CWG Day 4: All eyes on Indian boxers, shooters

After the Indian weightlifters put up a brilliant show on day four of the Commonwealth Games by clinching two gold medals, the onus will be on the boxers and shooters on day five.

Mary Kom (2nd from left) and Lovlina Borgohain (right) will have a shot at securing a medal when they engage in their quarterfinal bouts in their 48kg and 69kg respectively.   -  PTI

After weightlifters Sathish Sivalingam and Venkat Rahul Ragala took India's medal tally to six medals by winning the men’s 77kg and 85kg weightlifting gold medals on Saturday, it is the turn of the boxers to make their mark on Sunday.

Pugilists Mary Kom and Lovlina Borgohain will have a shot at securing a medal when they engage in their quarterfinal bouts in their 48kg and 69kg respectively.

READ: Indian lifters continue golden run at Gold Coast

Coming to the shooting department, Heena Sidhu and Manu Bhaker remain the top contenders in the women's 10m air rifle event.

The Indian badminton team, which has had a remarkable run so far, will have a chance to seal its spot in the mixed team final when it faces Singapore.

Pranati Nayak will look to secure India's first medal in the gymnastics category when she participates in the vault final on Sunday.

Coming to the weightlifting category, where India has won all of its six medals, Vikas Thakur will be seen in action in the men's 94kg category, while Seema will feature in the women's 69kg category.

ALSO READ: Indian teams breeze through to semis

Given below is the schedule of events featuring Indian athletes on April 8 and the early hours of April 9. (All timings are IST)
 

Athletics:
400m (men) Round 1 – Heat 1 – Mohammed Anas Yahiya, 11.15 AM
Shot put (men), qualifying – Group A – Tejinder Singh, 12.05 PM
Men’s 20 km walk: Irfan Thodi, Manish Singh Rawat 2:30 AM
Women’s 20 km walk: Khusbir Kaur, Soumya Baby 4:45 AM

 

Badminton:
Mixed team (semifinals): India v Singapore, 6.30 AM

 

Basketball:
League matches: India v New Zealand (Pool B, women), 1 PM
India v Scotland (Pool B, men), 4.30 PM

 

Boxing:
M. C. Mary Kom v Megan Gordon (Scotland), women’s 48kg quarterfinal, 7.45 AM Vikas Krishan v Campbell Somerville (Australia), men’s 75kg round of 16, 9.30 AM Lovlina Borgohain v Sandy Ryan (England), women’s 69kg quarterfinal, 2.30 AM

 

Cycling (Track):
Women’s Kerin final: Deborah Herold, Aleena Reji 4:35 AM
1000m men time trial – P. S. Sanuraj, Sahil Kumar, Ranjit Singh, 2.37 AM
Women scratch race final: Amritha Reghunath, Sonali Chang, Manorama Devi 4:15 AM

 

Gymnastics (artistic):
Apparatus finals, women (vault) – Pranati Nayak, 10.57 AM
Men (rings) – Rajesh Patra, 12.16 PM

 

Hockey:
Men Pool B league match: India v Wales, 3 PM
Women’s Pool A match: India vs England 5 AM

 

Table tennis:
Women’s Team semifinal: India vs England 6 AM

 

Shooting:
Men’s 10m air rifle final: Ravi Kumar and Deepak Kumar 9 AM

Women’s 10m air pistol final: Manu Bhaker and Heena Sidhu 7:30 AM

Women’s Skeet final: Saniya Sheikh, Maheshwari Chauhan 11:15 AM

Men’s Skeet: Smit Singh, Sheeraj Sheikh qualification day 1 5 AM

 

Swimming:
100m butterfly (men) – Heats 2 – Sajan Prakash, 7.08 AM
Men’s 50m backstroke: Srihari Nataraj 5 AM

 

Weightlifting:
Men 94kg class – Vikas Thakur, 9:30 AM
Women 69kg category – Seema, 2 PM
Women’s 69kg category – Punam Yadav 5 AM

 

                                 In the early hours of April 9:

Table tennis:
Men – team event – semifinal: India v Singapore, 5 AM

Lawn bowls:
Women pairs – Section A – Round 1, India v Wales, 4.30 AM

Shooting:
Men – 10m air pistol, qualification (Jitu Rai, Om Prakash Mitharwal), 4.30 AM
Skeet, qualification (Smit Singh, Sheeraz Sheik) – day 2 – 4.30 AM

Weightlifting:
Men: 105kg – Pardeeep Singh, 5 AM