Vijay Hazare Trophy 2021-22: Full match schedule, squads, date, venues, timings

Vijay Hazare Trophy 2021-22: Here's a look at the full match schedule, venues, timings and teams featuring in the 2021-22 edition from December 8 to December 27.

Defending champion Mumbai will feature in the Elite Group B matches in Thiruvananthapuram.   -  SUDHAKARA JAIN

The India senior men's 50-over domestic cricket tournament marks its return with the Vijay Hazare Trophy competition.

The tournament starts on December 8 with several prominent stars returning to action for their respective state teams. The final will be held on December 27.

Earlier this year, Mumbai won its fourth title, beating Uttar Pradesh in the final. Tamil Nadu is the most successful side in the Vijay Hazare Trophy with five titles.

Here are all the details you need to know of the upcoming season.

Amol Muzumdar: White-ball cricket should be taken as seriously as Ranji Trophy

Teams, Group and Venues of Vijay Hazare Trophy 2021/22

The tournament will feature 38 teams across six different groups - five Elite groups and one Plate group. It will be played in seven cities - Mumbai, Thane, Trivandrum, Chandigarh, Rajkot, Ranchi and Jaipur - with all the knockout matches set to be played in Jaipur.

Elite A (Mumbai, Thane): Andhra Pradesh, Odisha, Gujarat, Jammu and Kashmir, Himachal Pradesh, Vidarbha.

Elite B (Trivandrum): Mumbai, Tamil Nadu, Karnataka, Baroda, Bengal, Puducherry.

Elite C (Chandigarh): Delhi, Jharkhand, Haryana, Hyderabad, Saurashtra, Uttar Pradesh.

Elite D (Rajkot): Madhya Pradesh, Maharashtra, Chhattisgarh, Uttarakhand, Chandigarh, Kerala.

Elite E (Ranchi): Assam, Goa, Punjab, Railways, Rajasthan, Services.

Plate Group (Jaipur): Tripura, Nagaland, Meghalaya, Manipur, Sikkim, Arunachal Pradesh, Mizoram, Bihar.

