Asian Games 2018 Schedule

Here’s the full schedule of the Asian Games 2018.

Triathlon: Medal event

Mixed Finals (medal)

(CLOSING CEREMONY)

Diving: Medal event

Women’s 3m Springboard- Preliminary and Semifinals

Women’s 3m Springboard- Finals (medal)

Men’s 10m Platform- Preliminary and Semifinals

Men’s 10m Platform- Finals (medal)

Water Polo: Medal event

Men’s Classification Matches

Men’s Bronze (medal) and Gold (medal) Matches

Baseball: Medal event

Men’s Team Bronze (medal) and Gold (medal) match

Basketball 5X5: Medal event

Men’s Team Bronze (medal) and Gold (medal) match

Women’s Team Bronze (medal) and Gold (medal) match

 

Boxing: Medal event

Men’s – 49 kg, 52 kg, 56 kg, 60 kg, 64 kg, 69 kg and 75 kg finals (medal)

Women’s – 51 kg, 57 kg and 60 kg (medal)

 

Bridge: Medal event

Men’s Pair Final 2

Men’s Pair Final 3 (medal)

Women’s Pair Final 2

Women’s Pair Final 3 (medal)

Mixed Pair Final 2

Mixed Pair Final 3 (medal)

Canoe/Kayak Sprint: Medal event

Kayak Single (K1) 200m Men Finals (medal)

Kayak Four (K4) 500m Women Finals (medal)

Canoe Single (C1) 200m Women Finals (medal)

Canoe Double (C2) 200m Men Finals (medal)

Kayak Single (K1) 200m Women Finals (medal)

Kayak Double (K2) 500m Women Finals (medal)

Football: Medal event

Men’s Bronze (medal) and Gold (medal) match

 

Hockey: Medal event

Men’s placing matches- 11-12 and 5-6

Men’s Bronze (medal) and Gold (medal) match

 

Judo: Medal event

Mixed Team- Elimination round of 32 and 16, Quarterfinals and Semifinals

Mixed Team- Finals (medal)

Sambo: Medal event

Men’s -90 kg – Round of 16, Repechage Round 2, Round of 32, Repechage Round 1, Round Robin, Final of Repechage, Quarterfinals, Semifinals

Men’s -90 kg – Contests for Bronze (medal), Finals (medal)

Women’s -68 kg - Round of 16, Repechage Round 2, Round of 32, Repechage Round 1, Round Robin, Final of Repechage, Quarterfinals, Semifinals

Men’s -90 kg – Contests for Bronze (medal), Finals (medal)

Modern Pentathlon: Medal event

Men’s Individual- Fencing Ranking Round, Swimming, Fencing Bonus Round and Riding

Men’s Individual- Laser Run (medal)

 

Rugby Sevens: Medal event

Men’s Ranking Rounds, Semifinals and Classifications

Men’s Bronze (medal) and Gold (medal) match

Women’s Semifinals and Classifications

Women’s Bronze (medal) and Gold (medal) match

 

Sepaktakraw: Medal event

Men’s Quadrant Semifinals (medal) and Gold (medal) match

Women’s Quadrant Semifinals (medal) and Gold (medal) match

 

Soft Tennis: Medal event

Men’s Team: Quarterfinals

Women’s Team: Quarterfinals

Men’s Team: Semifinals (medal) and Gold (medal) match

Women’s Team: Semifinals (medal) and Gold (medal) match

 

Table Tennis: Medal event

Women’s Singles- Semifinals and Finals (medal)

Men’s Singles- Semifinals and Finals (medal)

 

Squash: Medal event

Women’s Team Finals (medal)

Men’s Team Finals (medal)

Triathlon: Medal event

Women’s Final (medal)

 

Volleyball: Medal event

Men’s Classification Matches

Men’s Bronze (medal) and Gold (medal) Matches

Women’s Classification Matches

Women’s Bronze (medal) and Gold (medal) Matches

Baseball

Men's Consolation Round - Match 3

Men's Super Round - Match 3

Men's Consolation Round - Match 4

Men's Super Round - Match 4

Basketball 5X5

Women's Classification 7th-8th Place

Men's Classification 7th-8th Place

Women's Classification 5th-6th Place

Men's Classification 5th-6th Place

Boxing: Medal event

Men's Fly (52kg) Semifinals

Men's Light (60kg) Semifinals

Men's Welter (69kg) Semifinals

Women's Fly (51kg) Semifinals

Women's Light (60kg) Semifinals

Women's Feather (57kg) Semifinals

Men's Middle (75kg) Semifinals

Men's Light Welter (64kg) Semifinals

Men's Bantam (56kg) Semifinals

Men's Light Fly (49kg) Semifinals

Bridge

Men's Pair Semifinal 3

Women's Pair Semifinal 3

Mixed Pair Semifinal 3

Men's Pair Final 1

Women's Pair Final 1

Mixed Pair Final 1

Canoe/Kayak Sprint

Kayak Single (K1) 200m Men Semifinals

Kayak Single (K1) 200m Men Heats

Canoe Double (C2) 200m Men Semifinals

Canoe Double (C2) 200m Men Heats

Kayak Single (K1) 200m Women Semifinals

Kayak Single (K1) 200m Women Heats

Kayak Double (K2) 500m Women Semifinals

Kayak Double (K2) 500m Women Heats

Kayak Four (K4) 500m Women Semifinals

Kayak Four (K4) 500m Women Heats

Canoe Single (C1) 200m Women Semifinals

Canoe Single (C1) 200m Women Heats

Cycling Track

Men's Keirin Round 1

Women's Sprint Race for 5th-8th Places

Men's Keirin Round 1 Repechages

Men's Keirin Round 2

Women's Sprint Finals

Men's Keirin Finals

Diving

Women's 1m Springboard Semifinal

Women's 1m Springboard Preliminary

Men's 3m Springboard Semifinal

Men's 3m Springboard Preliminary

Women's 1m Springboard Final

Men's 3m Springboard Final

Football

Women's Bronze Medal Match

Women's Final

Handball

Men's Bronze Medal Match

Men's Final

Hockey

Women's Placing 9-10

Women's Bronze Medal Match

Women's Final

Judo: Medal event (Rounds, Repechage, Quarterfinals, Semifinals earlier in the day)

Women's +78 kg

Women's -78 kg

Men's +100 kg

Men's -100 kg

Men's -90 kg

Modern Pentathlon

Women's Individual Fencing Ranking Round

Women's Individual Swimming

Women's Individual Fencing Bonus Round

Women's Individual Riding

Women's Individual Laser-Run (Medal)

