Tokyo Paralympics 2020: All you need to know about the Indian contingent

A 54-member Indian contingent is in Tokyo, playing for top honours in their disciplines at the Parlympics 2020.

India's Devendra Jhajharia is a two-time Paralympics gold medal winner in javelin.   -  PTI

The Tokyo Paralympics will get started in the Japanese capital from August 24. A 54-member Indian contingent is in Tokyo, playing for top honours in their disciplines. Here is a quick look at the parathletes who will represent the country in Japan next week.

1. Para Athletics (24)

Men:

- Men's Javelin F46: Devendra, Ajeet Singh, Sundar Singh Gurjar
- Men's Javelin F64: Sandeep Chaudhary, Sumit
- Men's Javelin F 41: Navdeep
- Men's Javelin F57: Ranjeet Bhati
- Men's Javelin F54: Tek Chand
- Men's High Jump T63: Thangavelu Mariyappan, Sharad Kumar, Varun Singh Bhati
- Men's High Jump T64: Praveen Kumar
- Men's High Jump T47: Nishad Kumar, Ram Pal
- Men's Club Throw F51: Amit Kumar, Dharambir
- Men's Discus Throw F56: Yogesh Kathuniya
- Men's Discus Throw F52: Vinod Kumar
- Men's Shot Put F57: Soman Rana
- Men's Shot Put F35: Arvind Arvind

*Reserve: Sandip Sanjay Sagar (Men’s Javelin F64)

Women:

- Women's Club Throw F51: Ekta Bhyan, Kashish Lakra
- Women's Shotput F 34: Bhagyashri Mahavrao Jadhav
- Women's 100m T13: Simran Simran

2. Para swimming (2)

- Suyash Jadhav  - 50 m Butterfly of S7 category; 200 m Individual Medley in SM7 category
- Niranjan Mukundan - men’s 50 m Butterfly in S7 category

3. Para shooting (10)

Men:

Manish Narwal (P1, P4)
Singhraj (P1, P4)
Deepender Singh (P1)
Deepak (R1, R6, R7)
Sidhartha Babu (R3, R6)
Swaroop Mahavir Unhalkar (R1)
Akash (P3, P4)
Rahul Jakhar (P3)

Women:

Avani Lekhara (R2, R3, R6, R8)
Rubina Francis (P2)

4. Powerlifting (2)

Men’s 65 kg: Jaideep Kumar

Women’s 50 kg: Sakina Khatun

5. Para archery (5)

Men:

Recurve: Harvinder Singh, Vivek Chikara
Compound: Rakesh Sharma, Shyam Sundar Swami

Women:

Compound: Jyoti Baliyan

6. Para badminton (7)

Men’s singles:

Pramod Bhagat (SL3)
Manoj Sarkar (SL3)
Tarun Dhillon (SL4)
Suhas L. Yathiraj (SL4)
Krishna Nagar (SH6)

Women’s doubles:
Parul Parmar and Palak Kohli (SL3-SU5)

7. Para table tennis (2)

Women:

C3: Sonalben Patel

C4: Bhavina Patel

8. Para Taekwondo (1)

Women

K44-49kg: Aruna Tanwar

9. Para canoeing (1)

Women

VL2: Prachi Yadav

For more updates, follow Sportstar on :