Asian Games Day 7: Indians in action

Star athlete Hima Das will feature in the women's 400m heats while Dipika Pallikal Karthik will face Malaysian great Nicol David in the squash women's singles semifinal.

Dipika Pallikal Karthik will be facing a daunting task to overcome Malaysian squash great Nicol David in the women's singles semifinal.   -  Getty Images

Following the gold medals in rowing and tennis on day 6 and the men's hockey team thrashing Japan 8-0, India will see star athlete Hima Das in action in the women's 400m heats while Dipika Pallikal Karthik will be facing a daunting task to overcome Malaysian squash great Nicol David in the women's singles semifinal.

After disappointing eliminations of H.S. Prannoy and Kidambi Srikanth in the badminton men's singles on Day 6, PV Sindhu and Saina Nehwal will continue their hunt for a medal on Saturday in the women's singles round-of-16 matches. Here is the complete schedule of India's events on Saturday (IST).

Archery

Recurve Women’s Team 1/8 eliminations (8:00am): India vs Mongolia (Ankita Bhakat, Promila Daimary, Deepika Kumari)

Recurve Men’s Team 1/8 eliminations (9:20am): India vs Vietnam (Jagdish Choudhary, Atanu Das, Viswash)

 

Athletics

Men’s High Jump Qualification (9:00am): Chethan Balasubramanya

Men’s 400m Qualification (9:40am): Muhammed Anas Yahiya, Arokia Rajiv

Women’s Hammer Throw Finals (5:10pm): Sarita Romit Singh

Men’s Long Jump Qualification (5:15pm): Sreeshankar

Women’s 100m Heats (6:00pm): Dutee Chand

Men’s Shot put Final (6:30pm): Tajinderpal Singh Toor

Women’s 10,000m Final (6:30pm): Sanjivani Baburao Jadhav, Suriya Loganathan

Women’s 400m Heats (7:05pm): Hima Das, Nirmla

 

Badminton

Women’s Singles round-of-16 (11:30am): Saina Nehwal

Men’s Doubles round-of-16 (12:00pm): Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty, Manu Attri/B. Sumeeth Reddy

Women’s Singles round-of-16 (12:30pm): PV Sindhu

Women’s doubles Quarterfinals (1:00pm): Ashwini Ponnappa/Sikki Reddy

 

Hockey

Women’s Pool B (6:30pm): India vs South Korea

 

Shooting

Skeet Women Qualification (6:30am): Rashmi Rathore, Ganemat Sekhon

Skeet Men Qualification (7:00am): Angad Vir Singh Bajwa, Sheeraz Sheikh

25m Rapid Fire Pistol Men (7:30am): Shivam Shukla, Anish

 

Squash

Women’s Singles semifinal (1:30pm): Deepika Pallikal Karthik vs Nicol David

Women’s Singles semifinal (2:30pm): Joshna Chinappa vs Sivasangari Subramaniam

Men’s Singles semifinal (3:30pm): Saurav Ghosal vs Au Chun Ming

 

Weightlifting

Men’s 94kg (12:30pm): Vikas Thakur