Roller Skate: Medal event

Men's Road 20 Km Race Final

Women's Road 20 Km Race Final

Rugby Sevens

Women's and Men's Preliminary Group Stage

Women's Quarterfinals

Men's Ranking Round 9-12

Men's Quarterfinals

Sailing: Medal race

Laser Standard

470 Men

49er Men

RS:X Men

470 Women

49er FX Women

RS:X Women

Laser Radial

Open Laser 4.7

Mixed RS One

Sambo: Medal event (Rounds, Repechage, Quarterfinals, Semifinals earlier in the day)

Men's -52kg

Women's -48kg

Sepak takraw

Men's Quadrant Preliminary Group A

Men's Quadrant Preliminary Group B

Soft Tennis

Men's Team Preliminary Round

Women's Team Preliminary Round

Squash

Women's Team Semifinals

Men's Team Semifinals

Table Tennis

Women's Singles Round of 16

Men's Singles Round of 16

Women's Singles Quarterfinals

Men's Singles Quarterfinals

Triathlon

Men Final

Volleyball

Women's Classification 9 - 10

Women's Tournament Semifinal for 5 - 8

Men's Classification 9 - 10

Men's Classification 15 - 16

Women's Semifinal 1

Men's Classification 13 - 14

Women's Semifinal 2

Water Polo

Men's Classification 5-8

Men's Semifinals


Diving: Medal event

Women’s 10m Platform Preliminary and Semifinal

Women’s 10m Platform Final (medal)

Men’s 1m Springboard Preliminary and Semifinal

Men’s 1m Springboard Final (medal)

Water Polo: Competition day

Men’s Quarterfinals

 

Athletics: Medal event

Men’s 50km walk, High Jump, 4x100m relay, 1500m, 4x400m relay finals (medal)

Women’s Triple Jump, Discus Throw, 4x100m relay, 1500m, 4x400m relay finals (medal)

Women’s 4x400m relay qualification

Baseball: Competition day

Men’s Team Consolation and Super Rounds

Basketball 5X5: Competition day

Women’s Basketball 5x5 semifinals

Men’s Basketball 5x5 semifinals

Bridge: Competition day

Men’s Pair semifinals

Women’s pair semifinals

Mixed pair semifinals

Canoe/Kayak Sprint: Medal event

Kayak Double (K2) 1000m Men Finals (medal)

Kayak Four (K4) 500m Men Finals (medal)

Canoe Single (C1) 1000m Men Finals (medal)

Canoe Double (C2) 1000m Men Finals (medal)

Kayak Single (K1) 500m Women Finals (medal)

Canoe Double (C2) 500m Women Finals (medal)

Cycling Track: Medal event

Men’s Omnium- Scratch, Tempo and Elimination Races

Men’s Sprint Semifinals

Men’s Sprint Finals (medal)

Men’s Omnium Points Race (medal)

Women’s Sprint- Qualification, 1/16 Finals, 1/16 Final Repechages, 1/8 Finals, 1/8 Final Repechages, Race for 9th-12th places.

Women’s 3000m Individual Pursuit Qualification

Women’s 3000m Individual Pursuit Finals (medal)

Equestrian: Medal event

Jumping Individual Final- Round 1 and 2 (medal)

Trampoline Gymnastics: Medal event

Women’s Qualification

Men’s Qualification

Women’s Final (medal)

Men’s Final (medal)

Handball: Medal event

Women’s Bronze and Gold (medal) match

Hockey: Competition day

Men’s placing 7-8 and 9-10

Men’s semifinal

 

Judo: Medal event

Men’s -73 kg- Elimination Rounds of 64, 32 and 16

Men’s -73 kg- Repechage, Quarterfinals, Semifinals

Men’s -73 kg- Contest for Bronze (medal)

Men’s -73 kg- Finals (medal)

Men’s -81 kg- Elimination Rounds of 64, 32 and 16

Men’s -81 kg- Repechage, Quarterfinals, Semifinals

Men’s -81 kg- Contest for Bronze (medal)

Men’s -81 kg- Finals (medal)

Women’s -57 kg- Elimination Rounds of 64, 32 and 16

Women’s -57 kg- Repechage, Quarterfinals, Semifinals

Women’s -57 kg- Contest for Bronze (medal)

Women’s -57 kg- Finals (medal)

Women’s -63 kg- Elimination Rounds of 64, 32 and 16

Women’s -63 kg- Repechage, Quarterfinals, Semifinals

Women’s -63 kg- Contest for Bronze (medal)

Women’s -63 kg- Finals (medal)

Women’s -70 kg- Elimination Rounds of 64, 32 and 16

Women’s -70 kg- Repechage, Quarterfinals, Semifinals

Women’s -70 kg- Contest for Bronze (medal)

Women’s -70 kg- Finals (medal)

 

Kurash: Medal event

Men -90 kg- Quarterfinals, Round of 16, Round of 32, Semifinals

Men -90 kg- Finals (medal)

Women -78 kg- Quarterfinals, Round of 16, Round of 32, Semifinals

Women -78 kg- Finals (medal)

 

Rugby Sevens: Competition day

Women’s Preliminary Rounds

Men’s Preliminary Rounds

 

Sepaktakraw: Competition day

Women’s Quadrant Preliminary Group Matches

Men’s Quadrant Preliminary Group Matches

 

Squash: Competition day

Men’s Team: Quarterfinals

 

Table Tennis: Medal event

Men’s Singles- Round of 64, Round of 32

Women’s Singles- Round of 64, Round of 32

Mixed Doubles- Semifinals and Finals (medal)

 

Soft Tennis: Medal event

Mixed Doubles- Quarterfinals

Mixed Doubles- Semifinals (medal) and Gold (medal) match

Volleyball: Competition day

Men’s Classifications and Semifinals

Artistic swimming

Women's Teams Final: Free Routine

Women's Teams Technical Routine (Medal event)

Athletics

Men's 20km Walk (Medal)

Women's 20km Walk (Medal)

Women's Heptathlon Long Jump

Men's Pole Vault Final

Women's Heptathlon Javelin Throw

Women's 200m Final

Women's High Jump Final

Men's 200m Final

Men's Triple Jump Final

Women's 1500m Qualification

Men's Discus Throw Final

Men's 1500m Qualification

Women's 4 x 400m Relay Qualification

Men's 4 x 400m Relay Qualification

Women's Heptathlon 800m (Medal)

