Commonwealth Games: Full list of India’s 181 gold medals at CWG - event and state-wise breakdown

India at Commonwealth Games: Here’s the event and state-wise breakdown of Team India’s 181 gold medals at the Commonwealth Games.

India’s Neeraj Chopra won the Commonwealth Games gold medal in javelin in 2018.

India’s Neeraj Chopra won the Commonwealth Games gold medal in javelin in 2018. | Photo Credit: AFP

India at Commonwealth Games: Here’s the event and state-wise breakdown of Team India’s 181 gold medals at the Commonwealth Games.

ANDHRA PRADESH

Shailaja Pujari (Weightlifting), 1. Women’s up to 75kgs-Overall -- 2002, 2. Women’s up to 75kgs-Clean and Jerk -- 2002, 3. Women’s up to 75kgs-Snatch -- 2002

Ragala Venkat Rahul (Weightlifting), Men’s 85kg -- 2018

Satwiksairaj Rankireddy (Badminton), Mixed (Team) -- 2018

Gadde Ruthvika Shivani (Badminton), Mixed (Team) -- 2018

Kidambi Srikanth (Badminton), Mixed (Team) -- 2018

ARUNACHAL PRADESH

Pemba Tamang (Shooting), Men’s 25m Rapid Fire Pistol Pairs (Team) -- 2006

ASSAM

Somdev Devvarman (Tennis), Men’s Singles (2010)

BIHAR

Shreyasi Singh (Shooting), Women’s Double Trap -- 2018

CHHATTISGARH

Saba Anjum (Hockey), Women’s (Team) – 2002

DELHI

Ved Prakash (Wrestling), Light Flyweight – 1970

Sudesh Kumar (Wrestling), 1. Flyweight – 1970, 2. Flyweight – 1974

Prem Nath (Wrestling), Bantamweight – 1974

Jagrup Singh (Wrestling), Lightweight – 1974

Sanjay Kumar (Wrestling), Men’s Greco-Roman 74kg – 2010

Sushil Kumar (Wrestling), 1. Men’s Freestyle 66kg – 2010, 2. Men’s 74kg – 2014, 3. Men’s Freestyle 74kg – 2018

Manika Batra (Table Tennis), 1. Women’s (Team) -- 2018, 2. Women’s Singles -- 2018

GUJARAT

Harmeet Desai (Table Tennis), Men’s (Team) – 2018

HARYANA

Lila Ram (Wrestling), Heavyweight – 1958

Bhim Singh (Wrestling), Heavyweight – 1966

Udey Chand (Wrestling), Lightweight – 1970

Ashok Kumar (Wrestling), Light Flyweight – 1978

Rajinder Singh (Wrestling), 1. Welterweight – 1978, 2. Welterweight -- 1982

Mahabir Singh (Wrestling), Flyweight – 1982

Jagminder Singh (Wrestling), Lightweight -- 1982

Suman Bala Saini (Hockey), Women’s (Team) – 2002

Pritam Siwach (Hockey), Women’s (Team) – 2002

Mamta Kharab (Hockey), Women’s (Team) – 2002

Charan Singh (Shooting), Men’s 50m Rifle 3 Positions Singles – 2002

Ramesh Kumar (Wrestling), Men’s up to 66kg -- 2002

Krishan Kumar (Wrestling), Men’s up to 55kg -- 2002

Ravinder Singh (Wrestling), Men’s Greco-Roman 60kg – 2010

Anil Kumar (Wrestling), Men’s Greco-Roman 96kg – 2010

Rajender Kumar (Wrestling), Men’s Greco-Roman 55kg – 2010

Geeta Phogat (Wrestling), Women’s Freestyle 55kg – 2010

Anita Sheoran (Wrestling), Women’s Freestyle 67kg – 2010

Harpreet Singh (Shooting), Men’s 25m Centre-Fire Pistol Pairs (Team) – 2010

Yogeshwar Dutt (Wrestling), 1. Men’s Freestyle 60kg – 2010, 2. Men’s 65kg -- 2014

