National junior athletics: Sunil, Harshita shine as records tumble

While Sunil Dawar broke a 24-year-old under-20 national record in the men's 5000m, Delhi hammer thrower Harshita Sehrawat bettered her under-18 national record.

Delhi hammer thrower Harshita Sehrawat bettered her under-18 national record with a 63.33m effort.   -  SPECIAL ARRANGEMENT

Sunil Dawar broke a 24-year-old under-20 national record in the men's 5000m at the National junior athletics championships in Guwahati on Monday.

National junior athletics championships: Ankita betters Sunita Rani’s mark  

He clocked 14:13.95s to better Gojen Singh’s time of 14:14.48 which came at the World Junior Championships in Sydney in 1996. With that, he completed a 1500-5000m double at the Sarusajai Stadium, a feat which he had achieved in the recent Junior Federation Cup in Bhopal too.

National junior athletics: Reshma Patel clinches gold, breaks national record  

Meanwhile, Delhi hammer thrower Harshita Sehrawat bettered her under-18 national record with a 63.33m effort. Haryana walker Amit Khatri and sprint hurdlers Aparna Roy (Kerala) and Yashwant Kumar Laveti (AP) also came up with quality performances.

The results:

Men: Under-20: 5000m: 1. Sunil Dawar (MP) 14:13.95s NR, OR 14:14.48, Gojen Singh, Sydney, 1996; 2. Puneet Yadav (Har) 14:16.75, 3. M. Sathish Kumar (TN) 14:37.54. 110m hurdles: 1. Yashwant Kumar Laveti (AP) 13.92s ENR; 2. Vikas Ananda Khodke (Mah) 13.97, 3. Usaid Khan (UP) 14.16. High jump: 1. Piyush Singh (Haryana) 2.08m, 2. J Arvind (TN) 2.03, 3. Abhar Atul Datta (Mah) 2.03. Hammer throw: 1. Jai Chand (Raj) 65.65s, 2. Himanshu (Har) 59.34, 3. Mayank Yadav (Del) 55.47.

Boys: Under-18: 110m hurdles: 1. V. Muhammed Hanan (Ker) 13.94s, 2. Mohit (Har) 14.11; 3. A. Graceson Jeeva (TN) 14.12. 10000m walk: 1. Amit Khatri (Har) 42.15.91s MR, OR 42:41.68, Parveen Kumar, Ranchi, 2018), 2. Bajarangi Prajapati (MP) 43:36.53, 3. Aditya Negi (Utk) 43:36.93. Pole vault: 1. Ankit Kumar (UP) 4.50m, 2. R. Sakthi Mahendran (TN) 4.40, 3. Neeraj Kumar (UP) 4.30. Long Jump: 1. Abinand Surendran (Ker) 7.11m, 2. S. Sanmath Darshan (TN) 7.01, 3. Avinash Ramachandra (MP) 6.89. Triple Jump: 1. S. Mithilesh Kumar (TN) 15.03m, 2. Jwngsar Basumatary (Asm) 15.00, 3. V.S. Sebastian (Ker) 14.72. Hammer Throw: 1. Mohammad Shahban (UP) 67.20m, 2. Mohammad Nadeem (UP) 65.91, 3. Nirbhay Choudhary (Del) 64.04.

Under-16: 80m hurdles: 1. Hariharan Kathiravan (TN) 10.80s, 2. Sandip Gond (Mah) 10.81s 3. Rajendra Sidhu (Odi) 10.84. 5000m walk: 1. Ashish Santosh Yadav (Har) 22:19.79s 2. Himanshu Kumar (Utk) 22:23.69, 3. Babendra Singh (Utk) 23:00.14.

Under-14: Shot Put: 1. Hemant Singh Rawat (MP) 18.84m NR, OR 17.88m, Dhanveer Singh, Coimbatore, 2016), 2. Yash Chhikara (Del) 17.52, 3. Ommkar Prasad (Odi) 16.33.

Women: Under-20: 3000m: 1. Chatru Ghumnaram (Raj) 9:54.90s, 2. Rebi Pal (UP) 10:02.58, 3. Ruby Kashyap (UP) 10:06.48. 100m hurdles: 1. Aparna Roy (Ker) 13.83s MR, OR 14.00, Aparna Roy, Guntur, 2019; 2. P.M. Thabitha (TN) 14.13s, 3. Gurdeep Kaur (Pun) 14.46. Discus throw: 1. Grima (Har) 46.67m, 2. Pooja (Har) 44.54, 3. Neetika Verma (UP) 43.90.

Girls: Under-18: 100m hurdles: 1. Nandini Agasara (Tel) 13.83s, 2. Pooja (Har) 15.45; 3. S. Akschida (TN) 15.54. Triple jump: 1. Monika (Har) 11.77m, 2. A. Abinaya Sri (TN) 11.76; 3. Nimisha Dayma (MP) 11.62. Hammer throw: 1. Harshita Sehrawat (Del) 63.33m NR, OR 61.93, Hong Kong, 2019; 2. Manjita (Raj) 53.37; 3. Tanya Chaudhary (UP) 52.39.

Under-16: 80m hurdles: 1. Unnathi Aiyyappa Bolland (Kar) 11.50s, 2. Sabita Toppo (Odi) 11.77, 3. Saniya Mahendra Sawanth (Mah) 11.90.

Under-14: Shot Put: 1. Anshu (Har) 14.25m NR, OR 13.07, Bharti, Tirupati, 2018; 2. Amanat Kamboj (Pun) 13.82, 3. Pearl Praveen D’Souza (Mah) 12.78.