Women's 4 x 100m Relay Qualification

Men's 4 x 100m Relay Qualification

Boxing

Men's Light Fly (49kg) Quarterfinals

Men's Bantam (56kg) Quarterfinals

Men's Light Welter (64kg) Quarterfinals

Men's Middle (75kg) Quarterfinals

Women's Feather (57kg) Quarterfinals

Women's Fly (51kg) Quarterfinals

Women's Light (60kg) Quarterfinals

Bridge

Mixed Pair, Men's Pair, Women's Pair Qualification Rounds

Canoe/Kayak Sprint

Kayak Double (K2) 1000m Men Semifinals

Kayak Double (K2) 1000m Men Heats

Kayak Four (K4) 500m Men Semifinals

Kayak Four (K4) 500m Men Heats

Canoe Single (C1) 1000m Men Semifinals

Canoe Single (C1) 1000m Men Heats

Canoe Double (C2) 1000m Men Semifinals

Canoe Double (C2) 1000m Men Heats

Kayak Single (K1) 500m Women Semifinals

Kayak Single (K1) 500m Women Heats

Canoe Double (C2) 500m Women Semifinals

Canoe Double (C2) 500m Women Heats

 

Cyling: Track

Men's Sprint Qualification

Women's Omnium Scratch Race

Men's 4000m Ind. Pursuit Qualification

Men's Sprint 1/16 Finals

Men's Sprint 1/16 Final Repechages

Women's Omnium Tempo Race

Men's Sprint 1/8 Finals

Men's Sprint 1/8 Final Repechages

Women's Omnium Elimination Race

Men's Sprint Race for 9th-12th Places

Men's 4000m Ind. Pursuit Finals (Medal)

Women's Omnium Points Race (Medal)

Men's Sprint Race for 5th-8th Places

Diving (Medal event)

Women's Synchronised 3m Springboard Final

Men's Synchronised 10m Platform Final

Football

Men's Semifinals

Handball

Women's Classification 7th-8th Place

Men's Main Rounds

Group 3 - Match 9 India vs Indonesia

Women's Classification 5th-6th Place

Hockey

Women's Placing 5-8

Women's Semifinals

Judo: Medal event

Men's -60 kg

Women's -48 kg

Women's -52 kg

Men's -66 kg

Kurash: Medal event

Women -63 kg Final

Men -81 kg Final

Paragliding: Medal event

Men's Team Cross Country Round 5

Women's Team Cross Country Round 5

Pencak Silat: Medal event

Men's Class B : 50kg to 55kg

Women's Class B : 50kg to 55kg

Men's Class C : 55kg to 60kg

Women's Class C : 55kg to 60kg

Men's Class D : 60kg to 65kg

Women's Class D : 60kg to 65kg

Men's Class E : 65kg to 70kg

Men's Class F : 70kg to 75kg

Men's Class I : 85kg to 90kg

Men's Class J : 90kg to 95kg

Sailing

Laser Standard Race 5

470 Men Race 5

49er Men Race 5

RS:X Men Race 5

470 Women Race 5

49er FX Women Race 5

RS:X Women Race 5

Laser Radial Race 5

Open Laser 4.7 Race 5

Mixed RS One Race 5

Sepak Takraw

Men's and Women's Quadrant Group Stage

Skateboard: Medal event

Men's Street Final

Men's Park Final

Women's Street Final

Women's Park Final

Soft Tennis

Women's Singles (Medal/quarterfinals and semifinals earlier in the day)

Men's Singles (Medal/quarterfinals and semifinals earlier in the day)

Mixed Doubles Preliminary Round

Squash

Women's Team Pool Round

Men's Team Pool Round

Table Tennis

Mixed Doubles Round of 64

Mixed Doubles Round of 32

Mixed Doubles Round of 16

Mixed Mixed Doubles Quarterfinals

Volleyball

Women's Quarterfinals

Women's tournament for 9-12

Water Polo

Men's Preliminary Group Stage


Artistic swimming: Medal event

Women’s Duets Technical Routine (medal)

 

Diving: Medal event

Women’s Synchronised 10m Platform Final (medal)

Men’s Synchronised 3m Springboard (medal)

Water Polo: Competition day

Men’s Preliminary Group matches

 

Archery: Medal event

Recurve Women’s Individual Finals (medal)

Recurve Men’s Individual Finals (medal)

Compound Women’s Team Finals (medal)

Compound Men’s Team Finals (medal)

Athletics: Medal event

Women’s Heptathlon- 100m, High Jump, Shot Put, 200m

Women’s triple jump qualification

Women’s 200m qualification and semifinals

Women’s Pole Vault, Javelin Throw, 800m and 5000m finals (medal)

Men’s 200m qualification and semifinals

Men’s high jump qualification

Men’s 110m Hurdles, 800m and 5000m finals (medal)

Badminton: Medal event

Men’s Singles and Doubles Finals (medal)

Women’s Singles Finals (medal)

Baseball: Competition day

Men’s Preliminary Group matches

Basketball 5X5: Competition day

Men’s Classification 5-8

Women’s Classification 5-8

Boxing: Competition day

Men’s Quarterfinals- 52 kg, 60 kg, 69 kg

Women’s Round of 16- 51 kg and 60 kg

Bridge: Competition day

Men’s Pair- Qualification rounds

Women’s Pair- Qualification rounds

Mixed Pair- Qualification rounds

Cycling Track: Medal event

Men’s Team Pursuit Round 1

Women’s Team Pursuit Round 1

Women’s Keirin- Round 1, Round 1 Repechages

Women’s Keirin and Team Pursuit finals (medal)

Men’s Team Pursuit finals and Madison (medal)

 

Equestrian: Medal event

Jumping Team Final (medal)


Football: Competition day

Women’s Semifinals

Rhythmic Gymnastics: Medal event

Individual All-Around Final Subdivision A (medal)

Hockey: Competition day

Men’s Pool Matches

 

Kurash - Medal ceremony

Men -66kg- Quarterfinals, Round of 32, Round of 16

Men -66kg- Semifinals, Final (medal)

Men +90kg- Quarterfinals, Round of 32, Round of 16

Men +90kg- Semifinals, Final (medal)

Women -52kg- Quarterfinals, Round of 32, Round of 16

Women -52kg- Semifinals, Final (medal)

Paragliding: Competition day

Men’s Team Cross Country Round 4

Women’s Team Cross Country Round 4

Skateboard: Competition day

Men’s Street and Park Preliminaries

Women’s Street and Park Preliminaries

 