Harpreet Singh (Shooting), Men’s 25m Centre-Fire Individual – 2010

Krishna Poonia (Athletics), Women’s Discus Throw – 2010

Mandeep Kaur (Athletics), Women’s 4x400m Relay (Team) – 2010

Manoj Kumar (Boxing), Men’s Light Welterweight – 2010

Paramjeet Samota (Boxing), Men’s Super Heavyweight – 2010

Amit Kumar (Wrestling), Men’s 57kg – 2014

Vinesh Phogat (Wrestling), Women’s 48kg – 2014, Women’s Freestyle 50kg -- 2018

Babita Kumari (Wrestling), Women’s 55kg – 2014

Manu Bhaker (Shooting), Women’s 10m Air Pistol – 2018

Anish Bhanwala (Shooting), Men’s 25m Rapid Fire Pistol -- 2018

Bajrang Punia (Wrestling), Men’s Freestyle 65kg – 2018

Sanjeev Rajput (Shooting), Men’s 50m Rifle 3 Positions – 2018

Gaurav Solanki (Boxing), Men’s Flyweight 52kg – 2018

Neeraj Chopra (Athletics), Men’s Javelin Throw – 2018

Sumit Malik (Wrestling), Men’s Freestyle 125kg – 2018

Vikas Krishan Yadav (Boxing), Men’s Middleweight 75kg – 2018

HIMACHAL PRADESH

Samaresh Jung (Shooting), 1. Men’s 50m Air Rifle Pairs (Team) – 2002, 2. Men’s 25m Standard Pistol Pairs (Team) -- 2002, 3. Men’s 50m Pistol – 2006, 4. Men’s 25m Centre-Fire Pistol Pairs (Team) – 2006, 5. Men’s 10m Air Pistol Pairs (Team) – 2006, 6. Men’s 25m Standard Pistol Pairs (Team), 7. Men’s 10m Air Pistol -- 2006

Sita Gussain (Hockey), Women’s (Team) – 2002

Vijay Kumar (Shooting), 1. Men’s 25m Rapid Fire Pistol Pairs (Team) -- 2006, 2. Men’s 25m Rapid Fire Pistol – 2006, 3. Men’s 25m Rapid Fire Pistol Pairs (Team) – 2010, 4. Men’s 25m Rapid Fire Pistol Individual -- 2010, 5. Men’s 25m Centre-Fire Pistol Pairs (Team) – 2010

JHARKHAND

Pratima Kumari (Weightlifting), 1. Women’s up to 63kgs-Overall – 2002, 2. Women’s up to 63kgs-Clean and Jerk – 2002

Sumrai Tete (Hockey), Women’s (Team) – 2002

Kanti Baa (Hockey), Women’s (Team) – 2002

Suran Masira (Hockey) , Women’s (Team) – 2002

Deepika Kumari (Archery), 1. Women’s Recurve (Team) – 2010, 2. Women’s Recurve Individual – 2010

KARNATAKA

Prakash Padukone (Badminton), Men’s Singles – 1978

Satheesha Rai (Weightlifting), Men’s 77kg-Snatch – 1998

Suma Shirur (Shooting), Women’s 10m Air Rifle Pairs (Team) – 2002

Ashwini Akkunji (Athletics), Women’s 4x400m Relay (Team) – 2010

Ashwini Ponnappa (Badminton), 1. Women’s Doubles (Team) – 2010, 2. Mixed (Team) -- 2018

Vikas Gowda (Athletics), Men’s Discus Throw – 2014

KERALA

Helen Mary Innocent (Hockey), Women’s (Team) – 2002

Sini Jose (Athletics), Women’s 4x400m Relay (Team) – 2010

H. S. Prannoy (Badminton), Mixed (Team) – 2018

MADHYA PRADESH

Raj Kumari (Shooting), Women’s 50m Rifle 3 Positions Pairs (Team) -- 2002

Saroja Jhuthu (Shooting), Women’s 25m Pistol Pairs (Team) – 2006

Omkar Singh (Shooting), 1. Men’s 50m Pistol Individual – 2010, 2. Men’s 10m Air Pistol Pairs (Team) – 2010, 3. Men’s 10m Air Pistol Individual – 2010

