Tokyo Olympics Day 15: Complete list of medallists

Uganda's Joshua Cheptegei won the gold medal in the men's 5000m race.

Gold medallist Joshua Cheptegei of Team Uganda during the medal ceremony of the Men's 5000m at Tokyo Olympics on Friday.   -  Getty Images

Uganda's Joshua Cheptegei, world record holder in 5,000m, won the gold medal in the event a week after clinching silver in the 10,000m event in Tokyo.

READ MORE: Tokyo Olympics Day 16, Indians in action on August 7: Schedule, events, fixtures, timings in IST

Complete list of medallists on Day 15

ATHLETICS


Men's 50km Race Walk
GOLD: Dawid Tomala (POL)
SILVER: Jonathan Hilbert (GER)
BRONZE: Evan Dunfee (CAN)

Women's 20km Race Walk
GOLD: Antonella Palmisano (ITA)
SILVER: Sandra Lorena Arenas (COL)
BRONZE: Liu Hong (CHN)

Men's 5000m
GOLD: Joshua Cheptegei (UGA)
SILVER: Mohammed Ahmed (CAN)
BRONZE: Paul Chelimo (USA)

Women's 400m
GOLD: Shaunae Miller-Uibo (BAH)
SILVER: Marileidy Paulino (DOM)
BRONZE: Allyson Felix (USA)

Women's 1500m
GOLD: Faith Kipyegon (KEN)
SILVER: Laura Muir (GBR)
BRONZE: Sifan Hassan (NED)

Women's Javelin Throw
GOLD: Liu Shiying (CHN)
SILVER: Maria Andrejczyk (POL)
BRONZE: Kelsey-Lee Barber (AUS)

Women's 4x100m Relay
GOLD: Jamaica
SILVER: United States of America
BRONZE: Great Britain

Men's 4x100m Relay
GOLD: Italy
SILVER: Great Britain
BRONZE: Canada

BEACH VOLLEYBALL


Women's Event
GOLD: April Ross & Alix Klineman (USA)
SILVER: Mariafe Artacho del Solar & Taliqua Clancy (AUS)
BRONZE: Anouk Verge-Depre & Joana Heidrich (SUI)

BOXING


Men's Lightweight (57-63kg)
BRONZE: Hovhannes Bachkov (ARM)
BRONZE: Harry Garside (AUS)

Women's middleweight (69-75kg)
BRONZE: Nouchka Fontijn (NED)
BRONZE: Zenfira Magomedalieva (ROC)

Men's Heavyweight (81-91kg)
GOLD: Julio la Cruz (CUB)
SILVER: Muslim Gadzhimagomedov (ROC)

CYCLING TRACK


Women's Madison
GOLD: Great Britain
SILVER: Denmark
BRONZE: Russian Olympic Committee

Men's Sprint
GOLD: Harrie Lavreysen (NED)
SILVER: Jeffrey Hoogland (NED)
BRONZE: Jack Carlin (GBR)

FOOTBALL


Women's Event
GOLD: Canada
SILVER: Sweden

Men's Event
BRONZE: Mexico

HOCKEY


Women's Event
GOLD: Netherlands
SILVER: Argentina
BRONZE: Great Britain

KARATE


Men's Kata
GOLD: Ryo Kiyuna (JPN)
SILVER: Damian Quintero (ESP)
BRONZE: Ali Sofuoglu (TUR)
BRONZE: Ariel Torres Gutierrez (USA)

Women's Kumite - 61kg
GOLD: Jovana Prekovic (SRB)
SILVER: Yin Xiaoyan (CHN)
BRONZE: Giana Lotfy (EGY)
BRONZE: Merve Coban (TUR)

Men's Kumite - 75kg
GOLD: Luigi Busa (ITA)
SILVER: Rafael Aghayev (AZE)
BRONZE: Karoly Gabor Harspataki (HUN)
BRONZE: Stanislav Horuna (UKR)

MODERN PENTATHLON


Women's Individual
GOLD: Kate French (GBR)
SILVER: Laura Asadauskaite (LTU)
BRONZE: Sarolta Kovacs (HUN)

SPORT CLIMBING


Women's Combined
GOLD: Janja Garnbret (SLO)
SILVER: Miho Nonaka (JPN)
BRONZE: Akiyo Noguchi (JPN)

TABLE TENNIS


Men's Team
GOLD: People's Republic of China
SILVER: Germany
BRONZE: Japan

WRESTLING


Men's Freestyle 74kg
GOLD: Zaurbek Sidakov (ROC)
SILVER: Mahamedkhabib Kadzimahamedau (BLR)
BRONZE: Bekzod Abdurakhmonov (UZB)
BRONZE: Kyle Douglas Dake (USA)

Men's Freestyle 125kg
GOLD: Gable Dan Steveson (USA)
SILVER: Geno Petriashvili (GEO)
BRONZE: Taha Akgul (TUR)
BRONZE: Amir Hossein Zare (IRI)

Women's Freestyle 53kg
GOLD: Mayu Mukaida (JPN)
SILVER: Pang Qianyu (CHN)
BRONZE: Vanesa Kaladzinskaya (BLR)
BRONZE: Bolortuya Bat Ochir (MGL)

For more updates, follow Sportstar on :