Sailing: Competition day

Laser Standard Race 4

470 Men Race 4

49er Men Race 4

RS:X Men Race 4

470 Women Race 4

49er Women Race 4

RS:X Women Race 4

Laser Redial Race 4

Open Laser 4.7 Race 4

Mixed RS One Race 4

Sepaktakraw: Medal event

Men’s Regu Gold (medal) match

Women’s Quadrant Preliminary Group matches

Men’s Quadrant Preliminary Group matches

Squash: Competition day

Women’s Pool Round

Men’s Pool Round

Table Tennis: Medal event

Men’s Team Semifinals and Finals (medal)

Women’s Team Semifinals and Finals (medal)

Soft Tennis: Competition day

Men’s Singles Preliminary Round

Women’s Singles Preliminary Round

Beach Volleyball: Medal event

Men’s Bronze (medal) match

Men’s Gold (medal) match

Volleyball: Competition day

Men’s Quarterfinals

 

Artistic swimming: Competition day

Women’s Duets Free Routine

 

Water Polo: Competition day

Men’s Tournament Preliminary Group matches

 

Archery: Medal event

Recurve Women’s Team Finals (medal)

Recurve Men’s Team Finals (medal)

Recurve Mixed Team Finals (medal)

Compound Mixed Team Finals (medal)

Athletics: Medal event

Men’s 110m Hurdles, Triple Jump, 800m Qualification

Men’s 800m, 110m Hurdles Semifinal

Women’s high jump, 800m qualification

Women’s 800m semifinals

Women’s long jump, 400m hurdles, 3000m steeplechase finals (medal)

Men’s javelin throw, 400m hurdles, 3000m steeplechase finals (medal)

Badminton: Medal event

Men’s singles and doubles semifinals (medal)

Women’s singles semifinals and doubles finals (medal)

Mixed doubles finals (medal)

Baseball: Competition day

Men’s preliminary group matches

 

Basketball 5X5: Competition day

Men’s quarterfinals

Beach Volleyball: Medal event

Women’s Bronze (medal) match

Women’s Gold (medal) match

 

Bowling: Medal event

Women’s Masters 2 Block

Men’s Masters 2 Block

Women’s Masters Stepladder Final Round 1 and 2 (medal)

Men’s Masters Stepladder Final Round 1 and 2 (medal)

Boxing: Competition day

Men’s Round of 16- 49 kg, 56 kg, 64 kg, 75 kg

 

Bridge: Medal event

Men’s team- Finals 1, 2 and 3

Men’s team- Final 4 (medal)

Mixed team- Finals 1, 2 and 3

Mixed team- Final 4 (medal)

Supermixed team- Final 1, 2 and 3

Canoe/Kayak Sprint: Medal event

Canoe TBR 1000m Men- Heats and semifinals

Canoe TBR 1000m Men- Finals (medal)

Cycling Track: Medal event

Men’s Team Sprint- Qualification

Women’s Team Sprint- Qualification

Men’s Team Pursuit- Qualification

Women’s Team Pursuit- Qualification

Men’s Team Sprint Finals (medal)

Women’s Team Sprint Finals (medal)

Women’s Madison (medal)

 

Equestrian: Competition day

Jumping Individual: 1 Qualification, Qualifier 1 and 2

Jumping Team: 1 Qualification


Football: Competition day

Men’s Quarterfinals

 

Rhythmic Gymnastics: Medal event

Individual All- Around Qualification Subdivision C

Individual All- Around Qualification Subdivision D (medal)

Team All- Around Final Subdivision A

Team All- Around Final Subdivision B (medal)

 

Handball: Competition day

Men’s Semifinals

Women’s Semifinals

 

Hockey: Competition day

Women’s pool matches

 

Karate: Medal event

Women’s -68 kg- Quarterfinals, Final of Repechage, 1/8 finals, Repechage Round 2, 1/16 finals, Repechage Round 1, 1/32 finals, finals (medal), semifinals, bronze medal

Men’s -75 kg- Quarterfinals, Final of Repechage, 1/8 finals, Repechage Round 2, 1/16 finals, Repechage Round 1, 1/32 finals, finals (medal), semifinal, bronze medal

Men’s -84 kg- Quarterfinals, Final of Repechage, 1/8 finals, Repechage Round 2, 1/16 finals, Repechage Round 1, 1/32 finals, finals (medal), semifinal, bronze medal

Women’s -50 kg- Quarterfinals, Final of Repechage, 1/8 finals, Repechage Round 2, 1/16 finals, Repechage Round 1, 1/32 finals, finals (medal), semifinal, bronze medal

Pencak Silat: Medal event

Men’s Single Final (medal)

Women’s Single Final (medal)

Men’s Double Final (medal)

Women’s Double Final (medal)

Men’s Team Final (medal)

Women’s Team Final (medal)

Men’s Class I: 85 kg to 90 kg semifinals (medal)

Men’s Class J: 90 kg to 95 kg semifinals (medal)

Paragliding: Competition day

Men’s Team Cross Country Round 3

Women’s Team Cross Country Round 3

 

Sepak takraw: Medal event

Men’s Regu Preliminary Group matches

Men’s Regu semifinals (medal)

 

Sport Climbing: Medal event

Men’s Speed Relay Quarterfinals

Women’s Speed Relay Quarterfinals

Men’s Speed Relay Finals (medal)

Women’s Speed Relay Finals (medal)

 

Squash: Competition day

Women’s Team Pool Round

Men’s Team Pool Round

Table Tennis: Competition day

Women’s Team- Preliminary Round and Quarterfinals

Men’s Team- Preliminary Round and Quarterfinals

Volleyball: Medal event

Women’s Preliminary Pool matches

 

Weightlifting: Medal event

Men’s +105 kg Group B

Women’s +75 kg Group B

Men’s +105 kg Group A (medal)

Women’s +75 kg Group A (medal)

Archery: Competition day

Compound Women’s Team- 1/16 eliminations, 1/8 eliminations, quarterfinals, semifinals

Compound Men’s Team- 1/16 eliminations, 1/8 eliminations, quarterfinals, semifinals

Athletics: Medal event

Women’s 400m Hurdles qualification, Long Jump qualification

Women’s marathon (medal), 400m final (medal), shot put (medal), 100m Hurdles final (medal), 100m final (medal)

Men’s Decathlon- 110 m hurdles, discus throw, pole vault, javelin throw.

Men’s Decathlon- 1500m (medal)

Men’s 400m hurdles qualification, long jump final (medal), 100m semifinal, 400m hurdles semifinal, 10,000m final (medal), 400m final (medal),hammer throw final (medal), 100m final (medal).