MAHARASHTRA

Harishchandra Birajdar (Wrestling), Middleweight – 1970

Raghunath Pawar (Wrestling), Welterweight -- 1974

Ramchandra Sarang (Wrestling), Light Flyweight -- 1982

Ashok Pandit (Shooting), 1. Centre-Fire Pistol – 1990, 2. Centre-Fire Pistol Pairs (Team) – 1994, 3. Men’s 25m Centre-Fire Pistol Pairs (Team) -- 1998

Sameer Ambekar (Shooting), Men’s 10m Air Rifle Pairs (Team) – 2002

Anjali Bhagwat (Shooting), 1. Women’s 10m Air Rifle Pairs (Team) – 2002, 2. Women’s 50m Rifle 3 Positions Pairs (Team) – 2002, 3. Women’s 10m Air Rifle Singles – 2002, 4. Women’s 50m Rifle 3 Positions Singles – 2002

Tejaswini Sawant (Shooting), 1. Women’s 10m Air Rifle – 2006, 2. Women’s 10m Air Rifle Pairs (Team) – 2006, 3. Women’s 50m Rifle 3 Positions – 2018.

Ronak Pandit (Shooting), Men’s 25m Standard Pistol Pairs (Team) – 2006

Anuja Jung (Shooting), Women’s 50m Rifle 3 Positions – 2006

Anisa Sayyed (Shooting), 1. Women’s 25m Pistol Pairs (Team) – 2010, 2. Women’s 25m Pistol Individual – 2010

Rahi Sarnobat (Shooting), 1. Women’s 25m Pistol Pairs (Team) – 2010, 2. Women’s 25m Pistol – 2014

Madhurika Patkar (Table Tennis), Women’s (Team) – 2018

Pooja Sahasrabudhe (Table Tennis), Women’s (Team) – 2018

Sanil Shetty (Table Tennis), Men’s (Team) – 2018

Chirag Shetty (Badminton), Mixed (Team) – 2018

Rahul Aware (Wrestling), Men’s Freestyle 57kg -- 2018

MANIPUR

Kunjarani Devi Nameirakpam (Weightlifting), 1. Women’s up to 48kgs-Overall – 2002, 2. Women’s up to 48kgs-Clean and Jerk – 2002, 3. Women’s up to 48kgs-Snatch – 2002, 4. Women’s 48kg -- 2006

Sanamacha Chanu (Weightlifting), 1. Women’s up to 53kgs-Overall – 2002, 2. Women’s up to 53kgs-Clean and Jerk –2002, 3. Women’s up to 53kgs-Snatch – 2002

Tingongleima Kshetrimayum (Hockey), Women’s (Team) -- 2002

Ngasepam Devi (Hockey), Women’s (Team) – 2002

Surja Waikhom (Hockey), Women’s (Team) – 2002

Sanggai Maimom (Hockey), Women’s (Team) -- 2002

Yumnam Chanu (Weightlifting), 1. Women’s 58kg – 2006, 2. Women’s 58kg – 2010

Bombayala Devi (Archery), Women’s Recurve (Team) – 2010

Suranjoy Singh (Boxing), Men’s Flyweight – 2010

Khumukcham Sanjita Chanu (Weightlifting), 1. Women’s 48kg – 2014, 2. Women’s 53kg -- 2018

Mirabai Chanu (Weightlifting), Women’s 48kg – 2018

Mary Kom (Boxing), Women’s Light Flyweight 48kg – 2018

ODISHA

Jyoti Kullu (Hockey) Women’s (Team) – 2002

Katulu Ravi Kumar (Weightlifting), Men’s 69kg – 2010

PUNJAB

Milkha Singh (Athletics), 440 Yards – 1958

Satbir Singh (Wrestling), Bantamweight – 1978

Parvesh Chander Sharma (Weightlifting), 1. Featherweight-Clean and Jerk – 1990, 2. Featherweight-Overall -- 1990

