CWG Day 7: Sindhu to begin campaign

Ace Indian shutter P. V. Sindhu, who has been declared fit to play after suffering an ankle strain, will begin her 2018 Commonwealth Games campaign on Wednesday.

P. V. Sindhu did not feature in the mixed team event as she continued to nurse her ankle injury. She begins her campaign on Wednesday against Fiji's Andra Whiteside.   -  SANDEEP SAXENA

Ace Indian shutter P. V. Sindhu, who has been declared fit to play after suffering an ankle strain, will be seen in action on Wednesday as she begins her campaign with a round-of-32 clash against Fiji's Andra Whiteside. Meanwhile, Tejaswin Shankar will have a shot at a podium finish when he participates in the finals of the men's high jump event at 3.35 PM.

It will be a busy day in the boxing department as Mary Kom, who is already assured of a medal, will take on Sri Lanka's Anusha Dirukshi and hope to make her way into the final as she bids for her first Commonwealth medal. Other Indian pugilists, including Sarita Devi, Gaurav Solanki and Vikas Krishnan, will engage in their respective quarterfinal bouts.

READ: Sidhu adds third gold to India’s shooting kitty in CWG

The Indian table tennis stars, who won the gold in both the women's and men's team events, will be seen in action as they begin their singles and mixed doubles campaigns.

Given below are the events in which the Indian athletes will feature at the XXI Commonwealth Games on Wednesday. (All times in IST)

Athletics
Women long jump – qualification, Group A (V. Neena), Group B (Nayana James), 2.30 p.m.
Men high jump final, Tejaswin Shankar, 3.35 p.m., Women 400m final, Hima Das, 5.15.

 

Badminton
Women’s singles – Round of 32: Saina Nehwal v Elsie De Villiers (Sourth Africa), 12 noon, P. V. Sindhu v Andra Whiteside (Fiji), 1.30 p.m., Rithuvika Gadde v Grace Attipaka (Ghana), 1.45 p.m.

Men’s singles – Round of 32: Kidambi Srikanth v Aatish Lubah (Mauritius), 12.45 p.m. H. S. Prannoy v Christopher Jean Paul (Mauritius), 2.15 p.m.

Mixed doubles: India v England, v Fiji (timings yet to be decided).

 

Boxing
Women’s 48kg semifinal, M. C. Marykom v Anusha Dirukshi (Sri Lanka), 7.32 a.m., 60kg quarterfinal: Sarita Devi v Anja Stridsman (Aus), 8.02 a.m., 51kg quarterfinal: Pinki Rani v Lisa Whiteside (England), 2.02 p.m.,

Men: 52kg quarterfinal: Gaurav Solanki v Charles Keama (Papua New Guinea), 9.05 a.m., 75kg quarterfinal: Vikas Krishan v Benny Muziyo (Zambia), 11.31 a.m. 60kg quarterfinal, Manish Kaushik v Colum French (England), 3.35 p.m.
 

 

Hockey
Men Pool B: India v England, 3 p.m.

 

Squash
Mixed doubles – Pool F: Vikaram Malhotra/Ramit Tandon v Peter Creed/Joel Makin (Wales), 6.30 a.m., v Colette Sultana/Dianne Kellas (Malta), 1.30 p.m. Pool H: Joshna Chinappa/Harinder Singh Sandhu v Lisa Attken/Kevin Moran (Scotland), 3.45 p.m.

Women’s doubles – Pool C: Joshna Chinappa/Dipika Pallikal v Dean Saffery/ Tesni Evans (Wales), 8 a.m.

 

Table tennis
Women’s doubles, Round of 32, Sutirtha Mukherjee/Pooja Sahasrabudhe v Sanjana Alix Ramaswamy/Ruqayyah Kinoo (Mauritius), 7.20 a.m.

Men’s doubles, round of 32: Sharath Achanta Kamal/Sathiyan Gnanasekaran v Nooa Takoda/ Taurmoa Mita (Kirbati), 7.55 a.m., Harmeet Desai/ Sanil Shankar Shetty v Christopher Franklin/Shernar Britton (Guyana), 8.30 a.m.

Mixed doubles – Round of 32: Harmeet Desai/Pooja Sahasrabudhe v Opponent yet to be decided, 9.05 p.m., Sharath Achanta Kamal/Mouma Das v Opponent yet to be decided, 9.05 a.m. Sathiyan Gnanasekaran/Manika Batra v Opponent yet to be decided, 12 noon, Sanil Shankar Shetty/Madhurika Patkar v Opponent yet to be decided, 12 noon

Men’s singles – Round of 32, Sharath Achanta Kamal, Harmeet Desai, Sathiyan Gnanasekaran to play opponents yet to be named, 12.45 p.m

Women’s singles: Madhurika Patkar, 1.30 p.m., Manika Batra, 2.15 p.m. Mouma Das, 2.15 p.m. (opponents yet to be decided)

 

In the early hours of April 12:

Table tennis
Women’s doubles – Round of 16: Manika Batra/Mouma Das v Hansani Kapugeekiyana/Ishara Madhurangi (Sri Lanka), 5 a.m.