Athletics results

Olufasuba Olusoji (right) of Nigeria emerged the fastest man of the meet, winning the men's 100m. -- Pic. VINO JOHN-Olufasuba Olusoji (right) of Nigeria emerged the fastest man of the meet, winning the men's 100m. -- Pic. VINO JOHN

MEN: 100m: 1. Olufasuba Olusoji (NGR) 10.15, 2. Tamunosiki Atorudibo (NGR) 10.20, 3. Shingo Suetsugu (JPN) 10.36.

200m: 1. Frankie Fredericks (NAM) 20.57, 2. Gennadiy Chernovol (KAZ) 20.81, 3. Oumar Loum (SEN) 20.99.

400m: 1. Ezra Sambu (KEN) 45.04, 2. Ali Babiker Najmadin (SUD) 45.44, 3. Sugath Tillakeratne (SRI) 45.99.

800m: 1. Ismail Ahmad Ismail (SUD) 1:46.92, 2. Peter Roko Ashak (SUD) 1:47.48, 3. Samuel Mwera (TAN) 1:47.98.

1500m: 1. Abdullah Mohamed Abdelkadir (SUD) 3:40.17, 2. Peter Roko Ashak (SUD) 3:40.21, 3. Benjamin Chedinyot (KEN) 3:40.65.

5000m: 1. Hailu Mekonnen (ETH) 13:49.08, 2. Markos Geneti (ETH) 13:49.61, 3. Denis Kipkurui Keter (KEN)13:50.41.

10000m: 1. Sileshi Sihine (ETH) 27:48.40, 2. Gebregziabher Gebremariam (ETH) 28:08.79, 3. Boniface Kiprop Toroitich (UGA) 28:12.67.

Olufasuba Olusoji (right) of Nigeria emerged the fastest man of the meet, winning the men's 100m. -- Pic. VINO JOHN-

3000m steeplechase: 1. John Kemboi (KEN) 8:56.43, 2. Arun D'Souza (IND) 9:05.97, 3. Joel Kiptanui Chelimo (KEN) 9:24.08.

110m hurdles: 1. Todd Matthews Jouda (SUD) 13.68, 2. Masato Naito (JPN) 13.71, 3. Park Tae-Kyong (KOR) 13.83.

400m hurdles: 1. Yevgeniy Meleshenko (KAZ) 49.66, 2. Ibou Faye (SEN) 50.08, 3. Osita Okeagbu (NGR) 50.87.

High jump: 1. Cui Kai (CHN) 2.18, 2. Samson Idiata (NGR) 2.15, 3. Jude Sidonie (SEY) 2.10.

Pole vault: 1. Grigoriy Yegorov (KAZ) 5.25, 2. Karim Sene (SEN) 5.05, 3. Rafik Mefti (ALG) 4.95.

Long jump: 1. Nabil Adamou (ALG) 7.93, 2. Ndiss Kaba Badji (SEN) 7.86, 3. Godfrey Mokoena (RSA) 7.76.

Triple jump: 1. Takashi Komatsu (JPN) 16.65, 2. Olivier Sanou (BUR) 16.16, 3. Godfrey Mokoena (RSA) 15.92.

Shot put: 1. Shakti Singh (IND) 19.05, 2. Burger Lambrechts (RSA) 18.97, 3. Navpreet Singh (IND) 18.81.

Discus: 1. Anil Kumar (IND) 60.68, 2. Chima Ugwu (NGR) 59.87, 3. Omar El Ghazaly (EGY) 59.77.

Hammer: 1. Chris Harmse (RSA) 75.67, 2. Dilshod Nazarov (TJK) 69.72, 3. Samir Haouam (ALG) 69.37.

Javelin: 1. Hardus Pienaar (RSA) 84.50, 2. Li Rongxiang (CHN) 79.01, 3. Jagdish Bishnoi (IND) 75.34.

10,000m walk: 1. Moussa Aouanouk (ALG) 43:33.58, 2. Sitaram Basat (IND) 45:09.40, 3. Sakchai Samutkao (THA) 45:54.04.