Paramjit Sharma (Weightlifting), 1. Lightweight-Snatch – 1990, 2. Lightweight-Clean and Jerk – 1990, 3. Lightweight-Overall – 1990

Manavjit Singh Sandhu (Shooting), Men’s Olympic Trap (Team) – 1998

Mukesh Kumar (Shooting), Men’s 25m Rapid Fire Pistol Pairs (Team) – 2002

Amandeep Kaur (Hockey), Women’s (Team) – 2002

Manjinder Kaur (Hockey), Women’s (Team) – 2002

Palwinder Singh Cheema (Wrestling), Men’s up to 120kg – 2002

Avneet Sidhu (Shooting), Women’s 10m Air Rifle Pairs (Team) – 2006

Geeta Rani (Weightlifting), Women’s +75kg – 2006

Gurpreet Singh (Shooting), 1. Men’s 25m Rapid Fire Pistol Pairs (Team) – 2010, 2. Men’s 10m Air Pistol Pairs (Team) – 2010

Heena Sidhu (Shooting), 1. Women’s 10m Air Pistol Pairs (Team) – 2010, 2. Women’s 25m Pistol -- 2018

Manjeet Kaur (Athletics), Women’s 4x400m Relay (Team) – 2010

Pranaav Chopra (Badminton), Mixed (Team) – 2018

RAJASTHAN

Rajyavardhan Singh Rathore (Shooting), 1. Men’s Double Trap Pairs (Team) – 2002, 2. Men’s Double Trap Singles – 2002, 3. Men’s Double Trap -- 2006

Bhanwar Lal Dhaka (Shooting), Men’s 25m Rapid Fire Pistol Pairs (Team) -- 2002

Mahaveer Singh (Shooting), Men’s 25m Centre-Fire Pistol Pairs (Team) – 2002

Apurvi Chandela (Shooting), Women’s 10m Air Rifle – 2014

TAMIL NADU

Ekambaram Karunakaran (Weightlifting), Flyweight – 1978

Chandersekaran Raghavan (Weightlifting), 1. Flyweight-Snatch – 1990, 2. Flyweight-Clean and Jerk -- 1990, 3. Flyweight-Overall – 1990

Rangaswamy Punnuswamy (Weightlifting), 1. Bantamweight-Snatch – 1990, 2. Bantamweight-Clean and Jerk – 1990, 3. Bantamweight-Overall – 1990

Murgesan Veerasamy (Weightlifting), Flyweight-Snatch – 1994

Badathala Adisekhar (Weightlifting), 1. Flyweight-Clean and Jerk – 1994, 2. Flyweight-Overall – 1994

Roopa Unnikrishnan (Shooting), Women’s 50m Rifle Prone – 1998

Dharmaraj Wilson (Weightlifting), Men’s 56kg-Clean and Jerk – 1998

Arumugam K. Pandian (Weightlifting), Men’s 56kg-Combined – 1998

Achanta Sharath Kamal (Table Tennis), 1. Men’s Singles – 2006, 2. Men’s Team – 2006, 3. Men’s Doubles (Team) – 2010, 4. Men’s (Team) – 2018

Sathish Sivalingam (Weightlifting), 1. Men’s 77kg – 2014, 2. Men’s 77kg -- 2018

Joshna Chinappa (Squash), Women’s Doubles (Team) – 2014

Dipika Pallikal Karthik (Squash), Women’s Doubles (Team) – 2014

Anthony Amalraj (Table Tennis), Men’s (Team) – 2018

Sathiyan Gnanasekaran (Table Tennis), Men’s (Team) – 2018

TELANGANA

Gagan Narang (Shooting), 1. Men’s 10m Air Rifle – 2006, 2. Men’s 10m Air Rifle Pairs (Team) – 2006, 3. Men’s 50m Rifle 3 Positions Pairs (Team) – 2006, 4. Men’s 50m Rifle 3 Positions – 2006, 5. Men’s 10m Air Rifle Individual – 2010, 6. Men’s 50m Rifle 3 Positions Pairs (Team) – 2010, 7. Men’s 10m Air Rifle Pairs (Team) – 2010, 8. Men’s 50m Rifle 3 Positions Individual – 2010

