Third qualifying round: Celtic could meet Astana, Monaco gets Fenerbahce

Winners of the third round make it to the final play-off round of qualification, where sides such as Manchester City, Porto and Roma enter the fray in the league route.

BrendanRodgers - cropped

Celtic manager Brendan Rodgers

Celtic or Lincoln Red Imps will meet Astana or Zalgiris Vilnius in the Champions League third qualifying round.

Brendan Rodgers' side suffered a humiliating 1-0 defeat to the champion of Gibraltar in the first leg of its second-round tie on Tuesday. If Celtic can turn the tie around next Wednesday, it will face either Astana or Zalgiris, who drew their first leg 0-0.

Astana made the group stage in 2015-16, something Celtic has not done in either of the past two years.

Elsewhere, Turkish Super Lig runner-up Fenerbahce will face Monaco, which finished third in Ligue 1, in the pick of the matches from the league route of the qualification process. Monaco was sitting second in the French top-flight for much of last season, but slipped to third in the final weeks of the campaign and has paid the price with a tough tie.

Ajax meets PAOK, Sparta Prague plays Steaua Bucharest, Shakhtar Donetsk will take on Young Boys and Anderlecht play Rostov.

The first legs will take place on July 26 and 27, with the return matches on August 2 and 3. Winners of the third round make it to the final play-off round of qualification, where sides such as Manchester City, Porto and Roma enter the fray in the league route.

Champions League qualification third-round draw

League route

Ajax (NED) v PAOK (GRE)
Sparta Prague (CZE) v Steaua Bucharest (ROU)
Shakhtar Donetsk (UKR) v Young Boys (SUI)
Rostov (RUS) v Anderlecht (BEL)
Fenerbahce (TUR) v Monaco (FRA)

Champions route

Rosenborg (NOR)/IFK Norrkoping (SWE) v The New Saints (WAL)/APOEL (CYP)
Vardar (MKD)/Dinamo Zagreb (CRO) v Dinamo Tbilisi (GEO)/Alashkert (ARM)
Olympiacos (GRE) v Hapoel Beer-Sheva (ISR)/Sheriff (MDA)
Zalgiris Vilnius (LTU)/Astana (KAZ) v Lincoln (GIB)/Celtic (SCO)
Olimpija (SVN)/Trencin (SVK) v Zrinjski (BIH)/Legia Warsaw (POL)
Viktoria Plzen (CZE) v Qarabag (AZE)/F91 Dudelange (LUX)
Astra Giurgiu (ROU) v Crusaders (NIR)/Copenhagen (DEN)
BATE Borisov (BLR)/SJK Seinajoki (FIN) v Dundalk (IRL)/Hafnarfjordur (ISL)
Ludogorets (BUL)/Mladost Podgorica (MNE) v Valletta (MLT)/Red Star Belgrade (SRB)
Partizani (ALB)/Ferencvaros (HUN) v Salzburg (AUT)/Liepaja (LVA)