Badminton: Competition day

Men’s singles and doubles quarterfinals

Women’s singles quarterfinals and doubles semifinals

Mixed doubles semifinals

 

Baseball: Competition day

Men’s team preliminary group matches

 

Basketball 3X3: Medal event

Men’s 4 quarterfinals, 2 semifinals, bronze (medal) game and gold (medal) game

Women’s 4 quarterfinals, 2 semifinals, bronze (medal) game and gold (medal) game

Basketball 5X5: Competition day

Women’s 4 quarterfinals

Bowling: Competition day

Men’s Masters; 1 block

Women’s Masters; 1 block

Boxing: Competition day

Men’s Round of 16- 52 kg, 60 kg, and 69 kg.

Women’s Round of 16- 57 kg.

Bridge: Competition day

Men’s team- 3 semifinals

Mixed team- 3 semifinals

Supermixed team- 3 semifinals

Canoe/Kayak Sprint- Medal event

Canoe TBR 500m Men- Heats and semifinals

Canoe TBR 500m Men- finals (medal)

Canoe TBR 500m Women- Heats and semifinals

Canoe TBR 500m Women- finals (medal)

Equestrian: Medal event

Eventing Individual Jumping Final (medal)

Eventing Team Jumping Final (medal)

Golf: Medal event

Men’s Individual and Team- Round 4 (medal)

Women’s Individual and Team- Round 4 (medal)

Handball: Competition day

Men’s handball Group Main Round (Indian participation- IND vs TPE)

Men’s Handball Classification- 5th-6th and 7th-8th place

Hockey: Competition day

Men’s pool matches

 

Jetski: Medal event

Endurance Runabout Open Final- Moto 2

Endurance Runabout Open Final- Moto 3 (medal)

Karate: Medal event

Women’s -55 kg- Quarterfinals, Final of Repechage, 1/8 finals, Repechage Round 2, 1/16 finals, Repechage Round 1, 1/32 finals, finals (medal), semifinals, bronze medal

Men’s -60 kg- Quarterfinals, Final of Repechage, 1/8 finals, Repechage Round 2, 1/16 finals, Repechage Round 1, 1/32 finals, finals (medal), semifinal, bronze medal

Men’s -67 kg- Quarterfinals, Final of Repechage, 1/8 finals, Repechage Round 2, 1/16 finals, Repechage Round 1, 1/32 finals, finals (medal), semifinal, bronze medal

Women’s -61 kg- Quarterfinals, Final of Repechage, 1/8 finals, Repechage Round 2, 1/16 finals, Repechage Round 1, 1/32 finals, finals (medal), semifinal, bronze medal

Ju-Jitsu: Medal event

Newaza Men’s -77 kg- Final of Tables, 1/4 Finals, 1/8 Finals, 1/16 Finals, Round Robin

Newaza Men’s -77 kg- Final (medal)

Newaza Men’s -85 kg- Final of Tables, 1/4 Finals, 1/8 Finals, 1/16 Finals, Round Robin

Newaza Men’s -85 kg- Final (medal)

Pencak Silat: Medal event

Men’s Single Preliminary Group Matches

Women’s Single Preliminary Group Matches

Men’s Class B: 50 kg to 55 kg semifinals (medal)

Women’s Class B: 50 kg to 55 kg semifinals (medal)

Men’s Class C: 55 kg to 60 kg semifinals (medal)

Women’s Class C: 55 kg to 60 kg semifinals (medal)

Men’s Class D: 60 kg to 65 kg semifinals (medal)

Women’s Class D: 60 kg to 65 kg semifinals (medal)

Men’s Class E: 65 kg to 70 kg semifinals (medal)

Women’s Class E: 65 kg to 70 kg semifinals (medal)

Men’s Class F: 70 kg to 75 kg semifinals (medal)

Women’s Class F: 70 kg to 75 kg semifinals (medal)

 

Paragliding: Competition day

Men’s team Cross Country Round 2

Women’s team Cross Country Round 2

 

Sailing: Competition day

Laser Standard Race 3

470 Men Race 3

49er Men Race 3

RS:X Men Race 3

470 Women Race 3

49er Women Race 3

RS:X Women Race 3

Laser Redial Race 3

Open Laser 4.7 Race 3

Mixed RS One Race 3

Sepaktakraw: Competition day

Men’s Regu Preliminary Group matches

Shooting: Medal event

Skeet Women- Day 2 Qualification

Skeet Women- Finals (medal)

Skeet Men- Day 2 Qualification

Skeet Men- Finals (medal)

 

Sport Climbing: Medal event

Women’s combined finals (medal)

Men’s combined finals (medal)

Squash: Medal event

Women’s Singles Finals (medal)

Men’s Singles Finals (medal)

Table Tennis: Competition day

Women’s team preliminary rounds

Men’s team preliminary rounds

Volleyball: Competition day

Men’s classification

Water Polo: Competition day

Men’s preliminary group matches

Weightlifting: Medal event

Women’s 75 kg Group B

Men’s 105 kg Group B

Women’s 75 kg Group A (medal)

Men’s 105 kg Group A (medal)

Beach Volleyball: Competition day

Women’s semifinals

Men’s semifinals

Archery: Competition day

Recurve Women's Team Eliminations, Quarterfinals, Semifinals

Recurve Men's Team Eliminations, Quarterfinals, Semifinals

Athletics

Men's Marathon

Men's Decathlon 100m

Women's 400m Qualification

Men's Decathlon Long Jump

Men's 400m Qualification

Women's 100m Hurdles Qualification

Men's Decathlon Shot Put

Women's 100m Qualification

Men's Shot Put Final

Women's Hammer Throw Final

Men's Long Jump Qualification

Men's 100m Qualification

Women's 10,000m Final

Women's 400m Semifinal

Men's 400m Semifinal

Women's 100m Semifinal

Women's 100m Hurdles Semifinal

Men's Decathlon 400m

Badminton: Competition day

Men's Singles Round of 16

Men's Doubles Round of 16

Women's Singles Round of 16

Women's Doubles Quarterfinals

Mixed Doubles Quarterfinals

Basketball 5X5: Competition day

Men's Preliminary Group Stage

Basketball 3X3: Competition day

Men's and Women's Preliminary Group Stage

Beach volleyball: Competition day

Men's and Women's Quarterfinals

Bowling: Medal event

Men's Team of Six 2nd Block

Boxing: Competition day

Men's Light Fly (49kg) Round of 32

Men's Bantam (56kg) Round of 32

Men's Light Welter (64kg) Round of 32

Men's Middle (75kg) Round of 32

Bridge

Men's Team, Mixed Team, Supermixed Team Qualification Rounds

Canoe/Kayak Sprint - Medal event (Heats, Semifinals earlier in the day)