4x100m relay: 1. Africa 39.07, 2. Senegal 39.58, 3. India 39.64.

4x400m relay: 1. Africa 3:04.61, 2. Nigeria 3:05.09, 3. Zimbabwe 3:05.35.

WOMEN: 100m: 1. Endurance Ojokolo (NGR) 11.45, 2. Lyubov Perepelova (UZB) 11.49, 3. Delphine Atangana (CMR) 11.49.

200m: 1. Delphine Atangana (CMR) 23.37, Saraswati Saha (IND) 23.43, 3. Geraldine Pillay (RSA) 23.48.

400m: 1. Estie Wittstock (RSA) 52.09, 2. Doris Jacob (NGR) 53.08, 3. Vassanee Vinatho (THA) 53.88.

800m: 1. Lwiza Msyani John (TAN) 2:01.68, 2. Wang Yuanping (CHN) 2:04.36, 3. Birhane Hirpassa (ETH) 2:05.31.

1500m: 1. Birhane Hirpassa (ETH) 4:17.36, 2. Kutre Dulecha (ETH) 4:18.14, 3. Madhuri Singh (IND) 4:22.32.

5000m: 1. Meseret Defar (ETH) 15:47.69, 2. Tirunesh Dibaba (ETH) 15:48.21, 3. Dorcus Inzikuru (UGA) 16:33.71.

10,000m: 1. Ejagayehu Dibaba (ETH) 33:01.12, 2. Eyerusalem Kuma (ETH) 33:20.19, 3. Sujeewa Nilmini Jayasena (SRI) 35:53.45.

100m hurdles: 1. Angela Atede (NGR) 13.18, 2. Feng Yun (CHN) 13.20, 3. Damaris Agbugba (NGR) 13.21.

400m hurdles: 1. Natalya Torshina (KAZ) 55.81, 2. Yao Yuehua (CHN) 56.29, 3. Vassanee Vinatho (THA) 57.09.

High jump: 1. Marina Aitova (KAZ) 1.88, 2. Bobby Aloysius (IND) 1.88, 3. Marizca Gertenbach (RSA) 1.75.

Pole vault: 1. Zhang Na (CHN) 4.10, 2. Annelie van Wyk (RSA) 4.00, 3. Qin Xia (CHN) 3.90.

Long jump: 1. Anju B. George (IND) 6.53, 2. Lerma Elmira Gabito (PHI) 6.30, 3. Esther Aghatise (NGR) 6.30.

Triple jump: 1. Huang Qiuyan (CHN) 13.50, 2. Tatyana Bocharova (KAZ) 13.34, 3. Salamata Alimi (NGR) 13.00.

Shot put: 1. Li Meiju (CHN) 17.61, 2. Li Fengfeng (CHN) 17.21, 3. Juthaporn Krasaeyan (THA) 16.63.

Discus: 1. Neelam Jaswant Singh (IND) 61.94, 2. Li Yanfeng (CHN) 60.42, 3. Song Aimin (CHN) 58.41.

Hammer: 1. Liu Yinghui (CHN) 68.03, 2. Zhao Wei (CHN) 65.22, 3. Marwa Ahmed Hussein (EGY) 60.60.

Javelin: 1. Sunette Viljoen (RSA) 55.49, 2. Gurmeet Kaur (IND) 53.37, 3. Ha Xiaoyan (CHN) 51.96.

Heptathlon: 1. J. J. Shobha (IND) 5884, 2. Justine Robbeson (RSA) 5587, 3. Soma Biswas (IND) 5532.

4x100m relay: 1. Africa (I) 43.75, 2. Africa (II) 43.86, 3. Thailand 43.90.

4x400m relay: 1. Africa (I) 3:29.75, 2. Africa (II) 3:32.16, 3. Kazakhstan 3:32.41.

10000m walk: 1. Bahia Boussad (ALG) 51:23.70, 2. Jasmine Kaur (IND) 51:36.60, 3. Estle Viljoen (RSA) 52:01.30.