Nandini Gupta sets steeplechase national record

Nandini Gupta of Uttar Pradesh set a national junior record in girl’s 3000 metres steeplechase with a time of 10 minutes 53.91 seconds in the Junior Federation Cup athletics championships at the PAC Stadium here on Monday.

Nandini Gupta set a junior national record in girls 3000 metres steeplechase in Lucknow on Monday.   -  Special Arrangement

Nandini Gupta of Uttar Pradesh set a national junior record in girl’s 3000 metres steeplechase with a time of 10 minutes 53.91 seconds in the Junior Federation Cup athletics championships at the PAC Stadium here on Monday.

The 20-eyar-old Nandini beat the record of 11:04.80 set by Parul Chaudhary in Vijayawada in November 2014.

Komal Jagadale of Maharashtra and Astha Ojha were in hot pursuit of Nandini, and came under the previous meet record of 11:34.62 set by MP Safeeda in Chennai in 2014, while bagging the silver and bronze respectively.

The results:

Boys:

200m: 1. Ravinder 21.62; 2. Akshay Nain 22.02; 3. Harsh Rana 22.21.

800m: 1. Abhijeet Hirkud 1:53.84; 2. Ankit 1:54.06; 3. Abin Sajan 1:54.67.

10,000m: 1. Arjun Kumar 31:00.35; 2. Shyam 31:22.20; 3. Vijay Rathi 31:57.55.

3000m steeplechase: 1. Raj Kumar 9:29.54; 2. Balkishan 9:31.02; 3. Vikas Poonia 9:31.50.

400m hurdles: 1. Pratik Pandey 52.82; 2. Gautam Gupta 53.25; 3. K. Manikandan 54.01.

Triple jump: 1. K. Kamalraj 15.80; 2. Ramdeo Tigga 15.19; 3. Anil Sahoo 15.19.

Pole vault: 1. Aniket Kumar Patel 4.60; 2. P. Gowtham 4.60; 3. Dharmendra Kumar 4.50.

Javelin throw: 1. Abhishek Drall 71.23; 2. Rishab Nehra 66.44; 3. Vijay Lakra 65.42.

Hammer throw: 1. Pradeep Kumar 66.82; 2. Alimuddin 63.02; 3. Gurkirat Singh 62.58.

4 x 400m relay: 1. Haryana 3:17.23; 2. Punjab 3:17.93; 3. Delhi 3:20.15.

Girls:

200m: 1. Anwesha Roy Pradhan 25.11; 2. K. Rama Lakshmi 25.14; 3. Chaitrali Gujar 25.29.

800m: 1. Divya Pandey 2:16.23; 2. Sunita 2:16.74; 3. J. Gowthamee 2:17.19.

5,000m: 1. Kavita Yadav 17:21.35; 2. Suman Rani 17:48.28; 3. Reena

Patel 17:49.80.

3000m steeplechase: 1. Nandini Gupta 10:53.90 (NR, old 11:04.80, Parul Chaudhary, Vijayawada, 2014); 2. Komal Jagadale 11:29.57; 3. Astha

Ojha 11:31.80.

400m hurdles: 1. Tiyasha Samadder 1:01.11; 2. Anurupa Kumari 1:03.27; 3. S. Arshitha 1:04.34.

Triple jump: 1. Renu 12.82; 2. Lizbeth Karoline Josseph 12.54; 3. Priyanka Kerketta 12.43.

Hammer throw: 1. Bhateri 47.25; 2. Manpreet Kaur 45.89; 3. Divya Shandilya 45.01.

Heptathlon: 1. Vanshika Sejwal 4308; 2. Trisha Dhar 41666; 3. Shivangi Rawat 3987.

4 x 400m relay: 1. Delhi 3:55.92; 2. Kerla 3:57.11; 3. Telangana 4:00.25.