Junior Athletics: Ashish hurls the hammer to a new high

Ashish Jakhar of Haryana improved his own mark of 72.04m set last year at the Goa youth nationals with a new distance of 75.54m.

Ashish Jakhar national junior athletics

Haryana's Ashish Jakhar set a national youth record in boys' under-18 hammer throw event in Coimbatore on Friday.   -  M. Periasamy

Ashish Jakhar of Haryana hurled the ‘chain and ball’ to a new distance of 75.45m for the under-18 boys’ hammer gold on the second day of the Sri Krishna 32nd National junior athletics championship at the Nehru Stadium here on Friday.

The Asian junior champion and youth silver medalist improved his own mark of 72.04m set last year at the Goa youth nationals. Vikranta of Uttar Pradesh was probably inspired the way Ashish delivered the hammer that he ended up bettering the record as well with a throw of 73.34m

Double gold for TN

J. Coleshiya and Nisha Banu brought some cheer for the host by finishing on top of the podium in under-14 girls’ triathlon and under-20 pole vault respectively.

A student of St. Teresa’s School in Vadakankulam in Tirunelveli, Coleshiya tallied 1577 points for her maiden national gold. “After I came up with decent performances in both the 100m (13.25s) and long jump (4.95m), I knew the gold would go my way,” said the little girl, who had battled several odds in life.

Nisha Banu, on the other hand, vaulted her way to the pole vault gold clearing a height of 3.30m. Banu was not at her best but still managed to beat the rest of the bunch with ease.

After two days of solid battle under the sun, Haryana was sitting pretty at the top of the combined table with 123 points followed by Uttar Pradesh (100 pts), Kerala (95) and Tamil Nadu (80).

The results (final):

Boys: U-14: 600m: 1. Vinit Yadav (UP) 1:23.49s; 2. Shivam Chaudhary (Bih) 1:24.82, 3. C. Chandra Sekhar (AP) 1:25.88. Triathlon: 1. Salman Khan (Mah) 1674 pts, 2. Ajay Sharma (Har) 1650, 3. Rout Singh (Odi) 1617.

U-16: 100m hurdles: 1. Punga Soren (Odi) 13.76s; 2. Babu Sona Gain (WB) 13.81, 3. V.K. Muhammed Lazan (Ker) 13.94. Hammer throw: 1. Nitesh Poonia (Raj) 66.70m; 2. Arnav Yadav (UP) 61.90, 3. Mohit Rana (Del) 59.85.

U-18: 110m hurdles: 1. Alden Noronha (Mah) 14.20s; 2. G. Gopi Chand (AP) 14.40, 3. Kunal Chaudhary (Del) 14.60. 10,000m walk: 1. Amanjot Singh (Punj) 44:57.30s, 2. Naveen (Har) 46:11.50, 3. V.K. Abhijit (Ker) 46:13.70. Hammer throw: 1. Ashish Jakhar (Har) 75.45m (NR), 3. Vikranta (UP) 73.34, 3. Damneet Singh (Punj) 70.56. Long jump: 1. M. Sreeshankar (Ker) 7.52m, 2. M. Mahesh (TN) 6.95, 3. Anil Kumar (Har) 6.94.

U-20: 110m Hurdles: 1. Paras Patil (Mah) 14.18s; 2. Debarjan Murmu (WB) 14.34; 3. R. Logeshwaran (TN) 14.56.

Girls: U-14: 600m: 1. D. Bhagya Laxmi (Tel) 1:36.57s; 2. U. Athira (Ker) 1:37.74, 3. Pallavi Jagdale (Mah) 1:38.22. Triathlon: 1. J. Coleshiya (TN) 1577 pts, 2. Poorva Sawant (Mah) 1459, Maisuri Timbadia (Guj) 1395.

U-16: 100m hurdles: 1. Aparna Roy (Ker) 14.47s; 2. Gurdeep Kaur (Punj) 14.92, 3. P.M. Thabitha (TN) 15.21.

U-18: 100m hurdles: 1. Ritwika Singh (UP) 14.42s, 2. Sapna Kumari (Jhar) 14.53, 3. Manasi Paravatkar (Mah) 14.80. Javelin: 1. N. Hemamalini (TN) 45.26m; 2. Sanjana Choudha (Raj) 43.10, 3. Runjun Pegu (Asm) 43.02. Shot put: 1. Kachnar Chaudhary (Raj) 15.99m, 2. Anamika Das (UP) 15.11; 3. Kiran Baliyan (UP) 14.62.

U-20: 100m hurdles: 1. Anurupa Kumari (Jhar) 14.30s, 2. C. Kanimozhi (TN) 14.48,, 3. Ankita Gosavi (Mah) 14.51. 10,000m walk: Ravina (Har) 52:27.33s, 2. Vandna (Kar) 53:17.56, Bandana Patel (UP) 54:26.84. Pole vault: 1. A.Nisha Banu (TN) 3.30m, 2. P. Anjaly Francis (Ker) 3.05, 3. Mahi Patel (UP) 2.90.