Saina Nehwal (Badminton), 1. Women’s Singles – 2010, 2. Mixed (Team) – 2018, 3. Women’s Singles – 2018

Jwala Gutta (Badminton), Women’s Doubles (Team) – 2010

Parupalli Kashyap (Badminton), Men’s Singles – 2014

Sikki Reddy (Badminton), Mixed (Team) – 2018

P. V. Sindhu (Badminton), Mixed (Team) – 2018

UTTAR PRADESH

Bishamber Singh (Wrestling), Bantamweight – 1966

Mukhtiar Singh (Wrestling), 1. Lightweight – 1966, 2. Welterweight -- 1970

Syed Modi(Badminton), Men’s Singles – 1982

Vivek Singh (Shooting), 1. Men’s 50m Air Rifle Pairs (Team) – 2002, 2. Men’s 10m Air Pistol Pairs (Team) -- 2006

Ali Khan Moraad (Shooting), Men’s Double Trap Pairs (Team) – 2002

Akhil Kumar (Boxing), Bantamweight – 2006

Alka Tomar (Wrestling), Women’s Freestyle 59kg – 2010

Imran Hassan Khan (Shooting), Men’s 50m Rifle 3 Positions Pairs (Team) – 2010

Narsingh Pancham Yadav (Wrestling), Men’s Freestyle 74kg – 2010

Annu Raj Singh (Shooting), Women’s 10m Air Pistol Pairs (Team) – 2010

Jitu Rai (Shooting), 1. Men’s 50m Pistol – 2014, 2. Men’s 10m Air Pistol -- 2018

Punam Yadav (Weightlifting), Women’s 69kg -- 2018

UTTARAKHAND

1994 Jaspal Rana (Shooting), 1. Centre-Fire Pistol – 1994, 2. Centre-Fire Pistol Pairs (Team) – 1994, 3. Men’s 25m Centre-Fire Pistol – 1998, 4. Men’s 25m Centre-Fire Pistol Pairs (Team) -- 1998, 5. Men’s 25m Standard Pistol Pairs (Team) – 2002, 6. Men’s 25m Center-Fire Pistol Pairs (Team) – 2002, 7. Men’s 25m Standard Pistol Singles – 2002, 8. Men’s 25m Centre-Fire Pistol Singles – 2002, 9. Men’s 25m Centre-Fire Pistol Pairs (Team) – 2006

Abinav Bindra (Shooting), 1. Men’s 10m Air Rifle Pairs (Team) – 2002, 2. Men’s 10m Air Rifle Pairs (Team) – 2006, 3. Men’s 50m Rifle 3 Positions Pairs (Team) – 2006, 4. Men’s 10m Air Rifle Pairs (Team) –2010, 5. Men’s 10m Air Rifle -- 2014

Sushma Rana (Shooting), Women’s 25m Pistol Pairs (Team) – 2006

WEST BENGAL

Karnadhar Mondal (Weightlifting), Middleweight-Snatch – 1990

Mansher Singh (Shooting), 1. Trap – 1994, 2. Men’s Olympic Trap (Team) – 1998

Mohammed Ali Qamar (Boxing), Men’s Light Flyweight – 2002

Soumyadeep Roy (Table Tennis), Men’s Team – 2006

Subhajit Saha (Table Tennis), 1. Men’s Team – 2006, 2. Men’s Doubles (Team) -- 2010

Dola Banerjee (Archery), Women’s Recurve (Team) – 2010

Rahul Banerjee (Archery), Men’s Recurve Individual – 2010

Sukhen Dey (Weightlifting), Men’s 56kg – 2014

Mouma Das (Table Tennis), Women’s (Team) -- 2018

Sutirtha Mukherjee (Table Tennis), Women’s (Team) -- 2018

For more updates, follow Sportstar on :
 I-DAY SPECIAL: 75 ICONIC SPORTING MOMENTS
Connect With Us