Vijay Hazare Trophy: Schedule, time, teams, who is playing who and where

The cities of Surat, Indore, Bangalore, Jaipur and Kolkata will host the Elite Group Teams, while the Plate Group matches will be held across Chennai.

Dinesh Kartik-led Tamil Nadu will begin its Vijay Hazare Trophy campaign against Punjab.   -  PTI

It is time again for India’s premier domestic one-day tournament as 38 teams will battle it out over 103 50-over matches in the Vijay Hazare Trophy.

While the cities of Surat, Indore, Bangalore, Jaipur and Kolkata will host the 30 Elite Group Teams, the Plate Group matches will be held across grounds in Chennai.

Current champion Karnataka, captained by Ravikumar Samarth, will begin its campaign against Uttar Pradesh on February 20. Dinesh Kartik-led Tamil Nadu, which is fresh from lifting the Syed Mushtaq Ali Trophy, will begin its campaign against another strong team- Punjab.

The group stages of the tournament will begin from February 20. The venue for the knockouts- starting March 7- is yet to be decided.

Vijay Hazare Trophy 2021 groups and venues:

Elite A: Gujarat, Chhattisgarh, Hyderabad, Tripura, Baroda, Goa. Venue: Surat

Elite B: Tamil Nadu, Punjab, Jharkhand, Madhya Pradesh, Vidarbha, Andhra Pradesh. Venue: Indore

Elite C: Karnataka, Uttar Pradesh, Kerala, Odisha, Railways, Bihar. Venue: Bangalore

Elite D: Delhi, Mumbai, Maharashtra, Himachal Pradesh, Rajasthan, Pondicherry. Venue: Jaipur

Elite E: Bengal, Services, Jammu & Kashmir, Saurashtra, Haryana, Chandigarh. Venue: Kolkata

Plate Group: Uttarakhand, Assam, Nagaland, Meghalaya, Manipur, Arunachal Pradesh, Mizoram, Sikkim. Venue: Chennai

Group stage fixtures (February 20- March 1) and Knockout Fixtures (March 7-14)

Date

Round and Group

Fixtures

Time

Venue

February 20

Round I - Elite Group A

Gujarat v Chhattisgarh

09.00 IST

Lalbhai Contractor Stadium, Surat

 

Round I - Elite Group A

Hyderabad v Tripura

09.00 IST

C K Pithawala Ground, Surat

 

Round I - Elite Group A

Baroda vs Goa

09.00 IST

Kholvad Gymkhana Ground, Surat

 

Round I - Elite Group B

Tamil Nadu v Punjab

09.00 IST

Emerald Heights International School Ground, Indore

 

Round I - Elite Group B

Jharkhand v Madhya Pradesh

09.00 IST

Holkar Stadium, Indore

 

Round I - Elite Group B

Vidarbha v Andhra

09.00 IST

SS Cricket Commune, Indore

 

Round I - Elite Group C

Karnataka v Uttar Pradesh

09.00 IST

M.Chinnaswamy Stadium, Bangalore

 

Round I - Elite Group C

Kerala v Odisha

09.00 IST

Alur Cricket Stadium, Bangalore

 

Round I - Elite Group C

Railways v Bihar

09.00 IST

Alur Cricket Stadium, Bangalore

February 21

Round I - Elite Group E

Bengal v Services

08.45 IST

Eden Gardens, Kolkata

 

Round I - Elite Group E

J & K v Saurashtra

08.45 IST

JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata

 

Round I - Elite Group E

Haryana v Chandigarh

08.45 IST

22 Yards, Salt Lake, Kolkata

 

Round I - Elite Group D

Delhi v Mumbai

09.00 IST

Jaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur

 

Round I - Elite Group D

Maharashtra v Himachal

09.00 IST

K L Saini Stadium, Jaipur

 

Round I - Elite Group D

Rajasthan v Pondicherry

09.00 IST

Sawai Mansingh Stadium, Jaipur

 

Round I - Plate

Uttarakhand v Meghalaya

09.00 IST

IC-Gurunanak College Ground, Chennai

 

Round I - Plate

Assam v Manipur

09.00 IST

VB Nest Ground, Chennai

 

Round I - Plate

Nagaland v Sikkim

09.00 IST

T I Murugappa Ground, Chennai

 

Round I - Plate

Arunachal Pradesh v Mizoram

09.00 IST

SSN College Ground, Chennai    

February 22

Round II - Elite Group A

Hyderabad v Chattisgarh

09.00 IST

C K Pithawala Ground, Surat

 

Round II - Elite Group A

Gujarat v Goa

09.00 IST

Lalbhai Contractor Stadium, Surat

 

Round II - Elite Group A

Baroda v Tripura

09.00 IST

Kholvad Gymkhana Ground, Surat

 

