August 22, Indian sports wrap

Here are all the major developments in Indian sports on August 21, 2022.

Bhavesh Shekhawat, champion Ankur Goel and Sameer Ghulia in rapid fire pistol at the National shooting selection trials in Delhi on Monday. 

Bhavesh Shekhawat, champion Ankur Goel and Sameer Ghulia in rapid fire pistol at the National shooting selection trials in Delhi on Monday.  | Photo Credit: Kamesh Srinivasan

Here are all the major developments in Indian sports on August 21, 2022.

SHOOTING

Hazel continued to dominate air rifle in the sixth National shooting selection trials as she topped the women’s and youth events at the Madhya Pradesh Academy in Bhopal on Monday.

The 15-year-old Hazel outplayed Nancy 16-2 for the women’s title, after having topped qualification with an impressive score of 631.2.

Hazel beat the 17-year-old Nancy 17-9 in the youth section, but it was Nancy who reversed the role by beating Hazel 17-13 in the junior section.

Meghana Sajjanar took the third place in the women’s event ahead of Arya Borse, Shobha Kanwar, Shreya Agrawal, Bhakti Bhaskar and Riya Yadav.

Former world No.1 Elavenil Valarivan (628.1) missed the second stage by 0.2 point, while other Olympians, Ayonika Paul (625.1), Apurvi Chandela (624.8) and Anjum Moudgil (624.7) also failed to make the cut by bigger margin.

In men’s rapid fire pistol at the Dr. Karni Singh Range in Tughlakabad, Ankur Goel continued to assert his expertise in the second stage as he topped the field, beating Bhavesh Shekhawat 28-26.

Young Sameer Ghulia finished third, and climbed to the second spot in the junior section behind Adarsh Singh.

Qualification topper Udhayveer Sandhu (583), Olympic silver medallist Vijay Kumar (580) and Adarsh Singh (580) failed to make it to the medal round in the men’s event.

The results:
10m air rifle:
Women: 1. Hazel 16 (263.3) 631.2; 2. Nancy 2 (262.2) 629.7; 3. Meghana Sajjanar 260.9 (629.3). Juniors: 1. Nancy 17 (262.5) 629.7; 2. Hazel 13 (264.0) 631.2; 3. Arya Borse 262.2 (628.6). Youth: 1. Hazel 17 (265.9) 631.2; 2. Nancy 9 (264.2) 629.7; 3. Tilottama Sen 263.2 (627.8).
25m rapid fire pistol:
Men: 1. Ankur Goel 28 (15) 577; 2. Bhavesh Shekhawat 26 (14) 577; 3. Sameer Ghulia 18 (13) 575; 4. Anirudh Singh Rana 10 (15) 575. Juniors: 1. Adarsh Singh 25 (15) 580; 2. Sameer Ghulia 23 (18) 575; 3. Agneya Kaushik 17 (15) 569; 4. Udit Joshi 9 (14) 574. Junior women: 1. Rhythm Sangwan 566; 2. Simranpreet Kaur Brar 556; 3. Tejaswani 548.
50m rifle prone:
Trial-6: Men: 1. Navdeep Singh Rathore 627.4; 2. G. Purushothaman 620.1; 3. Rahul Poonia 617.3. Juniors: 1. Sartaj Singh Tiwana 610.9; 2. Amit Singrole 610.7; 3. Surya Pratap Singh Banshtu 608.6.
Trial-5: Men: 1. Chain Singh 623.6; 2. Niraj Kumar 622.5; 3. Aishwary Pratap Singh Tomar 622.2; Juniors: 1. Pankaj Mukheja 620.2; 2. Surya Pratap Singh Banshtu 618.6; 3. Adarsh Tiwari 617.5.

-Kamesh Srinivasan

SWIMMING

Bhavya Sachdeva won the 100-metre and 400-metre freestyle gold medals in the under-18 girls section on the second day of the Khelo India girls swimming challenge series at the Shyama Prasad Mukherjee swimming pool.

Utsav, Disha Bhandari and Hema won the gold in three other events.

In the under-15 section, Kshama Iyer won her fourth gold in 100-metre freestyle, while the other gold medals were won by Suhani Jain, Jiya Yadav, Avni Chhabra and Nitika Saini.

There was prize money for each event, ranging from Rs.6,000 to Rs.2,000 for the first to fifth place.

