Snooker Nationals: Pushpinder carves the first century break

Railways' Pushpinder Singh carved the first century break in the main draw of the snooker competition at the 84th Manisha National Billiards & Snooker Competition at the PYC Gymkhana here on Saturday.

Pankaj Advani is unbeaten after two league matches.

Pankaj Advani is unbeaten after two league matches.   -  K. Murali Kumar

Railways' Pushpinder Singh carved the first century break in the main draw of the snooker competition at the 84th Manisha National Billiards & Snooker Competition at the PYC Gymkhana here on Saturday. In a Group 'M' league match, Pushpinder rallied from a from a 0-2 deficit and got the better of Maharashtra’s Chirag Ramkrishanan with a break of 105 in the fifth frame. The match scores were 36-70, 22-69, 86-8, 58-18, 105(105) - 3. In another league match, Madhya Pradesh’s Anurag Giri beat Maharashtra’s Ishpreet Singh Chadha 3-2.

Last year’s runner-up and top seed Manan Chandra trailed 1-2 before pulling off a 3-2 win against Karnataka’s Sean Davis in a Group 'A' league match. In the same group, Telengana’s Ashutosh Rao also recorded his second straight win. Others to stay unbeaten in the league after two matches are Delhi’s Sundeep Gulati, Shoaib Khan, Anuj Uppal, Railways’ Malkeet Singh, Neeraj Kumar, Pushpinder Singh, Arvind Kumar, Kamal Chawla, Telengana’s Lucky Vatnani, Himanshu Jain, PSPB’s Pankaj Advani, Brijesh Damani, Dhvaj Haria, Haryana’s Divya Sharma, Digvijay Kadian, Madhya Pradesh’s Anurag Giri, Ketan Chawla, Maharashtra’s Hasan Badami, Yasin Merchant, Rahul Sachdev and Punjab’s Anmoldeep Singh and Dharminder Lilly.

Results:

(League) Group A: Ashutosh Rao (Tlgn) bt Nitin Sharma (Chg) 3-2 (61 (47) -20, 55-27, 24-63, 38-61, 70-33), Manan Chandra (PSPB) bt Sean Davis (Knt) 3-2 (23-61, 54-35, 28-77, 63-59, 77 (50) -27).

Group B: Sundeep Gulati (Del) bt Bhadresh Panchal (Guj) 3-0 (60-2, 53-36, 82 (66) -17), Malkeet Singh (Rlys) bt Amarnath Sharma (Meg) 3-1 (75-11, 33-52, 77-8, 70-46).

Group C: Shoaib Khan (WB) bt Abhijoy Gosh (HP) 3-1 (64 (51)- 6, 68-15, 7-87, 63-58 (52), Anurag Giri (MP) bt Ishpreet Singh (Mah) 3-2 (34-49, 82-26, 18-79, 66-17, 65-39).

Group D: Neeraj Kumar (Rlys) bt Saksham Gairola (Utk) 3-1 (79-25, 68-13, 49-67, 68-14), Anuj Uppal (Del) bt Subrat Das (Odi) 3-2 (58-10, 28-53, 65-40, 44-86, 63-46).

Group E: Asutosh Padhy (Odi) bt Sahil Nayyer (Pnb) 3-0 (76-14, 61-35, 65-25), Lucky Vatnani (Tlgn) bt Vinayak Agarwal (UP) 3-0 (96-20, 79-40, 89-24).

Group F: Dhruv Verma (Pnb) bt S.Dilip Kumar (Rlys) 3-1 (39-56, 76-35, 60-1, 63-47) , Dhvaj Haria (PSPB) bt Michael Rebello (Knt) 3-1 (56-11, 82 (44) -36, 18-73, 79 (79) -0).

Group G: Benay Agarwala (WB) bt Bharat Sisodiya (MP) 3-0 (59-56, 67-50, 63-28), Divya Sharma (Har) bt Vishal Gajjar (Guj) 3-1 (53-41, 68-24, 51-58, 49-16).

Group H: Pankaj Advani (PSPB) bt Peter Lalrintluanga (Miz) 3-0 (69 (52)-33, 63-10, 65-23).

Group I: Brijesh Damani (PSPB) bt S.Ramakanth (AP) 3-0 (79-22, 86-21, 67-32), Shoaib Khan (Del) bt Prakash Agarwal (Ctg) 3-0 (70-6, 78-42, 57-35).

Group J: Himanshu Jain (Tlgn) bt Amit Arora (UP) 3-0 ( 74-21, 63-9, 66-23).

