Snooker Nationals: Narrow win for Amit Arora

Uttar Pradesh’s Amit Arora scored a narrow 3-2 win over Chandigarh’s Sumit Talwar 3-2 in a group 'J' league match.

Uttar Pradesh’s Amit Arora scored a narrow 3-2 win over Chandigarh’s Sumit Talwar 3-2 in a group 'J' league match in the snooker competition of the 84th Manisha National Billiards & Snooker Championship at the PYC Gymkhana here on Friday.

Telangana’s Ashutosh Rao, Railways’ S. Dilip Kumar, Haryana’s Digvijay Kadian and Madhya Pradesh’s Anurag Giri also sored 3-2 wins against their opponents.

The results:

Men’s snooker: Group A: Manan Chandra ( PSPB) bt Nitin Sharma (Chs) 3-0 (69-14, 111 (54,42) -7, 73-21); Ashutosh Rao (Tlgn) bt Sean Davis (Knt) 3-2 (46-70, 55-43, 45-65, 83-48, 70-50); Nitin Sharma (Chg) bt Sean Davis (Knt) 3-1 (40-49, 53-48, 72-31, 60-33).

Group B: Malkeet Singh (Rlys) bt Bhadresh Panchal (Guj) 3-0 (68-17, 65-52, 85 (64)-10); Sundeep Gulati (Del) bt Amarnath Sharma (Meg) 3-1 (75-59, 69 (49) -71, 59-52, 73-35).

Group C: Ishpreet Singh Chadha (Mah) bt Abhijoy Gosh (HP) 3-1 (62-22, 71-16, 16-62, 65-25); Anurag Giri (MP) bt Shoaib Khan (WB) 3-2 (5-63 (53), 64-44, 3-61, 61-52, 81 (54) -2).

Group D: Niraj Kumar (Rlys) bt Subrat Das (Odi) 3-0 (55-14, 61-6, 71-38); Anuj Uppal (Del) bt Saksham Gairola (Utk) 3-0 (61-51, 68-15, 62-49).

Group E: Lucky Vatnani (Tlgn) bt Asutosh Padhy (Odi) 3-0 (73 (48) -28, 59-33, 81-56); Vinayak Agarwal (UP) bt Sahil Nayyer (Pnb) 3-1 (72-32, 56-65, 61-13, 74-29).

Group F: Dhvaj Haria (PSPB) bt Dhruv Verma (Pnb) 3-0 (76-50, 58-52, 61-30); S. Dilip Kumar (Rlys) bt Micheal Rebello (Knt) 3-2 (21-76, 58-23, 6-70 (53), 74-41, 70-54).

Group G: Bharat Sisodiya (MP) bt Vishal Gajjar (Guj) 3-0 (59-46, 82-22, 77-09); Divya Sharma (Har) bt Benay Agarwala (WB) 3-0 (73-41, 75-54, 69-37).

Group H: Pankaj Advani (PSPB) bt Younis Kouchey (J&K) 3-0 (85-25, 77-39, 60-54); Panduranga (Rlys) bt Peter Lalrintluanga (Miz) 3-0 (62-18, 61-00, 69-19).

Group I: Brijesh Damani (PSPB) bt Prakash Agarwal (Ctg) 3-0 (56-40, 92 (53) -6, 84 (55) -20); Shoaib Khan (Del) bt S. Ramakanth (AP) 3-0 (58-3, 70-12, 64-29).

Group J: Himanshu Jain (Tlgn) bt Anupam Jha (Bihar) 3-0 (59-36, 63-19, 68-16); Amit Arora (UP) bt Sumit Talwar (Chg) 3-2 (11-66, 14-67, 68-58, 51-34, 65-55).

Group L: Yasin Merchant (Mah) bt R. Loganathan (TN) 3-0 (58-2, 67-49, 90 (53) -38); Ketan Chawla (MP) bt Muddasar Ashiq (J&K) 3-0 (73-7, 63-38, 62-53).

Group M: Pushpinder Singh (Rlys) bt Sukumar Burman (Asm) 3-0 (53-51, 76-34, 77-32); Digvijay Kadian (Har) bt Chirag Ramkrishanan (Mah) 3-2 (64-58, 23-70 (49), 25-66, 67 (50) -28, 75 (32) -2).

Group N: Monu Choudhary (Del) bt Jaswinder Singh (Raj) 3-0 (88 (61) -46, 62-57, 70-7); Rahul Sachdev (Mah) bt Pandari Kishore (AP) 3-0 (111 (81) -7, 50-22, 72-1).