Canoe TBR 200m Men Finals

Canoe TBR 200m Women Finals

Cycling: BMX - Medal event

Men's Competition Final

Women's Competition Final

Equestrian: Competition day

Eventing Individual Jumping Qualifier

Eventing Individual Cross-Country

Eventing Team Cross-Country

Football: Competition day

Women's Quarterfinals

Golf: Competition day

Men's Individual Round 3

Men's Team Round 3

Women's Individual Round 3

Women's Team Round 3

Handball: Competition day

Women's Classification 9th-10th Place

Women's Classification 5-8

Hockey: Competition day

Women's Pool A, B matches

Jet Ski: Medal event

Runabout 1100 Stock Final - Moto 4

Runabout Limited Final - Moto 4

Endurance Runabout Open Final - Moto 1

Ju-Jitsu: Medal event

Newaza Men's -62kg

Newaza Men's -94kg

Newaza Women's -62kg

Karate: Medal event

Men's Kata

Women's Kata

Men's +84kg

Women's +68kg

Paragliding: Competition day

Men's Team Cross Country Round 1

Women's Team Cross Country Round 1

Pencak Silat - Competition day

Men's and Women's Class Quarterfinals

Sailing: Competition day

Laser Standard Race 2

470 Men Race 2

49er Men Race 2

RS:X Men Race 2

470 Women Race 2

49er FX Women Race 2

RS:X Women Race 2

Laser Radial Race 2

Open Laser 4.7 Race 2

Mixed RS One Race 2

Sepak takraw: Medal event

Men's Team Doubles

Shooting

Skeet Women Qualification - Day 1

Skeet Men Qualification - Day 1

10m Running Target Mixed Men Final

25m Rapid Fire Pistol Men Qualification - Stage 2

25m Rapid Fire Pistol Men Final

Sport Climbing: Competition day

Men's combined Lead Qualification

Women's combined Lead Qualification

Squash

Men's Singles Semifinals

Women's Singles Semifinals

Tennis

Men's Singles Final

Women's Doubles Final

Mixed Doubles Final

Volleyball: Competition day

Men's and Women's Preliminary Pool Stage

Water Polo: Competition day

Men's Preliminary Group Stage

Weightlifting: Medal event

Men's 94kg Group A (Indian contender in the event — Vikas Thakur)

Women's 69kg Group A

Archery: Competition day

Recurve Mixed Team 1/8 Eliminations

Compound Mixed Team 1/16 Eliminations

Compound Mixed Team 1/8 Eliminations

Recurve Mixed Team Quarterfinals

Recurve Mixed Team Semifinals

Compound Mixed Team Quarterfinals

Compound Mixed Team Semifinals

Artistic Gymnastics: Medal event

Men's Vault Final

Women's Balance Beam Final

Men's Parallel Bars Final

Women's Floor Exercise Final

Men's Horizontal Bar Final

Badminton: Competition day

Men's Singles Round of 32

Men's Doubles Round of 32

Women's Singles Round of 32

Women's Doubles Round of 16

Mixed Doubles Round of 16

Basketball 3X3: Competition day

Men's and Women's Preliminary Group Stage

Beach volleyball: Competition day

Men's Round of 16 Matches

Bowling: Medal event

Women's Team of Six 2nd Block

Boxing: Competition day

Men's Fly (52kg) Round of 32

Men's Light (60kg) Round of 32

Men's Welter (69kg) Round of 32

Bridge: Competition day

Men's Team, Mixed Team, Supermixed Team Qualification Rounds

Cycling: Road - Medal event

Women's 20km Individual Time Trial Final

Men's 40km Individual Time Trial Final

Fencing: Medal event (Rounds, Quarterfinals, Semifinals earlier in the day)

Women's Epee Team

Men's Foil Team

Football: Competition day

Men's Round of 16 Matches

Women's Quarterfinals

Golf: Competition day

Men's Individual Round 2

Men's Team Round 2

Women's Individual Round 2

Women's Team Round 2

Handball: Competition day

Men's Main Round Group Matches

India vs Pakistan

Hockey: Competition day

Men's Pool A, B matches

Jet Ski: Medal event

Ski Modified Final - Moto 4

Ju-Jitsu: Medal event

Newaza Men's -56kg

Newaza Men's -69kg

Newaza Women's -49kg

Kabaddi: Medal event

Women's Team Gold Medal Match

Men's Team Gold Medal Match

Pencak Silat - Competition day

Rowing: Medal event

Men's Lightweight Single Sculls Finals

Men's Quadruple Sculls Finals

Women's Lightweight Single Sculls Finals

Men's Lightweight Double Sculls Finals

Women's Lightweight Double Sculls Finals

Women's Four Finals

Men's Lightweight Eight Finals

Sailing: Competition day

Sepak takraw: Competition day

Men's Team Doubles Preliminary Group Stage

Shooting

25m Rapid Fire Pistol Men Qualification - Stage 1

300m Standard Rifle Men Final

10m Running Target Men Qualification - Fast

10m Air Pistol Women Qualification

10m Air Pistol Women Final

10m Running Target Men Gold Medal Match

10m Running Target Men Bronze Medal

Softball: Medal event

Women's Team Final - Game 18

Women's Team Grand Final - Game 19

Sport Climbing: Competition day

Men's combined Bouldering Qualification

Women's combined Bouldering Qualification

Squash: Competition day

Men's Singles Quarterfinals

Women's Singles Quarterfinals

Swimming: Medal event (Heats will be held earlier in the day)

Women's 50m Freestyle Final

Men's 50m Breaststroke Final

Women's 400m Freestyle Final

Men's 1500m Freestyle Final

Women's 200m Individual Medley Final

Men's 4 x 100m Medley Relay Final

Tennis: Medal event

Men's Singles Semifinals

Men's Doubles Final

Women's Singles Final

Women's Doubles Semifinals

Mixed Doubles Semifinals

Volleyball: Competition day

Men's Preliminary Pool Stage

Weightlifting: Medal event

Women's 63kg Group A (Indian contender in event — Rakhi Halder)