Group K: Hasan Badami (Mah) bt Piyush Kushwah (MP) 3-1 (57-9, 10-66, 66-14, 89-53); bt Shiva Sharma (Tlgn) 3-0 (73 (59) - 44, 63-24, 71-21), Alok Kumar (PSPB) bt Piyush Kushwah (MP) 3-1 (77-0, 60-44, 30-71, 102-29).

Group L: Yasin Merchant (Mah) bt Muddasar Ashiq (J&K) 3-0 (93-64, 84(65)-16, 93 (93)-0); Ketan Chawla (MP) bt R. Loganathan (TN) 3-0 – penalised one frame for reporting late (74-39, 78-33)

Group M: Digvijay Kadian (Har) bt Sukumar Burman (Asm) 3-0 (62-19, 68-57, 73-130; Pushpinder Singh (Rlys) bt Chirag Ramkrishanan (Mah) 3-2 (36-70, 22-69, 86-8, 58-18, 105 ( 105) -3).

Group N: Rahul Sachdev (Mah) bt Beat Jaswinder Singh (Raj) 3-1 (28-82, 73(73)-31, 69-27, 73(73)-0).

Group O: J. Varun Kumar (TN) bt S. Mumtaz Ali (Jhk) 3-2 (61-17, 41-68, 84-5, 48-69, 61-27), Arvind Kumar (Rlys) bt Mukund Bharadiya (Mah) 3-1 (68-27, 71 (65)-40, 0-82 (53), 60-53); bt J. Varun Kumar (TN) 3-2 (51-65, 69-21, 33-71, 76(52)-9, 71-37); Mukund Bharadiya (Mah) bt S. Mumtaz Ali (Jhk) 3-2 (52-63, 17-58, 73-30, 77-29, 63-38).

Group P: Kamal Chawla (Rlys) bt Sagar Kaswani (Ctg) 3-0 (60-59, 95 (64)-1, 61-13), bt Taaha Khan (Mah) 3-1 (74-8, 70-46, 28-70, 63-58), Taaha Khan (Mah) bt Lalrina Renthlei (Miz) 3-2 (64-35, 52-16, 40-63, 5-82 (68), 60-21), Lalrina Renthlei (Miz) bt Sagar Kaswani (Ctg) 3-0 (83(39)-8, 63-2, 63-15).

Group Q: Sourav Kothari (PSPB) bt Krishna Barad (Goa) 3-0 (66-57, 90 (63) -35, 82 (57) -0), Anmoldeep Singh (Pnb) bt Rohan Kothari (Mah) 3-0 (53-23, 53-31, 79-7); bt Krishna Barad (Goa) 3-2 (71-53, 46-69, 33-58, 67-21, 59-20).

Group R: Faisal Khan (Rlys) bt Rudraksh Khatri (Raj) 3-0 (62-48, 73 (72)-1, 84-15), Akshay Kumar (UP) bt Abhimanyu Gandhi (Guj) 3-2 (13-74, 70-43, 69-21, 11-66, 51-41).

Group S: Nitesh Madan (Rlys) bt Avinash (Del) 3-0 (72 (45) -25, 69-37, 70-57).

Group T: Dharminder Lilly (Pnb) bt Yogesh Kumar (Knt) 3-2 (28-56, 93-6, 55-56, 64-5, 65-27); bt Rajesh Kumar (Asm) 3-0 (65-13, 67(48)-14, 66(58)-24), I.V.Rajiv (AP) bt Rajesh Kumar (Asm) 3-0 (55-17, 77-17, 62-27).

Group U: 1 I. H. Manudev (Knt) bt Sahil Dora (Utk) 3-1 (64-19, 52-64, 85-11, 55-21), Siddharth Parikh (Rlys ) bt K.S.Naveen Kumar (Knt) 3-1 (44-80, 76-20, 58-12, 52-14).

Group V: Aayush Kumar (Pnb) bt Anand Raghuvanshi (Mah) 3-0 (67-22, 70 (53)-7, 104 (56,47) -12).

Group W: Rafath Habib (Rlys) Bt Sonam Gurung (Meg) 3-0(76-32, 70-43, 56-6 ), Rishabh Thakkar (Mah) bt S.Shrikrishna (TN) 3-2 (62-55, 8-75, 67-18, 45-47, 61-8).

Group X: Johnson Narsidani (Guj) bt Manav Panchal (Mah) 3-1 (74-22, 46-35, 4-72, 56-46), Shahbaaz Adil Khan (PSPB) bt Tashi Namgyal (HP) 3-0 (65-30, 77-0, 66-16).