Ranji Trophy 2022-23 full match schedule, squads, groups, date, time, venues

Ranji Trophy 2022-23: Here’s a look at the full match schedule, venues, time and teams featuring in the Ranji Trophy 2022-23 that starts on December 13.

Madhya Pradesh is the defending champion of the Ranji Trophy.

Madhya Pradesh is the defending champion of the Ranji Trophy. | Photo Credit: MURALI KUMAR K

Ranji Trophy 2022-23: Here’s a look at the full match schedule, venues, time and teams featuring in the Ranji Trophy 2022-23 that starts on December 13.

The India senior men’s 2022-23 domestic First-Class cricket marks its return with the Ranji Trophy competition.

The tournament starts on December 13 across multiple venues in the country. The final will be held from February 16, 2023.

In the 2021-22 edition, Madhya Pradesh won its maiden title after beating Mumbai by six wickets in the final. Mumbai is the most successful team in the history of the tournament with 41 titles.

Here are all the details you need to know of the upcoming season.

Ranji Trophy 2022-23 format and groups

The tournament will feature 38 teams across five different Groups - eight teams each in Groups A, B and C and D and six in the Plate Group. The tournament will also return to its traditional home and away format.

Elite A: Haryana, Uttar Pradesh, Himachal Pradesh, Uttarakhand, Nagaland, Bengal, Baroda, Odisha

Elite B: Andhra Pradesh, Mumbai, Assam, Saurashtra, Hyderabad, Tamil Nadu, Maharashtra, Delhi

Elite C: Kerala, Jharkhand, Goa, Rajasthan, Puducherry, Chhattisgarh, Karnataka, Services

Elite D: Punjab, Chandigarh, Jammu and Kashmir, Madhya Pradesh, Tripura, Gujarat, Vidarbha, Railways

Plate Group: Bihar, Arunachal Pradesh, Sikkim, Manipur, Mizoram, Meghalaya

(All matches will be played from 9:30 AM IST across venues)

Ranji Trophy 2022-23 full schedule

(Tap on the top-right for second page of fixtures)