Round II - Elite Group B

Jharkhand v Punjab

09.00 IST

SS Cricket Commune, Indore

 

Round II - Elite Group B

Tamil Nadu v Andhra

09.00 IST

Holkar Stadium, Indore

 

Round II - Elite Group B

Vidarbha v Madhya Pradesh

09.00 IST

Emerald Heights International School Ground, Indore

 

Round II - Elite Group C

Kerala v Uttar Pradesh

09.00 IST

Alur Cricket Stadium II, Bangalore

 

Round II - Elite Group C

Karnataka v Bihar

09.00 IST

Just Cricket, Bangalore

 

Round II - Elite Group C

Railways v Odisha

09.00 IST

M.Chinnaswamy Stadium, Bangalore

February 23

Round II - Elite Group E

J &K v Services

08.45 IST

JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata

 

Round II - Elite Group E

Bengal vs Chandigarh

08.45 IST

Eden Gardens, Kolkata

 

Round II - Elite Group D

Maharashtra v Mumbai

09.00 IST

K L Saini Stadium, Jaipur

 

Round II - Elite Group D

Delhi v Pondicherry

09.00 IST

Jaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur

 

Round II - Elite Group D

Rajasthan v Himachal

09.00 IST

Sawai Mansingh Stadium, Jaipur

 

Round II - Elite Group E

Haryana v Saurashtra

09.00 IST

22 Yards, Salt Lake, Kolkata

 

Round II - Plate

Assam v Arunachal Pradesh

09.00 IST

T I Murugappa Ground, Chennai

 

Round II - Plate

Uttarakhand v Manipur

09.00 IST

SSN College Ground, Chennai

 

Round II - Plate

Nagaland v Mizoram

09.00 IST

IC-Gurunanak College Ground, Chennai

 

Round II - Plate

Meghalaya v Sikkim

09.00 IST

VB Nest Ground, Chennai

February 24

Round III - Elite Group A

Hyderabad v Baroda

09.00 IST

Lalbhai Contractor Stadium, Surat

 

Round III - Elite Group A

Gujarat v Tripura

09.00 IST

C K Pithawala Ground, Surat

 

Round III - Elite Group A

Goa v Chattisgarh

09.00 IST

Kholvad Gymkhana Ground, Surat

 

Round III - Elite Group B

Jharkhand v Vidarbha

09.00 IST

SS Cricket Commune, Indore

 

Round III - Elite Group B

Tamil Nadu v Madhya Pradesh

09.00 IST

Holkar Stadium, Indore

 

Round III - Elite Group B

Andhra v Punjab

09.00 IST

Emerald Heights International School Ground, Indore

 

Round III - Elite Group C

Kerala v Railways

09.00 IST

Just Cricket, Bangalore

 

Round III - Elite Group C

Karnataka v Odisha

09.00 IST

Alur Cricket Stadium III, Bangalore

 

Round III - Elite Group C

Bihar v Uttar Pradesh

09.00 IST

Alur Cricket Stadium, Bangalore

February 25

Round III - Elite Group E

J & K v Haryana

08.45 IST

Eden Gardens, Kolkata

 

Round III - Elite Group E

Bengal v Saurashtra

08.45 IST

JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata

 

Round III - Elite Group E

Chandigarh v Services

08.45 IST

22 Yards, Salt Lake, Kolkata

 

Round III - Elite Group D

Maharashtra v Rajasthan

09.00 IST

Jaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur

 

Round III - Elite Group D

Delhi v Himachal

09.00 IST

K L Saini Stadium, Jaipur

 

Round III - Elite Group D

Pondicherry v Mumbai

09.00 IST

Sawai Mansingh Stadium, Jaipur

 

Round III - Plate

Assam v Nagaland

09.00 IST

SSN College Ground, Chennai

 

Round III - Plate

Uttarakhand v Arunachal Pradesh

09.00 IST

VB Nest Ground, Chennai

 

Round III - Plate

Meghalaya v Mizoram

09.00 IST

T I Murugappa Ground, Chennai

 

Round III - Plate

Manipur v Sikkim

09.00 IST

IC-Gurunanak College Ground, Chennai

February 26

Round IV - Elite Group A

Tripura v Goa

09:00 IST

Lalbhai Contractor Stadium, Surat

 

Round IV - Elite Group A

Baroda v Chattisgarh

09:00 IST

C K Pithawala Ground, Surat

 

Round IV - Elite Group A

Gujarat v Hyderabad

09:00 IST

Kholvad Gymkhana Ground, Surat

 

Round IV - Elite Group B

Madhya Pradesh v Andhra

09:00 IST

Emerald Heights International School Ground, Indore

 