RELATED

FULL SCHEDULE

DATE & DAYRound and GroupMATCHTIME (IST)VENUE
8 December, WednesdayRound I - Group AAndhra Pradesh vs Odisha9:00AMBandra Kurla Complex, Mumbai
 Round I - Group AGujarat vs Jammu and Kashmir9:00AMCricket Club of India, Mumbai
 Round I - Group AVidarbha vs Himachal Pradesh9:00AMDadoji Konddev Stadium, Thane
 Round I - Group BTamil Nadu vs Mumbai9:00AMSt. Xavier's KCA Cricket Ground, Trivandrum
 Round I - Group BBaroda vs Bengal9:00AMGreenfield Stadium, Trivandrum
 Round I - Group BKarnataka vs Pondicherry9:00AMKCA Cricket Ground, Mangalapuram, Trivandrum
 Round I - Group CJharkhand vs Delhi9:00AMIS Bindra Stadium, Mohali
 Round I - Group CHyderabad vs Haryana9:00AMMYS International Cricket Stadium, Mullanpur, Mohali
 Round I - Group CUttar Pradesh vs Saurashtra9:00AMSector-16 Stadium, Chandigarh
 Round I - Group DMadhya Pradesh vs Maharashtra9:00AMSaurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot
 Round I - Group DChhattisgarh vs Uttarakhand9:00AMSaurashtra Cricket Association Stadium C, Rajkot
 Round I - Group DKerala vs Chandigarh9:00AMMadhav Rao Scindia Cricket Ground, Rajkot
 Round I - Group EPunjab vs Rajasthan8:30AMJSCA International Stadium Complex, Ranchi
 Round I - Group EGoa vs Assam8:30AMJSCA Oval Ground, Ranchi
 Round I - Group ERailways vs Services8:30AMMECON Stadium, Ranchi
 Round I - Plate GroupBihar vs Mizoram9:00AMSawai Mansingh Stadium, Jaipur
 Round I - Plate GroupTripura vs Arunachal Pradesh9:00AMK L Saini Stadium, Jaipur
 Round I - Plate GroupMeghalaya vs Sikkim9:00AMJaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur
 Round I - Plate GroupNagaland vs Manipur9:00AMSoul Feel Cricket Stadium, Jaipur
9 December, ThursdayRound II - Group AGujarat vs Odisha9:00AMSharad Pawar Cricket Academy BKC, Mumbai
 Round II - Group AAndhra Pradesh vs Vidarbha9:00AMCricket Club of India, Mumbai
 Round II - Group AHimachal Pradesh vs Jammu and Kashmir9:00AMDadoji Konddev Stadium, Thane
 Round II - Group BBaroda vs Mumbai9:00AMSt. Xavier's KCA Cricket Ground, Trivandrum
 Round II - Group BTamil Nadu vs Karnataka9:00AMGreenfield Stadium, Trivandrum
 Round II - Group BPondicherry vs Bengal9:00AMKCA Cricket Ground, Mangalapuram, Trivandrum
 Round II - Group CHyderabad vs Delhi9:00AMIS Bindra Cricket Stadium, Mohali
 Round II - Group CJharkhand vs Uttar Pradesh9:00AMMYS International Cricket Stadium, Mullanpur, Mohali
 Round II - Group CSaurashtra vs Haryana9:00AMSector-16 Stadium, Chandigarh
 Round II - Group DChhattisgarh vs Maharashtra9:00AMSaurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot
 Round II - Group DMadhya Pradesh vs Kerala9:00AMSaurashtra Cricket Association Stadium C, Rajkot
 Round II - Group DChandigarh vs Uttarakhand9:00AMMadhav Rao Scindia Cricket Ground, Rajkot
 Round II - Group EGoa vs Rajasthan8:30AMJSCA International Stadium Complex, Ranchi
 Round II - Group EPunjab vs Railways8:30AMJSCA Oval Ground, Ranchi
 Round II - Group EServices vs Assam8:30AMMECON Stadium, Ranchi
 Round II - Plate GroupNagaland vs Arunachal Pradesh9:00AMSawai Mansingh Stadium, Jaipur
 Round II - Plate GroupBihar vs Meghalaya9:00AMK L Saini Stadium, Jaipur
 Round II - Plate GroupSikkim vs Mizoram9:00AMJaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur
 Round II - Plate GroupTripura vs Manipur9:00AMSoul Feel Cricket Stadium, Jaipur
11 December, SaturdayRound III - Group AGujarat vs Himachal Pradesh9:00AMSharad Pawar Cricket Academy BKC, Mumbai
 Round III - Group AAndhra Pradesh vs Jammu & Kashmir9:00AMCricket Club of India, Mumbai
 Round III - Group AVidarbha vs Odisha9:00AMDadoji Konddev Stadium, Thane
 Round III - Group BBaroda vs Pondicherry9:00AMSt. Xavier's KCA Cricket Ground, Trivandrum
 Round III - Group BTamil Nadu vs Bengal9:00AMGreenfield Stadium, Trivandrum
 Round III - Group BKarnataka vs Mumbai9:00AMKCA Cricket Ground, Mangalapuram, Trivandrum
 Round III - Group CHyderabad vs Saurashtra9:00AMIS Bindra Cricket Stadium, Mohali
 Round III - Group CJharkhand vs Haryana9:00AMMYS International Cricket Stadium, Mullanpur, Mohali
 Round III - Group CUttar Pradesh vs Delhi9:00AMSector-16 Stadium, Chandigarh
 Round III - Group DChhattisgarh vs Chandigarh9:00AMSaurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot
 Round III - Group DMadhya Pradesh vs Uttarakhand9:00AMSaurashtra Cricket Association Stadium C, Rajkot
 Round III - Group DKerala vs Maharashtra9:00AMMadhav Rao Scindia Cricket Ground, Rajkot
 Round III - Group EGoa vs Services8:30AMJSCA International Stadium Complex, Ranchi
 Round III - Group EPunjab vs Assam8:30AMJSCA Oval Ground, Ranchi
