Tokyo Olympics Day 14: Complete list of medallists

Sandra Sanchez of Spain won the first-ever Olympic gold medal in karate.

Sandra Sanchez Jaime of Spain with her gold medal in the award ceremony for the women's kata, Karate, at Tokyo Olympics.   -  AP

Sandra Sánchez of Spain won the first-ever Olympic gold medal in karate, beating Japan’s Kiyou Shimizu in the final matchup in women’s kata.

READ MORE: Tokyo Olympics Day 15, Indians in action on August 6: Schedule, events, fixtures, timings in IST

Complete list of medallists on Day 14

ATHLETICS
Men's 110m Hurdles
GOLD: Hansle Parchment (JAM)
SILVER: Grant Holloway (USA)
BRONZE: Ronald Levy (JAM)

Men's Shot Put
GOLD: Ryan Crouser (USA)
SILVER: Joe Kovacs (USA)
BRONZE: Tomas Walsh (NZL)

Men's Triple Jump
GOLD: Pedro Pichardo (POR)
SILVER: Zhu Yaming (CHN)
BRONZE: Hugues Fabrice Zango (BUR)

Men's 20km Race Walk
GOLD: Massimo Stano (ITA)
SILVER: Koki Ikeda (JPN)
BRONZE: Toshikazu Yamanishi (JPN)

Women's Heptathlon
GOLD: Nafissatou Thiam (BEL)
SILVER: Anouk Vetter (NED)
BRONZE: Emma Oosterwegel (NED)

Women's Pole Vault
GOLD: Katie Nageotte (USA)
SILVER: Anzhelika Sidorova (ROC)
BRONZE: Holly Bradshaw (GBR)

Men's 400m
GOLD: Steven Gardiner (BAH)
SILVER: Anthony Jose Zambrano (COL)
BRONZE: Kirani James (GRN)
 

Men's Decathlon
GOLD: Damian Warner (CAN)
SILVER: Kevin Mayer (FRA)
BRONZE: Ashley Moloney (AUS)

BOXING
Men's Flyweight (48-52kg)
BRONZE: Ryomei Tanaka (JPN)
BRONZE: Saken Bibossinov (KAZ)

Men's middleweight (69-75kg)
BRONZE: Eumir Marcial (PHI)
BRONZE: Gleb Bakshi (ROC)

Women's Lightweight (57-60kg)
BRONZE: Mira Marjut Johanna Potkonen (FIN)
BRONZE: Sudaporn Seesondee (THA)

Men's Featherweight (52-57kg)
GOLD: Albert Batyrgaziev (ROC)
SILVER: Duke Ragan (USA)

CANOE SPRINT

Men's Kayak Single 200m
GOLD: Sandor Totka (HUN)
SILVER: Manfredi Rizza (ITA)
BRONZE: Liam Heath (GBR)

Men's Kayak Double 1000m
GOLD: Thomas Green & Jean van der Westhuyzen (AUS)
SILVER: Max Hoff & Jacob Schopf (GER)
BRONZE: Josef Dostal & Radek Slouf (CZE)

Women's Canoe Single 200m
GOLD: Nevin Harrison (USA)
SILVER: Laurence Vincent-Lapointe (CAN)
BRONZE: Liudmyla Luzan (UKR)

Women's Kayak Single 500m
GOLD: Lisa Carrington (NZL)
SILVER: Tamara Csipes (HUN)
BRONZE: Emma Aastrand Jorgensen (DEN)

CYCLING TRACK
Women's Keirin
GOLD: Shanne Braspennincx (NED)
SILVER: Ellesse Andrews (NZL)
BRONZE: Lauriane Genest (CAN)

Men's Omnium
GOLD: Matthew Walls (GBR)
SILVER: Campbell Stewart (NZL)
BRONZE: Elia Viviani (ITA)

DIVING
Women's 10m Platform
GOLD: Quan Hongchan (CHN)
SILVER: Chen Yuxi (CHN)
BRONZE: Melissa Wu (AUS)

FOOTBALL
Women's Event
BRONZE: United States of America

HOCKEY

Men's Event
GOLD: Belgium
SILVER: Australia
BRONZE: India

KARATE
Women's Kata
GOLD: Sandra Sanchez Jaime (ESP)
SILVER: Kiyou Shimizu (JPN)
BRONZE: Grace Lau (HKG)
BRONZE: Viviana Bottaro (ITA)

Men's Kumite - 67kg
GOLD: Steven da Costa (FRA)
SILVER: Eray Samdan (TUR)
BRONZE: Darkhan Assadilov (KAZ)
BRONZE: Abdel Rahman Almasatfa (JOR)

Women's Kumite - 55kg
GOLD: Ivet Goranova (BUL)
SILVER: Anzhelika Terliuga (UKR)
BRONZE: Bettina Plank (AUT)
BRONZE: Wen Tzuyun (TPE)

MARATHON SWIMMING

Men's 10km
GOLD: Florian Wellbrock (GER)
SILVER: Kristof Rasovszky (HUN)
BRONZE: Gregorio Paltrinieri (ITA)

SKATEBOARDING
Men's Park
GOLD: Keegan Palmer (AUS)
SILVER: Pedro Barros (BRA)
BRONZE: Cory Juneau (USA)

SPORT CLIMBING
Men's Combined
GOLD: Alberto Gines Lopez (ESP)
SILVER: Nathaniel Coleman (USA)
BRONZE: Jakob Schubert (AUT)

TABLE TENNIS

Women's Team
GOLD: China
SILVER: Japan
BRONZE: Hong Kong, China

WRESTLING
Men's Freestyle 57kg
GOLD: Zavur Uguev (ROC)
SILVER: Ravi Kumar Dahiya (IND)
BRONZE: Nurislam Sanayev (KAZ)
BRONZE: Thomas Patrick Gilman (USA)

Men's Freestyle 86kg
GOLD: David Morris Taylor III (USA)
SILVER: Hassan Yazdanicharati (IRI)
BRONZE: Artur Naifonov (ROC)
BRONZE: Myles Nazem Amino (SMR)

Women's Freestyle 57kg
GOLD: Risako Kawai (JPN)
SILVER: Iryna Kurachkina (BLR)
BRONZE: Evelina Georgieva Nikolova (BUL)
BRONZE: Helen Louise Maroulis (USA)

For more updates, follow Sportstar on :