Men's 85kg Group A


Archery: Competition day

Recurve Women's Individual Eliminations, Quarterfinals, Semifinals

Recurve Men's Individual Eliminations, Quarterfinals, Semifinals

Artistic Gymnastics: Medal event

Men's Floor Exercise Final

Women's Vault Final

Men's Pommel Horse Final

Women's Uneven Bars Final

Men's Rings Final

Badminton: Competition day

Men's Singles Round of 64

Women's Doubles Round of 32

Mixed Doubles Round of 32

Baseball- Competition day

Men's TeamRound 1 Match 3

Basketball 5X5: Competition day

Women's Preliminary Group Games

India vs Indonesia

Beach volleyball: Competition day

Men's and Women's Preliminary Pool Matches

Bowling: Medal event

Men's Trios 2nd Block

Bridge: Competition day

Men's Team, Mixed Team, Supermixed Team Qualification Rounds

Canoe/Kayak: Slalom - Medal event

Kayak Single Men Final

Canoe Single Women Final

Cycling: Road race - Medal event

Men's 150km Indv. Road Race Final

Equestrian: Medal event

Dressage Individual Intermediate I Freestyle

Fencing: Medal event

Men's Sabre Team Finals

Women's Foil Team Finals

Football: Competition day

Men's Round of 16 Matches

Golf: Competition day

Men's and Women's Individual Round 1

Handball

Women's Preliminary Group Matches

Hockey: Competition day

Women's Pool A, B Matches

Jet Ski: Competition day

Kabaddi: Competition day

Men's and Women's Semifinals

Paragliding: Medal event

Men's Individual Accuracy Round 10

Women's Individual Accuracy Round 10

Pencak Silat - Competition day

Rowing: Medal event

Men's Single Sculls Finals

Women's Single Sculls Finals

Men's Double Sculls Finals

Women's Pair Finals

Women's Double Sculls Finals

Men's Pair Finals

Men's Lightweight Four Finals

Women's Lightweight Quadruple Sculls Finals

Sepak takraw: Competition day

Men's Team Doubles Preliminary Group Stage

Shooting

Double Trap Men Qualification and Finals

300m Standard Rifle Men Elimination Relay 1 and Relay 2

10m Running Target Men Qualification - Slow

Double Trap Women Finals

Softball

Women's Team Semifinals

Sport Climbing

Men's Speed Quarterfinals

Men's combined Speed Qualification

Women's Speed Quarterfinals

Women's combined Speed Qualification

Men's Speed Finals

Women's Speed Finals

Squash: Competition day

Men's Singles Round of 32, Round of 16

Women's Singles Round of 32, Round of 16

Swimming: Medal event (Heats will be held earlier in the day)

Men's 50m Butterfly Final

Women's 50m Breaststroke Final

Men's 100m Freestyle Final

Women's 800m Freestyle Final

Men's 200m Backstroke Final

Women's 4 x 100m Medley Relay Final

Taekwondo: Medal event

Women -49 kg

Men -68 kg

Tennis: Competition day

Men's Singles Quarterfinals

Men's Doubles Semifinals

Women's Singles Semifinals

Women's Doubles Quarterfinals

Mixed Doubles Quarterfinals

Volleyball: Competition day

Women's and Men's Preliminary Pool Matches

Weightlifting

Men's 77kg Group A (Medal Event. Indian contenders in event — Sathish Kumar Sivalingam, Ajay Singh)

Women's 58kg Group A

Wushu - Medal event

Women's Sanda -52kg Final

Women's Sanda -60kg Final

Men's Sanda -56kg Final

Men's Sanda -60kg Final

Men's Sanda -65kg Final

Men's Sanda -70kg Final


Archery: Competition day

Compound Women's Individual Ranking Round

Compound Women's Team Ranking Round

Compound Men's Team Ranking Round

Compound Men's Individual Ranking Round

Compound Mixed Team Ranking Round

Artistic Gymnastics: Medal event

Men's Team Final

Women's Team Final

Badminton: Medal event

Women's Team Finals

Men's Team Finals

Baseball

Men's TeamRound 1 Match 2

Basketball 5X5 Competition day

Men's Preliminary Group Matches

Basketball 3X3: Competition day

Men's and Women's Preliminary Group Matches

Beach volleyball: Competition day

Men's and Women's Preliminary Pool Matches

Bowling: Medal event

Women's Trios

Bridge: Competition day

Men's Team, Mixed Team, Supermixed Team Qualification Rounds

Canoe/Kayak: Slalom - Medal event

Canoe Single Men Final

Kayak Single Women Final

Cycling: Road race - Medal event

Women's 100km Indv. Road Race Final

Fencing: Medal event

Women's Sabre Team Finals

Men's Epee Team Finals

Football: Competition day

Women's Preliminary Group Matches

Handball: Competition day

Men's Main Round Group Stage

Hockey: Competition day

Men's Pool Stage Matches

Kabaddi: Competition day

Men's and Women's Group Stage

Paragliding: Competition day

Rowing: Competition day

Men's Single Sculls Semifinals

Sepak takraw

Men's Team Regu Gold Medal Match

Women's Team Regu Gold Medal Match

Shooting

50m Rifle 3 Positions Women Final

25m Pistol Women Final

Swimming - Medal event

Men's 100m Butterfly Final

Women's 200m Freestyle Final

Men's 100m Breaststroke Final

Women's 200m Butterfly Final

Men's 400m Individual Medley Final

Women's 100m Backstroke Final

Men's 4 x 100m Freestyle Relay Final

Mixed 4 x 100m Medley Relay Final

Taekwondo

Men's -80kg Round of 32

Navjeet Mann (India) vs Phommavanh Somsanouk (Lao PDR)

Men -80 kg Gold Medal Contest

Men -63 kg Gold Medal Contest

Tennis: Competition day

Men's Singles Round of 16

Men's Doubles Quarterfinals

Women's Singles Quarterfinals

Women's Doubles Round of 16

Volleyball: Competition day

Men's Prelimiray Pool Matches

Weightlifting

Women's 58kg Group B

Men's 69kg Group B

Men's 69kg Group A (Medal event)

Wrestling: Medal event

Men's Greco-Roman 77 kg

Men's Greco-Roman 87 kg

Men's Greco-Roman 97 kg

Men's Greco-Roman 130 kg

Indian contenders in the event

Gurpreet Singh – 77 kg

Harpreet Singh – 87 kg

Hardeep – 97 kg

Naveen – 130 kg

Wushu - Medal event

Men's Taijijian

Women's Changquan Final

Plus Men's and Women's Sanda Semifinals


Archery

Recurve Women's Individual Ranking Round

Recurve Women's Team Ranking Round

Recurve Men's Individual Ranking Round

Recurve Men's Team Ranking Round

Recurve Mixed Team Ranking Round

Swimming - Medal event (Heats will be held earlier in the day)