THE SQUADS
Mumbai: Ajinkya Rahane (Capt.), Prithvi Shaw, Yashasvi Jaiswal, Armaan Jaffer, Sarfaraz Khan, Suved Parkar, Hardik Tamore (w.k.), Prasad Pawar (w.k.), Shams Mulani, Tanush Kotian, Tushar Deshpande, Mohit Awasthi, Siddharth Raut, Roystan Dias, Suryansh Shedge, Shashank Attarde, Musheer Khan.
Tamil Nadu (first three matches): B. Indrajith (c), R Sai Kishore (vc), B. Aparajith, B Sai Sudharsan, N Jagadeesan (wk), Pradosh Ranjan Paul, N. S. Chaturved, Affan Khader, Vijay Shankar, R. Kavin (wk), Ajith Ram, Sandeep Warrier, Aswin Crist, L. Vignesh, Trilok Nag.
Kerala squad (first two matches): Sanju Samson (c), Sijomon J (vc), Rohan Kunnummal, Krishna Prasad, Vathsal Govind, Rohan Prem, Sachin Baby, Shoun Roger, Akshay Chandran, Jalaj Saxena, Basil Thampi, Nidheesh M D, Fanoos F, Basil N P, Vaisakh Chandran, Sachin S, Rahul P.
Madhya Pradesh (first two matches): Aditya Shrivastav (c), Rajat Patidar (vc), Yash Dubey, Himanshu Mantri, Harsh Gawali, Aman Solanki, Shubham Sharma, Kumar Kartikeya, Saransh Jain, Akshat Raghuwanshi, Avesh Khan, Kuldeep Sen, Gaurav Yadav, Yuvraj Nema, Anubhav Agarwal.
Bengal (first two matches): Manoj Tiwary (c), Anustup Majumdar, Abhishek Das, Suvankar Bal, Sudip Gharami, Shahbaz Ahmad, Writtick Chatterjee, Abishek Porel, Sayan Mondal, Pradipta Pramanik, Ishan Porel, Mukesh Kumar, Akash Deep, Geet Puri, Durgesh Dubey, Sumanta Gupta, Ankit Mishra.
Delhi (for first two matches): Yash Dhull (c), Himmat Singh (vc), Dhruv Shorey, Anuj Rawat (wk), Vaibhav Rawal, Lalit Yadav, Nitish Rana, Ayush Badoni, Hrithik Shokeen, Shivank Vashisth, Vikas Mishra, Jonty Sidhu, Ishant Sharma, Mayank Yadav, Harshit Rana, Simarjeet Singh Lakshay Thareja (wk), Pranshu Vijayran.
Vidarbha: Faiz Fazal (c), Akshay Wadkar (vc), R Sanjay, Atharv Taide, Ganesh Satish, Mohit Kale, Apoorv Wankhede, Siddhesh Wath, Aditya Sarwate, Harsh Dubey, Akshay Wakhare, Yash Thakur, Aditya Thakre, Rajneesh Gurbani, Lalit Yadav.
Assam: Kunal Saikia (c, wk), Subham Mondal, Rishav Das, Riyan Parag, Sibsankar Roy, Swarupam Purkayastha, Gokul Sharma, Avinav Choudhury, Sidharth Sarmah, Abhishek Thakuri (wk), Akash Sengupta, Sunil Lachit, Mrinmoy Dutta, Mukhtar Hussain and Rahul Hazarika.
Odisha: Subhranshu Senapati (c), Shantanu Mishra, Anurag Sarangi, Govind Poddar, Biplab Samantray, Abhishek Raut, Rakesh Patnaik, Debabrata Pradhan, Suryakant Pradhan, Basant Mohanty, Subham Nayak, Rajesh Dhupar, Sujit Lenka, Swastik Samal, Tarini Sa, Kartik Biswal, Sourav Kanojia.
Meghalaya: Punit Bisht (c), Kishan Lyngdoh, Bamanbha Shangpliang, Sylvester Mylliempdah, Dippu Ch Sangma (vc), Lerry Sangma, Tarique Anwar Siddique, Raj Biswa, Abhishek Kumar, Akash Kumar Choudhary, Arbin Singh, Md Nafees Siddique, Lakhan Singh, Swarajeet Das, Rajesh Bishnoi.
Uttar Pradesh: Karan Sharma (c), Madhav Kaushik, Aanjaneya Suryavanshi, Rinku Singh, Sameer Choudhary, Priyam Garg, Akshdeep Nath, Shivam Sharma, Shiva Singh, Prince Yadav, Ankit Rajpoot, Shivam Mavi, Aaquib Khan, Aaradhya Yadav, Kunal Yadav.
Delhi: Yash Dhull (c), Himmat Singh (vc), Dhruv Shorey, Anuj Rawat (wk), Vaibhav Rawal, Lalit Yadav, Nitish Rana, Ayush Badoni, Hrithik Shokeen, Shivank Vashisth, Vikas Mishra, Jonty Sidhu, Ishant Sharma, Mayank Yadav, Harshit Rana, Simarjeet Singh, Lakshay Thareja (wk), Pranshu Vijayran.
Hyderabad: Abhirath Reddy, Tanmay Agarwal, Anikethreddy, Bhagath Varma, Bhavesh Seth, Ajay Dev Goud, Tholkanti Goud, Mickil Jaiswal, Jaweed Ali, Kartikeya Kak, Tadakamalla Mohith, Prateek Reddy, Pratheek Pawar, B. Punnaiah, Rakshan Readdi, Ravi Teja, Rohit Rayudu, Chandan Sahani, Samhith Reddy, Tanay Thyagarajan.
For more updates, follow Sportstar on :
Download Sportstar App
Download Sportstar App
 Daily football podcast
Connect With Us