 Round III - Group ERailways vs Rajasthan8:30AMMECON Stadium, Ranchi
 Round III - Plate GroupTripura vs Sikkim9:00AMSawai Mansingh Stadium, Jaipur
 Round III - Plate GroupBihar vs Nagaland9:00AMK L Saini Stadium, Jaipur
 Round III - Plate GroupMeghalaya vs Manipur9:00AMJaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur
 Round III - Plate GroupArunachal Pradesh vs Mizoram9:00AMSoul Feel Cricket Stadium, Jaipur
12 December, SundayRound IV - Group AAndhra Pradesh vs Himachal Pradesh9:00AMSharad Pawar Cricket Academy BKC, Mumbai
 Round IV - Group AGujarat vs Vidarbha9:00AMCricket Club of India, Mumbai
 Round IV - Group AOdisha vs Jammu & Kashmir9:00AMDadoji Konddev Stadium, Thane
 Round IV - Group BTamil Nadu vs Pondicherry9:00AMSt Xavier's College Ground, Trivandrum
 Round IV - Group BBaroda vs Karnataka9:00AMGreenfield Stadium, Trivandrum
 Round IV - Group BMumbai vs Bengal9:00AMKCA Cricket Ground, Mangalapuram, Trivandrum
 Round IV - Group CJharkhand vs Saurashtra9:00AMIS Bindra Cricket Stadium, Mohali
 Round IV - Group CHyderabad vs Uttar Pradesh9:00AMMYS International Cricket Stadium, Mullanpur
 Round IV - Group CDelhi vs Haryana9:00AMSector 16 Stadium, Chandigarh
 Round IV - Group DMadhya Pradesh vs Chandigarh9:00AMSaurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot
 Round IV - Group DChhattisgarh vs Kerala9:00AMSaurashtra Cricket Association Stadium C, Rajkot
 Round IV - Group DMaharashtra vs Uttarakhand9:00AMMadhav Rao Scindia Cricket Ground, Rajkot
 Round IV - Group EPunjab vs Services8:30AMJSCA International Stadium Complex, Ranchi
 Round IV - Group EGoa vs Railways8:30AMJSCA Oval Ground, Ranchi
 Round IV - Group ERajasthan vs Assam8:30AMMECON Stadium, Ranchi
 Round IV - Plate GroupArunachal Pradesh vs Manipur9:00AMSawai Mansingh Stadium, Jaipur
 Round IV - Plate GroupMeghalaya vs Mizoram9:00AMK L Saini Stadium, Jaipur
 Round IV - Plate GroupTripura vs Nagaland9:00AMJaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur
 Round IV - Plate GroupBihar vs Sikkim9:00AMSoul Feel Cricket Stadium, Jaipur
14 December, TuesdayRound V - Group AVidarbha vs Jammu & Kashmir9:00AMSharad Pawar Cricket Academy BKC, Mumbai
 Round V - Group AOdisha vs Himachal Pradesh9:00AMCricket Club of India, Mumbai
 Round V - Group AGujarat vs Andhra Pradesh9:00AMDadoji Konddev Stadium, Thane
 Round V - Group BKarnataka vs Bengal9:00AMSt Xavier's College Ground, Trivandrum
 Round V - Group BMumbai vs Pondicherry9:00AMGreenfield Stadium, Trivandrum
 Round V - Group BBaroda vs Tamil Nadu9:00AMKCA Cricket Ground, Mangalapuram, Trivandrum
 Round V - Group CUttar Pradesh vs Haryana9:00AMIS Bindra Cricket Stadium, Mohali
 Round V - Group CDelhi vs Saurashtra9:00AMMYS International Cricket Stadium, Mullanpur, Mohali
 Round V - Group CHyderabad vs Jharkhand9:00AMSector-16 Stadium, Chandigarh
 Round V - Group DKerala vs Uttarakhand9:00AMSaurashtra Cricket Association Stadium, Rajkot
 Round V - Group DMaharashtra vs Chandigarh9:00AMSaurashtra Cricket Association Stadium C, Rajkot
 Round V - Group DChhattisgarh vs Madhya Pradesh9:00AMMadhav Rao Scindia Cricket Ground, Rajkot
 Round V - Group ERailways vs Assam8:30AMJSCA International Stadium Complex, Ranchi
 Round V - Group ERajasthan vs Services8:30AMJSCA Oval Ground, Ranchi
 Round V - Group EGoa vs Punjab8:30AMMECON Sail Stadium, Ranchi
 Round V - Plate GroupTripura vs Meghalaya9:00AMSawai Mansingh Stadium, Jaipur
 Round V - Plate GroupSikkim vs Manipur9:00AMK L Saini Stadium, Jaipur
 Round V - Plate GroupBihar vs Arunachal Pradesh9:00AMJaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur
 Round V - Plate GroupNagaland vs Mizoram9:00AMSoul Feel Cricket Stadium, Jaipur
 KNOCKOUTS   
19 December, Sunday1st Pre-QuarterfinalVidarbha vs Tripura9:00AMSawai Mansingh Stadium, Jaipur
 2nd Pre-QuarterfinalKarnataka vs Rajasthan9:00AMK L Saini Stadium, Jaipur
 3rd Pre-QuarterfinalUttar Pradesh vs Madhya Pradesh9:00AMJaipuria Vidhyalaya Ground, Jaipur
21 December, Tuesday1st QuarterfinalHimachal Pradesh vs Uttar Pradesh9:00AMSawai Mansingh Stadium, Jaipur
 2nd QuarterfinalTamil Nadu vs Karnataka9:00AMK L Saini Stadium, Jaipur
22 December, Wednesday3rd QuarterfinalSaurashtra vs Vidarbha9:00AMSawai Mansingh Stadium, Jaipur
 4th QuarterfinalKerala vs Services9:00AMK L Saini Stadium, Jaipur
24 December, Friday1st SemifinalHimachal Pradesh vs TBD9:00AMSawai Mansingh Stadium, Jaipur
 2nd SemifinalTamil Nadu vs TBD9:00AMK L Saini Stadium, Jaipur
26 December, SundayFinalTBD vs TBD9:00AMSawai Mansingh Stadium, Jaipur