Women's 50m Backstroke Final

Men's 50m Freestyle Final

Women's 400m Individual Medley Final

Men's 200m Breaststroke Final

Women's 100m Butterfly Final

Men's 400m Freestyle Final

Women's 4 x 200m Freestyle Relay Final

Aquatics: Water polo

Badminton: Competition

Women's Team Semifinals

Men's Team Semifinals

Baseball

Men's Team Round 1 Match 1

Softball - Competition day

Women's Team Preliminary Group

Basketball 3X3: Competition day

Men's and Women's Preliminary Group Games

Basketball 5X5: Competition day

Women's Preliminary Group Games

Bridge: Competition day

Men's Team Qualification Rounds 1, 2, 3

Mixed Team Qualification Rounds 1, 2, 3

Supermixed Team Qualification Rounds 1, 2

Canoe/Kayak: Slalom - Competition day

Kayak Single Men Heats

Canoe Single Men Heats

Kayak Single Women Heats

Canoe Single Women Heats

Cycling: Mountain bike - Medal event

Women's Cross-country Final

Men's Cross-country Final

Equestrian: Dressage - Competition day

Dressage Individual Intermediate I

Dressage Individual Prix St-Georges

Fencing: Medal event

Women's Epee Individual

Men's Foil Individual

Football: Competition day

Women's Preliminary Group Stage Matches

Artistic Gymnastics

Women's Qualification Subdivision 2

Women's Qualification Subdivision 3

Women's Qualification Subdivision 4 (Medal event)

Handball: Competition day

Men's Main Round Group Matches

Women's Preliminary Group Matches — DPR Korea vs India

Hockey: Competition day

Women's Pool A and B Matches

Kabaddi: Competition day

Men's and Women's Group Stage Matches

Paragliding: Competition day

Rowing: Competition day

Men's and Women's Repechages

Sepak takraw

Men's Team Regu Semifinals (Medal event)

Women's Team Regu Preliminary Group

Shooting: Medal event (Qualification earlier in the day)

10m Air Pistol Men Final

50m Rifle 3 Positions Men Final

Trap Mixed Team Finals

Taekwondo

Women's -57kg Round of 16

Roslan Nurul Farah Alisa (Malaysia) vs Kashish Malik (India)

Women's +67kg Round of 16

Ma Tinghsia (Chinese Taipei) vs Rodali Barua (India)

Men's +80kg Round of 16

Fernando (Sri Lanka) vs Akshay Kumar (India)

Women's -57kg (Medal event)

Women's +67kg (Medal event)

Men's +80kg (Medal event)

Tennis: Competition day

Men's Doubles Round of 16

Women's Singles Round of 16

Mixed Doubles Round of 16

Beach volleyball: Competition day

Men's and Women's Preliminary Group Matches

Volleyball: Competition day

Women's Preliminary Pool Stage Matches

Weightlifting: Medal event

Men's 62kg Group A

Women's 53kg Group A

Wrestling: Medal event

Men's Greco-Roman 60 kg

Men's Greco-Roman 67 kg

Indian contenders in the event

Gyanender – 60 kg

Manish – 67 kg

Women's Freestyle 68 kg

Women's Freestyle 76 kg

Indian contenders in the event

Divya Kakran – 68 kg

Kiran – 76 kg

Wushu - Medal event

Men's Gunshu

Women's Qiangshu

Men's Nangun

Plus Men's and Women's Sanda Quarterfinals, and Men's Taijiquan

Aquatics: Swimming - Medal ceremony (Heats will be held earlier in the day)

Men's 800m Freestyle Final

Women's 50m Butterfly Final

Men's 50m Backstroke Final

Women's 100m Freestyle Final

Men's 200m Individual Medley Final

Women's 200m Breaststroke Final

Men's 4 x 200m Freestyle Relay Final

Aquatics: Water polo - Competition day

Women's Preliminary Group matches

Badminton: Competition day

Women's Team Quarterfinals — Japan vs India

Men's Team Quarterfinals

Basketball 5X5: Competition day

Women's Preliminary Group Games — Unified Korea versus India

Men's Preliminary Group Games

Softball - Competition day

Women's Preliminary Round Games

Cycling: Mountain bike - Medal event

Men's Cross-country Final

Women's Cross-country Final

Men's Downhill Final

Women's Downhill Final

Equestrian: Dressage - Medal event

Dressage Team Prix St-Georges

Fencing: Medal event

Men's Sabre Individual

Women's Foil Individual

Football: Competition day

Men's and Women's Group games

Artistic Gymnastics

Men's Qualification Subdivision 1

Men's Qualification Subdivision 2

Men's Qualification Subdivision 3 (Medal Event)

Handball: Competition day

Men's Main Round Group Matches — India vs Malaysia

Hockey: Competition day

Men's Pool Matches — India vs Indonesia

Kabaddi: Competition day

Men's and Women's Group matches

Martial Arts: Wushu - Medal event

Women's Taijijian

Women's Nandao

Other events — Men's Daoshu, Men's Nanquan, Women's and Men's Sanda Round of 16

Paragliding: Competition day

 

Rowing: Competition day

Men's Lightweight Single Sculls Heats — Dushyant

Women's Lightweight Single Sculls Heats

Men's Lightweight Double Sculls Heats — Rohit Kumar, Bhagwan Singh

Women's Lightweight Double Sculls Heats

Men's Quadruple Sculls Heats — Sawarn Singh, Dattu Bhokanal, Om Prakash, Sukhmeet Singh

Women's Four Heats — Sanjukta Dung Dung, Annu, Navneet Kaur, Yamini Singh

Men's Lightweight Eight Heats — Akshat, Jegan Sekar, Hardeep Singh, Sumit, Bhopal Singh, Jagvir Singh, Tejash Hanamant Shinde, Pranay Ganesh Naukarkar, Lakshman Rohith Maradapa

Sepak takraw: Competition day

Men's and Women's Team Regu Preliminary Group matches

Shooting: Medal event (Qualification will be held earlier in the day)

10m Air Rifle Men Final

10m Air Rifle Women Final

Trap Women Finals

Trap Men Finals

Taekwondo: Medal event

Men -58 kg

Women -53 kg

Women -67 kg

Tennis: Competition day

Men's Singles Round of 32

Men's Doubles Round of 32

Women's Singles Round of 32

Women's Doubles Round of 32

Beach volleyball: Competition day

Men's and Women's Preliminary Pool Matches

Indoor volleyball: Competition day

Men's Preliminary Pool Matches

Weightlifting: Medal event

Women's 48kg

Men's 56kg

Freestyle wrestling: Medal event

Men's 125 kg (Indian contender in weight category — Sumit Malik)

Women's 50 kg (Indian contender in weight category — Vinesh Phogat)

Women's 53 kg (Indian contender in weight category — Pinki)

Women's 57 kg (Indian contender in weight category — Pooja Dhanda)

Women's 62 kg (Indian contender in weight category — Sakshi Malik)