Gold shower for India at Junior Championships

The day witnessed heavy rain which slowed down many athletes but India won four golds through Kerala women’s quartermiler Jisna Mathew, men’s hammer thrower Ashish Jakhar (Haryana) and men’s and women’s 1500m runners Ajay Kumar Saroj (UP) and Lili Das (WB).

Jisna, a senior international who is coached by P.T. Usha, won the 400m gold comfortably.   -  S. Rameshkurup

After just two bronze medals on the opening day, India enjoyed a gold shower in the 17th Asian junior athletics championship at the Ho Chi Minh City, Vietnam, on Saturday.

The day witnessed heavy rain which slowed down many athletes but India won four golds through Kerala women’s quartermiler Jisna Mathew, men’s hammer thrower Ashish Jakhar (Haryana) and men’s and women’s 1500m runners Ajay Kumar Saroj (UP) and Lili Das (WB).

All the four have already qualified for the World junior championship to be held at Bydgozscz, Poland, next month.

Jisna, a senior international who is coached by P.T. Usha, won the 400m gold comfortably while Ajay Kumar, the Federation Cup and Indian Grand Prix champion this season, was more than 10 seconds slower than his personal best while winning the 1500m gold in heavy rain.

The results:

Men: 100m: 1. K.H. Jantan (Mal) 10.36s, 2. Ippei Takeda (Jpn) 10.41, 3. A.M. Abdullah (S.Ara) 10.45.

400m: 1. Mizuki Obuchi (Jpn) 47.52s, 2. T.H. Yaseen (Irq) 47.55, 3. D.J. Abdallah (S.Arab) 47.83. 5. Pankaj Malik (Ind) 47.85.

1,500m: 1. Ajay Kumar Saroj (Ind) 3:57.55m, 2. I.M. Youssouf (Qat) 3:58.28, 3. A. Ata (Irn) 4:03.37.

Shot put: 1. Yukinaga Shinichi (Jpn) 18.41m, 2. L. Amin (Irn) 17.57, 3. R. Mahdi (Irn) 17.53. 4. Ashish Bhalothia (Ind) 17.38.

Hammer throw: 1. Ashish Jakhar (Ind) 69.00m, 2. Hussein Thamer Al-Bayati (Irq) 65.71, 3. Tillavoldi Khujaev Jalolkhon (Uzb) 63.77.

Decathlon: 1. Yuma Maruyama (Jpn) 6748 pts, 2. Wang Chen Yu (Tpe) 6624, 3. S. Krishna Kumar (Ind) 6551.

Women:

100m: 1. Liu Qun (Chn) 11.84s, 2. Chan Pui Kei (HK) 11.85, 3. Chattha On-Uma (Tha) 11.88.

400m: 1. Jisna Mathew (Ind) 53.85s, 2. Guifen Huang (Chn) 54.92, 3. Haruko Ishizuka (Jpn) 55.40. 7. Shaharbana Sidhique (Ind) 57.68.

1,500m: 1. Lili Das (Ind) 4:29.50s, 2. Mina Ueda (Jpn) 4:30.76, 3. Harmilan Kaur Bains (Ind) 4:33.02.

10,000m: 1. Yao Zhang (Chn) 44:33.00s, 2. Yasushi Morita (Jpn) 44:33.79), 3. Song Yun-Hwa (Kor) 45:38.45.

High jump: 1. Chai Yanbo (Chn) 1.74m, 2. Dubovitskaya Nadezhda (Uzb) 1.74, 3. Tsai Ching Jung (Tpe) 1.71.

Javelin throw: 1. Su Lingdan (Chn) 57.32m, 2. Chang Chu (Tpe) 53.14, 3. Nazarova Varvara (Kzh) 52.76.

Friday’s events:

Men:

5,000m: 1. Takato Suzuki (Jpn) 14:16.42s, 2. Akira Aizawa (Jpn) 14:32.08, 3. T. Murlikumar (Ind) 14:49.41, 4. Kisan Narshi Tadvi (Ind) 14:52.15.

Pole vault: 1. Abdulwahid Muntadher Falih (Irq) 5.25m, 2. Amsang Patsapong (Tha) 5.20, 3. Alateej Ali Mohsin (Irq) 5.10.

Women:

Long jump: 1. Nguyen Thi Truc Mai (Vie) 6.34m, 2. Parinya Chuaimaroeng (Tha) 6.28, 3. Yao Jiayu (Chn) 6.04. 10. Priyanka Kerketta (Ind) 5.75.

Shot put: 1. Kori Nanaka (Jpn) 15.89m, 2. Dong Yu (Chn) 14.23, 3. Liu Ziyue (Chn) 14.22.

10,000m walk: 1. Wang Wenjing (Chn) 50:23.89s, 2. Cun Hailu (Chn) 50:37.03, 3. Ravina (Ind) 51:09.48.