Prominent squads

Elite Group A

Gujarat: Saurav Chauhan, Bhargav Merai, Dhruv Raval, Het Patel (wk), Ripal Patel, Rahul Shah, Umang Kumar,   Karan Patel, Piyush Chawla, Roosh Kalaria, Chintan Gaja, Tejas Patel, Mehul Patel, Abhiinav Tandel, Siddharth Desai, Hardik Patel, Hemang Patel, Parth Vaghani and Kathan Patel. 

Vidarbha: Faiz Fazal (C), Akshay Wadkar, Atharva Taide, Ganesh Satish, Apoorv Wankhede, Jitesh Sharma, Yash Rathod, Shubham Dubey, Siddhesh Wath, Aditya Sarvate, Akshay Wakhare, Harsh Dubey, Akshay Karnewar, Lalit Yadav, Siddhesh Neral, Aditya Thakre, Darshan Nalkande, Yash Thakur, R Sanjay and Ganesh Bhosale.

Elite Group B

Bengal: Sudip Chatterjee (c), Shreevats Goswami, Abhishek Das, Anustup Majumdar, Sumanta Gupta, Ritwik Roy Chowdhury, Ranjot Singh Khaira, Suvankar Bal, Kaif Ahmad, Pradipta Pramanik, Writtick Chatterjee, Shahbaz Ahamad, Karan Lal, Sujit Kumar Yadav, Mukesh Kumar, Akash Deep, Geet Puri, Mohammad Kaif, Sayan Sekhar Mondal and Sayan Ghosh.

Karnataka: Manish Pandey (C) Rohan Kadam, Samarth R (VC), Karun Nair, Siddharth K V, Abhinav Manohar, Nischal D, Sharath B R, Sharath Srinivas, Suchith J, Shreyas Gopal, K C Cariappa, Ritesh Bhatkal, Pravin Dubey, Vidyadhar Patil, Koushik V, Prateek Jain, Darshan M B, Vyshak V and Venkatesh M.

Tamil Nadu: Vijay Shankar (c), N Jagadeesan (vice-captain), Dinesh Karthik, C Hari Nishaanth, M Shahrukh Khan, R Sai Kishore, M Ashwin, Sandeep Warrier, M S Washington Sundar, M Siddharth, B Sai Sudharsan, V Ganga Sridhar Raju, M Mohammed, J Kousik, P Saravana Kumar, L Suryapprakash, B Indrajith, R Sanjay Yadav, M Kaushik Gandhi, R Silambarasan

Mumbai: Shams Mulani (C), Yashasvi Jaiswal, Arman Jaffer, Akarshit Gomel, Sagar Mishra, Siddhesh Lad, Shivam Dube, Hardik Tamore, Prasad Pawar, Tanush Kotian, Prashant Solanki, Sairaj Patil, Aman Khan, Atharva Ankolekar, Dhawal Kulkarni, Mohit Avasthi, Tushar Deshpande, Atif Attarwala, Deepak Shetty and Parikshit Valsangkar.

Elite Group D

Kerala: Sanju Samson (capt), Sachin Baby (vice-captain), Valsal Govind, Rohan Kunnummal, Vishnu Vinod, P.Rahul, Abdul Basit, S.Mithun, Akshay KC, Vaishakh Chandran, Basil Thambi, Vishweshwar Suresh, Nidheesh MD, Anand Joseph, Jalajj Saxena, Mohammad Azharuddeen, Vinoop Manoharan, Sijomon Joseph, Manu Krishnan

Maharashtra: Ruturaj Gaikwad (capt.), Rahul Tripathi (vice-capt.), Yash Nahar, Naushad Shaikh, Azim Kazi, Ankeet Bawane, Shamshuzama Kazi, Mukesh Choudhary, Pradeep Dadhe, Manoj Ingale, Ashay Palkar, Divyang Hinganekar, Jagdish Zope, Swapnil Fulpagar, Avdhoot Dandekar, Taranjit Singh Dhillon, Siddhesh Veer, Yash Kshirsagar, Pavan Shah, Dhanraj Pardeshi

 

Which Vijay Hazare Trophy 2021/22 matches will be broadcast?

Select Vijay Hazare matches will be broadcast across the Star Sports Network and streamed online through Hotstar. The knockout matches and the final will also be broadcast through the network.

For more updates, follow Sportstar on :