Tokyo Olympics Day 16: Complete list of medallists

Neeraj Chopra secures independent India's first Olympic medal in athletics.

India's Neeraj Chopra celebrates after winning the gold medal in the men's javelin throw final at the Tokyo Olympics on Saturday.   -  AP

Neeraj Chopra won independent India's first-ever athletics medal on Saturday after capturing gold in the javelin throw final at the Tokyo Olympics.

READ MORE: Neeraj Chopra wins gold, independent India's first ever athletics medal

Complete list of medallists:

ARTISTIC SWIMMING

Team Free Routine

GOLD: Russian Olympic Committee

SILVER: People's Republic of China

BRONZE: Ukraine

 

ATHLETICS

Women's Marathon

GOLD: Peres Jepchirchir (KEN)

SILVER: Brigid Kosgei (KEN)

BRONZE: Molly Seidel (USA)

 

Women's High Jump

GOLD: Mariya Lasitskene (ROC)

SILVER: Nicola McDermott (AUS)

BRONZE: Yaroslava Mahuchikh (UKR)

 

Women's 10,000m

GOLD: Sifan Hassan (NED)

SILVER: Kalkidan Gezahegne (BRN)

BRONZE: Letesenbet Gidey (ETH)

 

Men's Javelin Throw

GOLD: Neeraj Chopra (IND)

SILVER: Jakub Vadlejch (CZE)

BRONZE: Vitezslav Vesely (CZE)

 

Men's 1,500m

GOLD: Jakob Ingebrigtsen (NOR)

SILVER: Timothy Cheruiyot (KEN)

BRONZE: Josh Kerr (GBR)

 

Women's 4x400m Relay

GOLD: United States of America

SILVER: Poland

BRONZE: Jamaica

 

Men's 4x400m Relay

GOLD: United States of America

SILVER: Netherlands

BRONZE: Botswana

 

BASEBALL/SOFTBALL

GOLD: Japan

SILVER: United States of America

BRONZE: Dominican Republic

 

BASKETBALL

Men's Event

GOLD: United States of America

SILVER: France

BRONZE: Australia

 

Women's Event

BRONZE: France

 

BEACH VOLLEYBALL

Men's Event

GOLD: Anders Berntsen Mol & Christian Sandlie Sorum (NOR)

SILVER: Viacheslav Krasilnikov & Oleg Stoyanovskiy (ROC)

BRONZE: Cherif Younousse & Ahmed Tijan (QAT)

 

BOXING

Men's Flyweight (48-52kg)

GOLD: Galal Yafai (GBR)

SILVER: Carlo Paalam (PHI)

 

Women's Flyweight (48-51kg)

GOLD: Stoyka Zhelyazkova Krasteva (BUL)

SILVER: Buse Naz Cakiroglu (TUR)

 

Men's Middleweight (69-75kg)

GOLD: Hebert Sousa (BRA)

SILVER: Oleksandr Khyzhniak (UKR)

 

Women's Welterweight (64-69kg)

GOLD: Busenaz Surmeneli (TUR)

SILVER: Gu Hong (CHN)

 

CANOE SPRINT

Women's Canoe Double 500m

GOLD: People's Republic of China

SILVER: Ukraine

BRONZE: Canada

 

Men's Canoe Single 1,000m

GOLD: Isaquias Queiroz dos Santos (BRA)

SILVER: Liu Hao (CHN)

BRONZE: Serghei Tarnovschi (MDA)

 

Women's Kayak Four 500m

GOLD: Hungary

SILVER: Belarus

BRONZE: Poland

 

Men's Kayak Four 500m

GOLD: Germany

SILVER: Spain

BRONZE: Slovakia

 

CYCLING TRACK

Men's Madison

GOLD: Denmark

SILVER: Great Britain

BRONZE: France

 

DIVING

Men's 10m platform

GOLD: Cao Yuan (CHN)

SILVER: Yang Jian (CHN)

BRONZE: Thomas Daley (GBR)

 

EQUESTRIAN

Jumping Team

GOLD: Sweden

SILVER: United States of America

BRONZE: Belgium

 

FOOTBALL

Men's Event

GOLD: Brazil

SILVER: Spain

 

GOLF

Women's Individual Stroke Play

GOLD: Nelly Korda (USA)

SILVER: Iname Mone (JPN)

BRONZE: Lydia Ko (NZL)

 

HANDBALL

Men's Event

GOLD: France

SILVER: Denmark

BRONZE: Spain

 

KARATE

Women's Kumite +61kg

GOLD: Feryal Abdelaziz (EGY)

SILVER: Iryna Zaretska (AZE)

BRONZE: Gong Li (CHN)

BRONZE: Sofya Berultseva (KAZ)

 

Men's Kumite +75kg

GOLD: Sajad Ganjzadeh (IRI)

SILVER: Tareg Hamedi (KSA)

BRONZE: Ryutaro Araga (JPN)

BRONZE: Ugur Aktas (TUR)

 

MODERN PENTATHLON

Men's Individual

GOLD: Joseph Choong (GBR)

SILVER: Ahmed Elgendy (EGY)

BRONZE:  Jun Woongtae (KOR)

 

RHYTHMIC GYMNASTICS

Individual All-Around

GOLD: Linoy Ashram (ISR)

SILVER: Dina Averina (ROC)

BRONZE: Alina Harnasko (BLR)

 

VOLLEYBALL

Men's Event

GOLD: France

SILVER: ROC

BRONZE: Argentina

 

WATER POLO

Women's Event

GOLD: United States of America

SILVER: Spain

BRONZE: Hungary

 

WRESTLING

Men's Freestyle 65kg

GOLD: Takuto Otoguro (JPN)

SILVER: Haji Aliyev (AZE)

BRONZE: Bajrang Punia (IND)

BRONZE: Gadzhimurad Rashidov (ROC)

 

Men's Freestyle 97kg

GOLD: Abdulrashid Sadulaev (ROC)

SILVER: Kyle Frederick Snyder (USA)

BRONZE: Reineris Salas Perez (CUB)

BRONZE: Abraham de Jesus Conyedo Ruano (ITA)

 

Women's Freestyle 50kg

GOLD: Yui Susaki (JPN)

SILVER: Sun Yanan (CHN)

BRONZE: Sarah Ann Hildebrandt (USA)

BRONZE: Mariya Stadnik (AZE)

For more updates, follow Sportstar on :