Round IV - Elite Group B

Vidarbha v Punjab

09:00 IST

Holkar Stadium, Indore

 

Round IV - Elite Group B

Tamil Nadu v Jharkhand

09:00 IST

The Daly College, Indore

 

Round IV - Elite Group C

Odisha v Bihar

09:00 IST

Alur Cricket Stadium II, Bangalore

 

Round IV - Elite Group C

Railways v Uttar Pradesh

09:00 IST

Alur Cricket Stadium III, Bangalore

 

Round IV - Elite Group C

Karnataka v Kerala

09:00 IST

M.Chinnaswamy Stadium, Bangalore

February 27

Round IV - Elite Group E

Saurashtra v Chandigarh

08.45 IST

Eden Gardens, Kolkata

 

Round IV - Elite Group E

Haryana v Services

08.45 IST

JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata

 

Round IV - Elite Group E

Bengal v J & K

08.45 IST

22 Yards, Salt Lake, Kolkata

 

Round IV - Elite Group D

Himachal v Pondicherry

09.00 IST

Jaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur

 

Round IV - Elite Group D

Rajasthan v Mumbai

09.00 IST

K L Saini Stadium, Jaipur

 

Round IV - Elite Group D

Delhi v Maharashtra

09.00 IST

Sawai Mansingh Stadium, Jaipur

 

Round IV - Plate

Nagaland v Manipur

09.00 IST

VB Nest Ground, Chennai

 

Round IV - Plate

Assam v Sikkim

09.00 IST

 IC-Gurunanak College Ground, Chennai

 

Round IV - Plate

Uttarakhand v Mizoram

09.00 IST

T I Murugappa Ground, Chennai

 

Round IV - Plate

Meghalaya v Arunachal Pradesh

09.00 IST

SSN College Ground, Chennai

February 28

Round V - Elite Group A

Gujarat v Baroda

09.00 IST

Lalbhai Contractor Stadium, Surat

 

Round V - Elite Group A

Hyderabad v Goa

09.00 IST

C K Pithawala Ground, Surat

 

Round V - Elite Group A

Tripura v Chattisgarh

09.00 IST

Kholvad Gymkhana Ground, Surat

 

Round V - Elite Group B

Tamil Nadu v Vidarbha

09.00 IST

Emerald Heights International School Ground, Indore

 

Round V - Elite Group B

Jharkhand v Andhra

09.00 IST

The Daly College, Indore

 

Round V - Elite Group B

Madhya Pradesh v Punjab

09.00 IST

Holkar Stadium, Indore

 

Round V - Elite Group C

Karnataka v Railways

09.00 IST

M.Chinnaswamy Stadium, Bangalore

 

Round V - Elite Group C

Kerala v Bihar

09.00 IST

Alur Cricket Stadium III, Bangalore

 

Round V - Elite Group C

Odisha v Uttar Pradesh

09.00 IST

Just Cricket, Bangalore

March 1

Round V - Elite Group E

Bengal v Haryana

08.45 IST

Eden Gardens, Kolkata

 

Round V - Elite Group E

J & K v Chandigarh

08.45 IST

JU Second Campus, Salt Lake, Kolkata

 

Round V - Elite Group E

Saurashtra v Services

08.45 IST

22 Yards, Salt Lake, Kolkata

 

Round V - Elite Group D

Delhi v Rajasthan

09.00 IST

Jaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur

 

Round V - Elite Group D

Maharashtra v Pondicherry

09.00 IST

K L Saini Stadium, Jaipur

 

Round V - Elite Group D

Himachal v Mumbai

09.00 IST

Sawai Mansingh Stadium, Jaipur

 

 

Round V - Plate

Uttarakhand v Sikkim

09.00 IST

SSN College Ground, Chennai

 

Round V - Plate

Assam v Mizoram

09.00 IST

IC-Gurunanak College Ground, Chennai

 

Round V - Plate

Nagaland v Arunachal Pradesh

09.00 IST

VB Nest Ground, Chennai

 

Round V - Plate

Meghalaya v Manipur

09.00 IST

T I Murugappa Ground, Chennai

March 7

Pre Quarter Finals

TBD v TBD

09.00 IST

TBC

March 8

Quarter Final 1

TBD v TBD

09.00 IST

TBC

 

Quarter Final 2

TBD v TBD

09.00 IST

TBC

March 9

Quarter Final 3

TBD v TBD

09.00 IST

TBC

 

Quarter Final 4

TBD v TBD

09.00 IST

TBC

March 11

Semi Final 1

TBD v TBD

09.00 IST

TBC

 

Semi Final 2

TBD v TBD

09.00 IST

TBC

March 14

Final

TBD v TBD

09.00 IST

TBC

 

For more updates, follow Sportstar on :