The results:
Under-18 girls:
100m freestyle: 1. Bhavya Sachdeva 1:00.54; 2. Disha Bhandari 1:01.46; 3. Jasnoor Kaur 1:02.12. 400m freestyle: 1. Bhavya Sachdeva 4:37.36; 2. Devika Bajaj 5:14.37; 3. Sanjana Mehlawat 5:22.35.
200m backstroke: 1. Utsav 2:46.34; 2. Vamika Bashambu 2:56.49; 3. Trishan Waghmare 3:07.71.
100m breaststroke: 1. Disha Bhandari 1:19.31; 2. Vanisha Bashambu 1:20.50; 3. Prachi Tokas 1:26.91.
200m butterfly: 1. Hema 2:51.40; 2. Utsav 2:55.66; 3. Sneha Patnaik 3:03.45.
Under-15 girls:
100m freestyle: 1. Kshama Iyer 1:01.57; 2. Suhani Jain 1:04.05; 3. Titiksha Rawat 1:04.74.
400m freestyle: 1. Suhani Jain 4:55.06; 2. Titiksha Rawat 4:55.70; 3. Ananya Rawat 4:55.84.
200m backstroke: 1. Jiya Yadav 2:45.93; 2. Ananya Chauhan 2:48.01; 3. Prakriti Dhaiya 2:53.33.
100m breaststroke: 1. Avni Chhabra 1:20.52; 2. Samiya Shingari 1:25.03; 3. Suhani Rachel Sharma 1:25.56.
200m butterfly: 1. Nitika Saini 2:46.52; 2. Apurva Sharma 2:47.85; 3. Yajusha Dahiya 2:59.58.

-Kamesh Srinivasan

TENNIS

Seventh seed Karman Thandi was beaten 6-3, 2-6, 6-2 by Cadence Brace in the first qualifying round of the $251,750 WTA tennis tournament in Granby, Canada.

The first round exit fetched one WTA point and $1,750.

In the Challenger in Bangkok, Prajnesh Gunneswaran was beaten 6-3, 6-3 by Eveny Donskoy in the first round.

The results:
$251,750 WTA, Granby, Canada: Qualifying singles (first round): Cadence Brace (Can) bt Karman Thandi 6-3, 2-6, 6-2.
$37,520 Challenger, Bangkok, Thailand: Singles (first round): Evgeny Donskoy bt Prajnesh Gunneswaran 6-3, 6-3.

-Kamesh Srinivasan

ITF J4 event: Third seed Bushan Haobham knocked out in first round

Unseeded American Venkat Rishi Batlanki knocked out third seed Bushan Haobham 3-6, 6-1, 6-3 in first round of the ITF J4 event at the Madras Gymkhana Club in Chennai on Monday.

Gagan Vimal was the other seeded player who was eliminated. Seeded eighth, Gagan lost 1-6, 2-6 to Adhirit Awal.

In girls, Pushti Laddha was the only seeded player to get knocked out. Laddha, seeded sixth, was beaten 6-2, 7-5 by Maaya Rajeshwaran Revathi.

First day of main draw action also saw two retirements. Keerthivassan Suresh conceded the match after being down 1-6 against fourth seed Daksh Prasad. Agriya Yadav retired midway through his match against sixth seed Rethin Pranav when he was 0-6, 0-3 down.

Results
Boys’ Singles 1st Round
Prasanna Rao Bt Deep Munim 2-6, 6-4, 6-2; Pavan Uppa (USA) Bt Chandan Shivaraj 7-6(4), 6-4; Adhirit Awal Bt [8] Gagan Rakesh Vimal 6-1, 6-2; [4] Daksh Prasad Bt Keerthivassan Suresh 6-1, Retd; Debasis Sahoo Bt Dev Kanbargi Math (ROU) 2-6, 6-3, 6-0; Vansh Nandal Bt Pranav Korade 6-2, 6-3; [6] Rethin Pranav Senthilkumar Bt Agriya Yadhav 6-0, 3-0 Retd; Venkat Rishi Batlanki (USA) Bt [3] Bushan Haobam 3-6, 6-1, 6-3.
Girls’ Singles 1st Round
Hannah Nagpal Bt Ishi Maheswari 7-5, 6-2; Maaya Rajeshwaran Bt [6] Pushti Laddha 6-2, 7-5; [4] Sonal Patel Bt Charmi Gopinath 6-2, 6-0; Rishitha Basireddy Bt Vanshika Maria Vaiz 6-0, 6-1; Riya Sachdeva Bt Priyanka Rana 6-1, 6-4; [8] Saumrita Verma Bt Pehal Kharadkar 0-6, 6-4, 6-0; Chahana Budhbatti Bt Gauri Mangaonkar 6-3, 6-2; [7] Saina Deshpande (USA) Bt Amodini Naik 6-0, 6-1.
For more updates, follow Sportstar on :
 I-DAY SPECIAL: 75 ICONIC SPORTING MOMENTS
Connect With Us