National C'ship: Shrikrishna enters knock-out stage

Tamil Nadu teenager S. Shrikrishna scored a fine 3-1 victory against Alok Kumar to top his group in the billiards competition of the Manish National Billiards and Snooker championship at the PYC Gymkhana here on Saturday.

K. Murali Kumar

Shrikrishna had beaten Railways’ Nikhil Ghadge and Delhi’s Amit Sharma before taking on the experienced Alok Kumar in an evening match.   -  K. Murali Kumar

Tamil Nadu teenager S. Shrikrishna scored a fine 3-1 victory against Alok Kumar to top his group in the billiards competition of the Manish National Billiards and Snooker championship at the PYC Gymkhana here on Saturday.

Shrikrishna had beaten Railways’ Nikhil Ghadge and Delhi’s Amit Sharma before taking on the experienced Alok Kumar in an evening match. Most of the fancied players made the cut for the knock-out draw of 32. Champion cuiest Pankaj Advani is the top seed in the knock-out draw and he is followed by Rupesh Shah.

>Read: Shrikrishna making waves

Other players who have advanced to the knock-out stage are, last year’s winner Sourav Kothari and runner-up Siddharth Parikh, Rishabh Kumar, national junior champion Asutosh Padhy, B. Bhaskar, Dhwaj Haria, Subrat Das, Amer Hussain, Devendra Joshi, S.Sankar Rao, Vishal Madan, Dhruv Sitwala, M. L. Laxman, Alok Kumar, Brijesh Damani, Shyam Jagtiani, S.Simhachalam, Aditya Agarwal, D. Raj Kumar, Manish Jain, Rishabh Thakkar, I. H. Manudev, Ketan Chawla, Loukic Pathare, Arun Agrawal, Shabaaz Adil Khan, Rafath Habib, K. Venkatesham and V. Subramanian.

The results (league):

Group A: Sourav Kothari (PSPB) bt Rishabh Kumar (Mah) 3-1 (100 (55) -62, 52-100 (60), 100-51, 100 (70) -24); bt Sundeep Gulati (Del 3-0 (100 (94) - 8, 100-90, 100-76).

Group B: Siddharth Parikh (Rlys) bt Jagadesh (TN) 3-1 (100-95, 9-100, 102-77, 102-20); Asutosh Padhy (Odhi) bt Ajinkya Agnihotri (Har) 3-1 (81-100, 100-10, 100-55, 100-79).

Group D: Subrat Das (Odhi) bt Deeraj Raj (Tel) 3-0 (101-96, 100-87, 101-90 ); Dhwaj Haria (PSPB) bt Kankan Shamsi (U.P.) (101-17, 100-49, 80-101, 100-52); bt Dheeraj Raj (Tel) 3-0 (100-28, 100-32, 100-44); Subrat Das (Odhi) bt Kankan Shamsi (UP) 3-1 (100 (57) -24, 100-37, 61-101, 100-41)

Group E: Aamer Hussain (WB) bt Anupam Jha (Bih) 3-0 (100-51, 100-50, 104-59); Pankaj Advani (PSPB) bt Nitin Kohli (UP) 3-0 (100 (66) -2, 100 (87) -34, 100 (100) -12).

Group G: S. Sankar Rao (AP) bt A. Satish Kumar (Knt) 3-0 (100-74, 100-36, 100-76); Vishal Madan (Mah) bt Tarun Gupta (Tel) 3-2 (95-100, 100-55, 102-26, 14-100, 100-90).

Group H: Dhruv Sitwala (PSPB) bt M. L. Lakshman (Knt) 3-0 (100 (91) -6, 100-20, 100 (91)-17).

Group I: Rupesh Shah (PSPB) bt Shakil Ahmed (WB) 3-0 (100 (100) -4, 100-69, 100 (79) -02).

Group J: S. Shrikrishna (TN) bt Amit Sharma (Del) 3-0 (100 (95) -0, 100 (68) -20, 100-65); bt Alok Kumar (PSPB) 3-1 (102 (98) -5, 21-101, 101-20, 100-43); Alok Kumar (PSPB) bt Nikhil Ghadge (Rlys) 3-1 (100-49, 70-100 (58), 100-17, 100 (75) -13).

Group K: Brijiesh Damani (PSPB) bt S. Magesh (TN) 3-0 (100-46, 100-42, 100-52); Shyam Jagtiani (WB) bt Siddarth Patni (MP) 3-0 (100-96, 100-61, 100-32).

Group M: Aditya Agarwal (Rlys) bt K. Venkatesham (Rlys) 3-1 (76 (72) -100, 100 (55)-64, 100-29, 100-54); Rohan Jambusaria (Mah) bt Tushar Shresta (Bih) 3-0 (100-49, 100-54, 100(67) -24).

Group N: D. Raj Kumar (Knt) bt Bhuvaneshvaran (TN) 3-0 (100-40, 100(92) -8, 100-71); Shahbaaz Adil Khan (PSPB) bt Malkeet Singh (Rlys) 3-0 (100-97, 100-31, 100-4).

Group O: Rafath Habib (Rlys) bt Anseth Pereira (JHK) 3-0 (100-86, 100-66, 100-35); Manish Jain (WB) bt Kreishh Gurbaxani (MH) 3-2 (100 (70) -33, 84 (55)-100, 100-57, 52-100, 100-37).

Group P: Manan Chandra (PSPB) bt Durga Prasad (Rlys) 3-0 (100 (56) -32, 100 (68) -00, 100-87); V. Subramaninan (Mah) bt Manan Chandra (PSPB) 3-1 (100-29, 99-100, 100-71, 100 (99) -2; Rishabh Thakkar (Mah) bt Manan Chandra (PSPB) 3-1 (100 (100) -0, 100 (70) -44, 41-100 (54), 100(80) -22).