs Korea

 

Shooting

Trap Women Qualification - Day 1 (Shreyasi Singh Squad 1, Seema Tomar Squad 3)

Trap Men Qualification - Day 1 (Manavjit Singh Sandhu Squad 7, Lakshay Squad 10)

10m Air Rifle Mixed Team Qualification — Apurvi Chandela and Ravi Kumar (Finals later in the day)

10m Air Pistol Mixed Team Qualification — Manu Bhaker and Abhishek Verma (Finals later in the day)

 

Taekwondo: Poomsae

Women's Team Round of 16 — India vs Thailand (Finals later in the day)

Indians in action — Anamika Walia, Mamta Kumari Shah, Shipa Thapa

 

Tennis

Men's Singles Round of 64 (Prajnesh Gunneswaran, Ramkumar Ramanathan)

Women's Singles Round of 64 (Kamran Kaur Thandi, Ankita Raina)

 

Volleyball

Women's Pool B India vs Korea

 

Freestyle wrestling: Medal event (Preliminary bouts will be held earlier in the day)

Men's Finals — 57 kg, 65 kg, 74 kg, 86 kg, 97kg

Sandeep Tomar – 57 kg

Bajrang Punia – 65 kg

Sushil Kumar – 74 kg

Pawan Kumar – 86 kg

Mausam Khatri – 97 kg