SAAC: Rich haul for India

The day saw Under-15 and 18-year-old boys and girls participate in the swimming championships and India claimed 60 medals from 33 events.

Action on the opening day of the South Asian aquatic championships in Colombo, Sri Lanka.   -  SAAC

India’s campaign at the South Asian Aquatic Championships got off to a flying start as the contingent claimed 32 gold, 23 silver and five bronze medals at the Ugathadasa Indoor Swimming Pool, Colombo, in Sri Lanka, on Wednesday, the opening day of the event.

The day saw Under-15 and 18-year-old boys and girls participate in the swimming championships and India claimed 60 medals from 33 events.

In water-polo, India scored a 10-8 victory over Sri Lanka to lead 1-0 in the first of the fiver-match series. For India, Karthick Chandra scored thrice, while Sibin Varghese and Prakash S. scored twice. Sarang Vaidya, Shivam Gadge, and Bhogesh Kulte scored one goal each.

The results:

Swimming:

Under-15 200 LC Metre Breaststroke

Girls: 1. Ramudi Samarakoon (SL), 2. Shalini Perera (SL), 3. Silki Mukeshbhai Nagpure (IND).

Boys: 1. Kushal Pasumarty (IND), 2. Kavindya Kariyawasam (SL), 3. Pramesh Cooray (SL).

Under-18 100 LC Metre Breaststroke

Girls: 1. Harshitha Jayaram (IND), 2. Riddhi Surendar Bhora (IND), Romana Akter (BAN).

Boys: 1. M. D. Arifu Islam (BAN), 2. Varun Patel (IND), C. R. Yogarathnam (SL).

18 & Over 50 LC Metre Breastroke

Girls: 1. Chahat Arora (IND), 2. Mafuza Khatun (BAN), 3. Aishath Sajina (MAL).

Boys: 1. Boloor Vaishnav Hedge (IND), 2. Jashandeep Singh (IND), 3. Kiran Jayasinghe (SL).

Under-15 & 100 LC Metre Freestyle

Girls: 1. Kenisha Gupta (IND), 2. Mayuri Lingaraj (IND), 3. Timali Bandara (SL).

Boys: Sanjay Calpakam Jaykrishnan (IND), 2. Amrith Perera (SL), 3. Revan Senarathna (SL).

Under 18 & 200 LC Metre Freestyle

Girls: 1. Kimiko Raheem (SL), 2. Damini Krishnappa Gowda (IND), 3. Shraddha Sudhir (IND).

Boys: 1. Kyle Abeysinghe (SL), 2. Neel Roy (IND), 3. Dilanka Shehan (SL).

18 & Over 400 LC Metre Freestyle

Girls: 1. Shivani Kataria (IND), 2. Shruthi Mahalingam (IND), 3. Ishani Senanayake (SL).

Boys: 1. Avinash Mani (IND), 2. Anand Anikumar Shylaj (IND), 3. A. M. Gamage (SL).

Under-15 & 50 LC Metre Backstroke

Girls: 1. Bisma Khan (PAK), 2. Pratyasa Ray (IND), 3. Shenali Ruwanpathirana (SL).

Boys: 1. Tanmay Das (IND), 2. Adhithya Dinesh (IND), 3. Shevinda De Silva (SL).

Under-18 & 50 LC Metre Butterfly

Girls: 1. Damini Krishnappa Gowda (IND), 2. Dilrukshi Perera (SL), 3. Yuga Birnale (IND).

Boys: 1. Akalanka Peiris (SL), 2. Prithiviraj Chakra S Balaji (IND), 3. U. A. Gunarathna (SL).

18 & Over 100 LC Metre Butterfly

Girls: 1. Jyotsna Rajendra Pansare (IND), 2. Srishti Nag (IND), 3. Ridmi Rankothge (SL).

Boys: 1. Matthew Abeysinghe (SL), 2. Aman Ghai (IND), 3. Avinash Mani (IND).

Under-15 400 LC Metre Medley Relay

Girls: 1. India, 2. Sri Lanka, 3. Maldives.

Boys: 1. India, 2. Sri Lanka

Under-18 400 LC Metre Medley Relay

Girls: 1. India, 2. Sri Lanka, 3. Maldives.

Boys: 1. India, 2. Sri Lanka.

18 & Over 400 LC Metre Medley Relay

Girls: 1. India, 2. Sri Lanka, 3. Maldives.

Boys: 1. India, 2. Sri Lanka.

Mixed Under-15 400 LC Metre Medley Relay

1. India, 2. Sri Lanka, 3. Maldvies.

Mixed Under-18 400 LC Metre Medley Relay

1. India, 2. Sri Lanka, 3. Maldives.

Mixed & 18 & Over 400 LC Metre Medley Relay

1. India, 2. Sri Lanka, 3. Maldives.