CWG: Indians hope to continue medal rush

Indian squash flag bearers Dipika Pallikal and Joshna Chinappa, the reigning gold medalists, will also continue their title defence when they meet Pakistan's Zafar Faiza and Zafar Madina.

File photo of Dipika Pallikal and Joshna Chinappa, the defending champions in squash doubles.   -  M. Vedhan

Indian pugilists are just one win away from assuring themselves of a medal as they play their respective quarterfinal matches at the ongoing XXI Commonwealth Games at Gold Coast.

India is at the back of an excellent performance in the Games and it has surged to the third position in the medals tally with 10 gold medals, four silver and five bronze medals.

Indian squash flag bearers Dipika Pallikal and Joshna Chinappa, the reigning gold medalists, will also continue their title defence when they meet Pakistan's Zafar Faiza and Zafar Madina.

Indian shuttler Kidambi Srikanth, who was a part of the gold medal winning badminton team, will be in action in his round-of-32 match while Jitu Rai will be keen to add another gold when he will compete in the 50m pistol men qualification.

Schedule

Athletics: Men 400m hurdles – Ayyasamy Dharun, Heat 1, 6.45 a.m., Women 400m semifinal- 1, Hima Das, 4.46 p.m., Men 400m final, Mohammed Anas Yahiya, 5.18 p.m.

Boxing: Men 48kg – quarterfinal: Amit Panghal v Aqeel Ahmed (Scotland), 9.17 a.m., 91kg – quarterfinal, Naman Tanwar v Frank Masoe (Samoa), 10.32 a.m., 56kg – quarterfinal: Hassamuddin Mohammed v Everisto Mulenga (Zambia), 2.47 p.m., 69kg – quarterfinal: Manoj Kumar v Terry Nickolas (Australia), 3.32 p.m., +91kg: Satish Kumar v Paul Nigel (Trinidad & Tobago), 4.17 p.m.

Hockey: Women Pool B: India v South Africa, 3 p.m.

Squash: Women doubles – Pool C: Dipika Pallikal/Joshna Chinappa v Zafar Faiza/Zafar Madina (Pak), 6.30 a.m., Mixed doubles – Pool E – Saurav Ghoshal/Dipika Pallikal v Jason Roy Khalil/ Mary Fung (Guyana), 8.45 a.m., v Zafar Madina/Aslam Tayyab (Pak), 2.15 p.m. Pool H – Harinder Singh Sandhu/Joshna Chinappa v Jacob Kelly/Caroline Liang (Cayman Islands), 3.45 p.m.

Lawn Bowls: Men singles – Section A, Round 4: Krishna Xalxo v Andrew Newell (Jam), 7.30 a.m., Women pairs – Section A, Round 3: India v Northern Ireland, 7.30 a.m., Women Triples – Section A – Round 3: India v Australia, 11.31 a.m., Men fours – Section B, Round 2: India v Botswana, 2.30 p.m.

On the early hours of April 11:

Badminton: Men singles (round of 32), Kidambi Srikanth (opponent yet to be decided), 4.30 a.m.

Shooting: 50m pistol men – qualification, Jitu Rai, Om Mitharwal, 4.30 a.m., final, 7.15 a.m., Double trap, men, qualification, Ankur Mittal, Mohammed Asab, 4.30 a.m., final, 11.15 a.m., Double trap, women, final, 6 a.m.

Lawn bowls: Men singles – Section A, Round 5, Krishna Xalxo v Shannon Mclroy (New Zealand), 4. 30 a.m., Women pairs – Section A, Round 4, India v South Africa, 4.30 a.m.