Day two: India results

Vinesh Phogat won the 50kg category gold in women's wrestling with a dominant show. Deepak Kumar and Lakshay Sheoran collected silver medals in shooting.

India's Vinesh Phogat with her wrestling gold medal at the Asian Games in Jakarta on Monday.   -  PTI

Artistic gymnastics: Men’s qualifiers sub-division 3: 1. China (261.750); 2. Japan (256.750); 3. Korea (245.200); 9. India (Asish Kumar, Rakesh Patra,Gaurav Kumar, Yogeshwar Singh,Siddharth Verma) 229.950.

Badminton, quarterfinals

Men: Indonesia bt India 3-1 (Anthony Ginting bt K. Srikanth 23-21, 20-22, 21-10; Marcus Gideon & Kevin Sukamuljo bt Satwik Sairaj Rankireddy & Chirag Shetty19-21, 21-19, 21-16; Jonatan Christie lost to H.S. Prannoy 15-21, 21-19, 19-21; Fajar Alfian & Muhammed Rian Ardianto bt Manu Attri & Sumeeth Reddy 21-14, 21-18).

Women: Japan bt India 3-1 (Akane Yamaguchi lost to P.V. Sindhu 21-18, 21-19; Yuki Fukushima& Hirota Sayaka bt Sikki Reddy & Arathi Sara Sunil 21-15, 21-6; Nozomi Okuhara bt SainaNehwal 21-11, 23-25, 21-16; Misaki Matsutomo & Ayaka Takahashi bt Ashwini Ponnappa & P.V. Sindhu 21-13, 21-12).

Read: Vinesh sparkles; shooters add silver: India on Day 2 at Asiad

Basketball 5x5, Preliminary: Women: Unified Korea bt India 104-54.

Handball: Men, main round, Group 3: India bt Malaysia 45-19.

Kabaddi: Men: South Korea bt India 24-23; Women: India bt Thailand 33-23.

Rowing (heats): Men’s lightweight single sculls: 1. Dushyant (enters final); Double sculls: OmPrakash & Swaran Singh (enter final).

Men’s lightweight eight: Heats: India makes repechage round from Heat 2.

Women’s single sculls: Heats: 6. Sayali Rajendra & Pooja (enter final).

Also read: As the day two progressed at the Asian Games

Sepak Takraw: Regu preliminary: Men: India bt Iran 2-1; lost to Indonesia 3-0; Women: Laos bt India 2-1.

Shooting

Men’s trap: 1. Kunpi Yang (Tpe) 48; 2. Lakshay Sheoran (Ind) 43; 3. Daemyeong Ahn(Kor) 30; 4. Manavjit Singh Sandhu (Ind) 26.

10m Air Rifle: 1. Yang Haoran (Chn) 249.1; 2. Deepak Kumar (Ind) 247.7; 3. Lu Shaochuan(Tpe) 226.8.

Tennis, round of 32: Men’s singles: Prajnesh Gunneshwaran (Ind) bt Fitriadi Rifqi (Ina) 6-2, 6-0; R. Ramkumar bt Wong Hong Kit (H.Kg.) 6-1, 7-6(4); Doubles: Ramkumar & Sumit Nagal bt SB Bajracharya & A. Bastola (Nep) 6-1, 6-1.

Women’s doubles: Lertpitaksinchai & Plipuech bt Rutuja Bhosale & Y. Pranjala 3-6. 6-4, [11-9].

Volleyball: Men’s preliminary: India bt Hong Kong 27-25, 25-22, 25-19.

Wrestling: Women 50kg freestyle: GOLD: Vinesh Phogat (Ind) bt Yuki Irie (Jpn) 6-2; 62kg freestyle, bronze medal: Rim Jong Sim (Kor) bt Sakshi Malik (Ind) 12-2; 57kg freestyle bronze medal: Sakagami Katsuki (Jpn) bt Pooja Dhanda (Ind) 6-1.

Wushu: Women’s Taijijian: 1. Lindswell (Ina) 9.75; 2. Uen Ying Junaita (H.Kg.) 9.71; 3. AgathaChrystenzen (Phi) 9.68; 8. Sanatombi Chanu (Ind) 9.63.